Okładka wydania

Matematyczny Wzór Na Istnienie Boga

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Maciej Bienias
 • Gatunek: Thriller
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 268
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 121x195 mm
 • ISBN: 9788381477345
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Matematyczny Wzór Na Istnienie Boga | Autor: Maciej Bienias

Wybierz opinię:

Sylfana

„Matematyczny wzór na istnienie Boga” to powieść wbrew wybranemu gatunkowi dosyć spokojna, realizująca motywy kryminalne i sensacyjne w sposób ciągły, ale nie gwałtowny. Nie możemy doszukać się tutaj ostrych i brutalnych scen, ani nawet zawiłej zagadki, która jest znamienną cechą thrillerów, jednak możemy znaleźć tu wiele ciekawych elementów budujących napięcie i określone emocje. Tematyka wykorzystana przez autora jest bardzo ciekawa i pociągająca, gdyż łączy ze sobą elementy klasycznego kryminału z pewnymi detalami literatury futurystycznej, a nawet i naukowej. Samej nauki natomiast i stricte wiedzy nie jest tu wiele, co jest dosyć sporym mankamentem tekstu, jednak narracja nadrabia innymi zabiegami artystycznymi, które niwelują tę swoistą dziurę fabularną. Sugerując się tytułem i opisem, można spodziewać się poprowadzenia zawiłego opisu naukowych wywodów, które mogą doprowadzić do swoistego rodzaju prawdy ostatecznej, mającej rozwikłać dziejowy konflikt dotyczący istnienia bytu doskonałego.

 

Sylwetka głównego bohatera jest tu nakreślona bardzo szczegółowo, szczególnie na pierwszych kilkunastu kartkach. Poznajemy wszystkie najważniejsze cechy Alexa, który jako jedna z kilku kreacji literackich poprowadzi nas przez meandry całej historii. Później jego profil charakterologiczny zostaje porzucony na poczet innych postaci, jednak jest to w tym rozłożeniu fabularnym niezbędne i pożądane. Choć etapowo dochodzą do głosu coraz to nowe elementy układanki, to cała opowieść nie jest zagmatwana i niejednorodna. Nie można pogubić się w dyskursie, widać ewidentnie, że książka mimo swojego delikatnego zacięcia naukowego, ma być formą rozrywki, a nie publikacji edukacyjnej. Główny motyw książki nie skupia się jednak na problemie zawartym w tytule, jednak na przeszłości głównego bohatera – duża część tzw. ruchu fabularnego odbywa się w świadomości samych wykreowanych postaci. Dzięki narratorowi dowiadujemy się, jakie myśli i uczucia targają Alexem oraz w jaki sposób udaje mu się dojść do prawdy, nie tylko o budowie wszechświata, ale o nim samym.

 

Opowieść o Alexie, jego zagmatwana i spowita tajemnicą przeszłość to filary fabuły, które najbardziej budują „sensacyjną” stronę powieści. Oczywiście inne wątki doskonale łączą się z tymi epizodami, jednak najważniejsze miejsce w książce zajmuje przywołana postać mężczyzny. Warto zaznaczyć, że jego świadomość zostaje zestawiona z działaniami i myślami innych bohaterów, którzy wykonują takie zawody jak: lekarz, jasnowidz, czy terapeuta. Nie chciałabym zdradzać szczegółów powieści, jednak wymienione postaci stanowią klucz do interpretacji tego, co działo się z Alexem oraz co dzieje się z nim obecnie – w czasie teraźniejszym. Gdy tylko pojawiają się u niego szczątkowe myśli o jego wcześniejszym życiu, wiadome staje się, że potrzebna mu będzie pomoc w rozwikłaniu zagadki.

 

Cieszę się, że dzięki wydawnictwu Novae Res mogę poznawać polskich debiutantów literackich i młodych autorów, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w pisaniu. Niejednokrotnie, tak jak w przypadku Macieja Bieniasa, już pierwsze próby wydają się być udane i ciekawe. Co prawda, nie jest to jeszcze poziom mistrzów sensacji i kryminału, jednak widać ogromny potencjał, ciężką pracę i determinację w dążeniu do poprawnego przedstawienia pomysłu i zamierzeń. Widać, że pisarz sięga po motywy znane z literatury światowej, co również bardzo cieszy i napawa entuzjazmem na przyszłość. Póki co, mogę szczerze polecić tę pozycję koneserom „spokojnej” literatury sensacyjnej, w której trup nie ścieli się gęsto, a krew nie bryzga po ścianach.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto