Okładka wydania

Wizja

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Wizja | Autor: Paulina Bronisz

Wybierz opinię:

Tysia19

“Wizja” jest powieścią o samotności, odrzuceniu, zagubieniu, poszukiwaniem swojego miejsca na świecie między osobami, które będą Ciebie tolerować takim jakim naprawdę jesteś. Jest to książka pisana przez młodą pisarkę właśnie do młodszych osób, co nie oznacza, że bardziej dojrzałe grono nie może przeczytać. To jaką delikatność niesie za sobą owa powieść ukazuje idealnie dobrana okładka, która przedstawia postać rozpadającej się na kawałki kobiety – jakby była zrobiona z ceramiki, dodatkowo ozdobna czcionka jak i różowy kolor podkreślają jeszcze bardziej tą subtelność. I to jest właśnie to co lubię najbardziej – poruszanie problemów społecznych w literaturze. Z reguły takie twórczości można przypisać do wartościowych, jednak jak to się mówi – nie oceniaj książki po okładce, a więc jeśli jesteście ciekawi konkretów na temat powieści Pani Pauliny Bronisz – czytajcie dalej.

 

Paulina Bronisz – 22 letnia debiutująca pisarka pochodząca z Konina (województwo wielkopolskie). Już wcześniej pisała opowiadania, które też umieszczała na swoim blogu. To właśnie jedno z jej twórczości stało się inspiracją do napisania książki pod tytułem „Wizja” (2019 rok). Paulina, poza literaturą interesuje się fotografią. Sama mówi o sobie, że jest artystyczną duszą. Jej pierwsza lektura „Wizja” pojawiła się w ubiegłym roku nakładem Wydawnictwa Nowoczesne, sama autorka wspomina, że trwają prace nad kolejną powieścią.

 

Nastoletnia Kim wiedzie z pozoru normalne, poukładane życie, wraz z rodzicami przenosi się do innego miasta, by zacząć wszystko od nowa, co łączy się też z inną szkołą. Kim próbuje odnaleźć się w zupełnie innym otoczeniu – poznaje nowych ludzi, którzy z czasem zostają jej przyjaciółmi, pojawia się tajemniczy chłopak, który wydaje się być znajomy. W tej na pozór normalnej powieści o dorastaniu przyjdzie też czas na nieoczekiwany zwrot. Okazuje się, że młoda kobieta nie jest taka jak jej znajomi, posiada ona moc wizji, która pozwala jej przewidywać co nastąpi w niedalekim czasie. Po jakimś czasie odkrywa, że nabyty przez nią dar ma powiązanie z drastyczną rodzinną tajemnicą. Czy wizja stanie się dla niej błogosławieństwem, a może przekleństwem? Czy zdoła wykorzystać niepowtarzalną szansę na lepsze życie jaką powierzył jej los?

 

Tyle emocji w jednej książce… Lektura jest banalna, łatwa w przewidzeniu co się stanie dalej, a także jak się zakończy, ponadto miałam wrażenie jakby końcówka powieści była wzorowana na ekranizacji, miałam odczucie jakbym już kiedyś widziała coś podobnego. Mimo kilku minusów i dodatkowo bardzo ubogiego języka i zerowych opisów, które w moim odczuciu w tym wypadku bardzo by się przydały, żeby poruszyć chociażby samo hasło „wizja”, opisać szerzej co oprócz bólu głowy towarzyszy głównej bohaterce podczas tego daru. Jestem bardzo mile zaskoczona takim debiutem. Czyta się wyśmienicie, nie można się oderwać od lektury.

 

Ponadto nie da się nudzić poprzez bardzo dużo zwrotów akcji, autorka potrafi z rozdziału na rozdział przejść od razu do konkretów, pomijając przy tym zbędne dywagacje, niekiedy przeskoczyć o kilka dni. Język pisania jest tak dobrze dopasowany, a lektura lekka, że sama w sobie powieść jest przyjemnością. Jest to typowa książką przeznaczona głównie dla młodzieży z elementami bardzo subtelnej, wręcz niewyczuwalnej fantastyki. Jestem zachwycona „Wizją”, nie spodziewałam się aż tak dobrego debiutu. Pomimo, że nie lubię fantastyki, ta mnie się bardzo spodobała. Zdecydowanie jestem na TAK i jak najbardziej mogę lekturę polecić, było naprawdę dobrze.

Książkomaniaczka

Tym razem miałam okazję sięgnąć po powieść „Wizja" autorstwa Pauliny Bronisz. Z tą autorką miałam do czynienia pierwszy raz, jednak muszę przyznać, że zostałam bardzo mile zaskoczona. Dawno nie czytałam książek fantasy jednak ta ma w sobie coś co mnie do niej przyciągnęło i absolutnie nie żałuję tego wyboru. Do sięgnięcia po tę książkę skłonił mnie opis, który wyjątkowo mnie do siebie przekonał. Ponadto okładka skradła moje serce, gdyż ma w sobie coś tajemniczego, co sprawia, że od razu chciałam poznać losy bohaterów tej powieści.

 

Kim to z pozoru zwyczajna nastolatka. Jednak ma ona dar, którego można jej tylko pozazdrościć. Mianowicie ta dziewczyna miewa wizje przyszłości. Kim przeprowadza się do nowego miasta wraz z rodzicami. Zmiana miejsca zamieszkania oznacza dla niej również zmianę szkoły, co wiąże się z poznaniem nowych ludzi. Kim jest dziewczyną bardzo nieśmiałą i ciężko jej się odnaleźć w nowym środowisku. Jednak w nowej szkole już w pierwszy dzień poznaje Kate, z którą łapie więź. Ponadto poznaje również tajemniczego chłopaka, który kilkukrotnie ratuje ją z opresji...

 

Czy dziewczynie uda odnaleźć się w nowym środowisku? Czy jej dar okaże się przekleństwem? A może będzie zupełnie inaczej? Odpowiedzi na te pytanie uzyskacie sięgając po powieść „Wizja" Pauliny Bronisz.

 

„Miłość. Ja jeszcze nigdy się nie zakochałam. Nie wiedziałam, jak to jest, gdy czuje się motylki w brzuchu na widok drugiej osoby. Ale miłość to też cierpienie. Moje wizje były moim przekleństwem. Czy chciałam dzielić się nimi z kimś jeszcze?"

 

Wow! Co to była za przygoda! Powiem szczerze, że początkowo byłam trochę sceptycznie nastawiona co do tej książki. Nie byłam do końca przekonana, czy dwudziestodwuletnia autorka pobije poprzeczkę jaką stawiają starsze pisarki. Jednak uwierzcie mi, że jak najbardziej Paulina Bronisz sprostała zadaniu.

 

Przejdźmy do plusów tej powieści. Pierwsze co nasuwa mi się na myśl to bohaterowie, którzy są bardzo wyjątkowi. Każdy jest indywidualistą, ma swój charakter, co bardzo odpowiada temu jaką rolę odgrywają w powieści. Weźmy pod lupę główną bohaterkę Kim. Dziewczyna posiada niezwykły dar, jednak czuje się bardzo samotna. Nie lubi towarzystwa rówieśników. Jest odosobniona. Kate natomiast to dziewczyna, która jest zabawna, rozrywkowa i potrafiąca sprawić, że w nawet tych najgorszych momentach na naszych twarzach zawita uśmiech. Mogło by się wydawać jak dziewczyna „odludek" może dogadać się z niezwykle towarzyską Kate. Otóż może. Ponadto obie mimo swoich przeciwieństw idealnie się do siebie dopasowują.

 

Kolejną zaletą tej książki jest język, który według mnie mimo swojego młodzieżowego charakteru nie jest banalny. Wręcz przeciwnie jak dla mnie jest uroczy i idealnie wpasowany w cały charakter powieści. Czcionka jest przyjemna dla oka, a przeczytanie tej książki zajęło mi jeden wieczór.

 

Hmmm... Jedynym minusem jaki znalazłam w powieści „Wizja" jest jej długość. Jak dla mnie ta książka jest zdecydowanie za krótka. Tak naprawdę nie zdążyłam się dobrze poznać z bohaterami, a już musiałam się z nimi żegnać. Czuję lekki niedosyt po zakończeniu i bardzo chciałabym poznać dalsze losy tych ludzi, ponieważ bardzo się z nimi zżyłam i było mi ciężko ich pożegnać, dlatego też jeszcze nie raz do tej książki powrócę.

 

Jeżeli macie ochotę przeczytać miłą, łatwą, przyjemną i wciągającą powieść to z całego serca polecam Wam sięgnięcie po „Wizję" autorstwa Pauliny Bronisz. Mimo tego, że jest to książka krótka, dosłownie na jeden wieczór, to pozostaje w pamięci czytelnika na długo. Powieść ta może się wydawać typowo młodzieżowa, jednak ma w sobie przekaz, który trafi do każdego.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial