Okładka wydania

Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę | Autor: Emilia KiereśMałgorzata Musierowicz

Wybierz opinię:

Sosnowa Igiełka

Ta książka jest podróżą, wspomnieniem, i jednocześnie bogactwem wiedzy na temat twórczości jednej z najbardziej znanych polskich pisarek dla młodzieży- Małgorzaty Musierowicz. Jest jak jeden z pierwszych definiowanych przez autorkę wyrazów, czyli „album”, zarówno rodzinny, jak i literacki. Publikacja, którą Małgorzata Musierowicz stworzyła wraz z Emilią Kiereś, to książka potężna, przypominająca gabarytami encyklopedię. Jest równie gruba, co ciężka i można w niej znaleźć dosłownie wszystko. Pieszczotliwie nazwać by ją można „cegiełką” albo nawet „Biblią Borejków”. Nie można pomylić jej jednak ze jakimkolwiek leksykonem. Prócz alfabetycznego ułożenia haseł, ma z nim niewiele wspólnego. Encyklopedie i słowniki nie są utrzymane w tak gawędziarskim stylu. Oto „Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę”, która zachwyci każdego, kto kiedykolwiek zadawał sobie choćby jedno pytanie dotyczące twórczości Małgorzaty Musierowicz.

 

W zachwyt nad tą publikacją można wpadać wielokrotnie. Na początku, trzymając w dłoni to pokaźnych rozmiarów dzieło, następnie odkrywając, że na wnętrzu okładki umieszczona została mapa miejsc, w których rozgrywa się akcja „Jeżycjady”, a później już zachłannie zagłębiając się w lekturę. Któż nie doceni również możliwości korzystania z wystającej z wnętrza wstążeczki, która, dawnym zwyczajem, ma służyć za zakładkę?! Dla wielbicieli powieści Małgorzaty Musierowicz książka wydać się może po prostu wielkim urodzinowym tortem pełnym kąsków, smaczków i wisienek na szczycie. A wszystko to opowiedziane z właściwym autorce humorem, za który pokochały ją całe pokolenia czytelników.

 

Jaka, oprócz wymienionych już fizycznych walorów, jest książka „Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę”? Moim zdaniem niezwykle osobista, przez co czyta się ją z pewną nabożnością. Czytelnik zostaje bowiem zaproszony w gości do świata nie tylko bohaterów, ale i samej autorki, co skutkuje poznaniem naprawdę wielu sekretów z jej życia. Małgorzata Musierowicz opowiada o swoim dzieciństwie, przodkach, relacji z bratem i matką, początkach kariery pisarskiej, zakochaniu, zdobywaniu wykształcenia, a nawet o tym, jak spędzała święta i wakacje. Elementy biograficzne (okraszone zdjęciami) są tu niezwykle wyraźne i stanowią chyba najistotniejszy element publikacji. Jaki wpływ na twórczość autorki mieli jej najbliżsi? Ile jest w postaciach fikcyjnych z osób istniejących realnie, w tym z samej autorki? Skąd wzięły się pewne zamiłowania m.in. do kolekcjonowania, czy pirotechniki, które przypisała później swoim bohaterom? I tak oto można dowiedzieć się między innymi, skąd w książkach Małgorzaty Musierowicz tyle łaciny, komu zawdzięczamy rudowłosych bohaterów i co wspólnego z „Jeżycjadą” miał… Czesław Miłosz. Można tam znaleźć lekcje poglądowe historii, architektury, języka polskiego, zoologii, a nawet medycyny. Czerpać garściami ze źródła wszelakich inspiracji do mądrego ruszania głową, nauki ortografii, tworzenia, gotowania, podróżowania, czy celebrowania chwil w wyjątkowy sposób i z wielką pompą. Autorka ponadto dorysowuje brakujące postacie, jednocześnie podejmując się krótkiego ich scharakteryzowania oraz zamieszcza fotografie wielu z miejsc, w których toczyła się akcja jej powieści.

 

Podczas lektury dosłownie zapomina się o bożym świecie. Te wszystkie anegdotki, żarty, nieprawdopodobne historie, przy których oczy to się rozszerzają, to zapełniają łzami wzruszenia. Już dawno nie czytałam nic z takimi, jak to się mówi potocznie, „wypiekami na twarzy”. Czy publikacja zaspokaja głód wiedzy wytrawnych czytelników i wiernych fanów „Jeżycjady”? Mam wrażenie, że wręcz go rozbudza! Czy odpowiada na wszystkie nurtujące wiernych fanów pytania? Potrzeba by było jeszcze kilku, jeśli nie kilkunastu podobnych dzieł, a jednak ta lektura uzupełniająca jest czymś, czego nie może zabraknąć w biblioteczce prawdziwego miłośnika książek Małgorzaty Musierowicz.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial