Okładka wydania

Miłość, Muzyka I Góry

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Miłość, Muzyka I Góry | Autor: Krzysztof Gdula

Wybierz opinię:

Justyna

Tytuł tej niewielkiej książeczki autorstwa Krzysztofa Gduli zwiastował dobre połączenie – „Miłość, muzyka i góry”. Bohaterowie spotykają się w Górach Kaczawskich - czyli niedużym paśmie górskim położonym w południowo-zachodniej Polsce, w północno-zachodniej części Sudetów, dokładniej w Sudetach Zachodnich. Długość pasma to około 30 kilometrów, a średnia wysokość 600 m n.p.m. Do najwyższych więc nie należą. Jaś wędruje po tych górach niezwykle często. Pewnego dnia w miejscu gdzie zwykle siedziała babuleńka pasąca krowy, na jej miejscu siedzi młode dziewczę o imieniu Jasia. Nie było to jednak zwykłe spotkanie, bo Jasia zjawiła się we współczesnych Górach Kaczawskich prosto z 1947 roku. Gdy mija pierwsze zdumienie mężczyzny, Jaś postanawia ulec jej prośbie i zabrać ją do siebie.

 

„Miłość, muzyka i góry” to dziwny twór. Ni to powieść, ni to opowiadanie. Do tego fabuła mocno nierealna, bo przecież podróże z czasów powojennych są niemożliwe. Cała historia jest mocno kameralna. Bohaterami są Jaś i Jasia, nie ma tu postaci pobocznych. Po pierwszym zadziwieniu Jasi i zachłyśnięciu się nowoczesnością, między dwojgiem tworzy się nic porozumienia, by z czasem przerodzić się w trwały związek. Jasia poznaje XXI wiek, a Jaś poznaje smak miłości, jakiej nie zaznał wcześniej. Jasia to ideał kobiety, tak innej od wcześniej poznanych.

 

Trudno tu nie przemycić za dużo z historii, bo właściwie nie ma rozwiniętej akcji. Całość opiera się na emocjach i uczuciach dwojgu. Niewiele wiemy o przeszłości obojga. Liczy się tu i teraz – pierwsze zbliżenie, krótki narzeczeństwo, szybkie małżeństwo, kariera muzyczna Jasi. To magiczna historia, lekko tknięta realiami współczesności. Wydawca zapowiada, że to przywołanie mitu na temat mitycznej pary kochanków – Pigmaliona i Galatea. Pigmalion był królem Cypru, który wyrzeźbił kobietę tak piękną jakiej nie było jeszcze na ziemi i zakochał się w niej miłością absolutną. Od tego czasu niezwykle cierpiał, gdyż kamień nie odwzajemniał jego uczuć. Afrodyta widząc co się dzieje postanowiła ożywić posąg, który odtąd otrzymał imię Galatea. Historia Jasia i Jasi, choć posiada swój archaiczny pierwowzór, napisana została w sposób niebanalny i świeży, pewnie dzięki współczesnym wątkom.

 

Spodziewałam się większej ilości górskich opowieści… tymczasem są one jedynie tłem na początku opowieści, w dalszej części pojawia się niewielka ilość odnośników. Jaś i Jasia często wracają w miejsce gdzie się poznali. Szkoda, że tak mało gór, bo autor jest miłośnikiem górskich wędrówek i mógł ich tu więcej przemycić – na swoim koncie ma górskie książki, choć nie są to przewodniki a bardziej wrażenia z górskiego wędrowania, dużo gór można znaleźć na profilach autora w mediach społecznościowych. Muzyka… jest, ale jedynie ta klasyczna (choć puszczana z winampa).

 

"Z nią wszystkie dni takie były i są. Nie pamiętam innych. Może i były gorsze nasze dni, ale pamiętam tylko te dobre. Ona zwykły dzień listopada potrafiła zmienić w ciepły dzień wakacji, a czyniła to w tak tajemny sposób, że nierzadko zastanawiałem się, dlaczego ten dzień tak mi się podobał. Dopiero gdy nie było jej tak długo, zrozumiałem: dni były dobre, bo spędzone z nią."

 

Osobiście nie przekonała mnie do siebie ta historia. Być może dlatego, że gustuję w dłuższych formach i trudno zżyć się z bohaterami kiedy za chwilę koniec. Choć przyznam, że zakończenie mocno mnie zaskoczyło. Nie znalazłam tu dla siebie żadnego punktu zaczepienia. Myślę, że wszystkie romantyczne dusze odnajdą w tej mini-powieści coś dla siebie. Na stu czterdziestu stronach mnóstwo jest emocji, piękna i czułości. Jaś i Jasia – młodzi, piękni, zakochani, fascynujący, a z drugiej strony tak bardzo nierealni.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto