Okładka wydania

Drogi Wędrownych Doradców

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Piotr Plebaniak
 • Gatunek: Literatura Piękna
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 296
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788366177819
 • Wydawca: Fronda
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Drogi Wędrownych Doradców | Autor: Piotr Plebaniak

Wybierz opinię:

Sylfana

Zbiór sentencji i cytatów poszczególnych mistrzów słowa i prawdziwych przywódców duchowych to nie lada gratka dla każdego konesera swojego rodzaju filozofii chińskiej, której fundamenty powstały już dwa i pół tysiąca lat temu. Piotr Plebaniak, redaktor tego wydania, każdą przytoczoną myśl uzupełniał swoistym komentarzem, tłumaczącym daną wypowiedź autora, niejednokrotnie okraszoną swoistym symbolizmem i metaforyką, którą należałoby rozwinąć, tak aby była w całości klarowna i zrozumiała. Autor opracowania pokusił się nie tylko o osobisty komentarz, ale także o przywołanie całościowych historii, które zostały zapisane w tekstach literackich, doktrynach, czy też były opisem sytuacji, które najprawdopodobniej się wydarzyły (nawiązanie do epizodów historii Chin). Mimo tego ogromnego ładunku szeregu myśli przewodnich, odbiorca nie może czuć się przytoczony przyswojoną wiedzą – wszystko jest tutaj podane w sposób przejrzysty, nienapastliwy, a język samych anegdot jest prosty, choć nie zawsze są one łatwe do wdrożenia w życie.

 

Plebaniak w tej publikacji pokusił się także o stworzenie wstępu, który wprowadza do tematyki starożytnej filozofii chińskiej – mówi w nim o tworzeniu cywilizacji, która musi opierać się na działaniach zbiorczych i przemyślanych. W ten sposób uformowało się państwo chińskie, wiodące prym w prowadzeniu optymalnej polityki, gospodarki, czy spraw typowo społecznych. Należy nadmienić, że autor nie skupiał się na teraźniejszości, tylko na podwalinach, początkach kreowania się tego społeczeństwa. Wstęp tłumaczy charakter kultury tego narodu, która opiera się przede wszystkim na ciężkiej pracy, wnikliwości, analizowaniu, a także etyce. Nieobojętne staje się także funkcjonowanie na co dzień, które opiera się na zakładaniu rodziny, gotowaniu, tworzeniu narzędzi potrzebnych do dobrej jakościowo egzystencji. Pierwsza część wstępu dotyczy szeroko pojętej cywilizacji i jej znaczeń, natomiast kolejna opisuje już rozwój chińskiego mocarstwa. Redaktor oprowadza nas w skrócie po kolejnych epokach, wskazuje na określone warunki polityczno – systemowe, które pozwalały na rozwój świadomości i zdolności poznawczych. Wszystkie te informacje wydają się być niezwykle ważne dla zrozumienia kolejnej części, opierającej się już na opracowaniu sentencji „wędrownych doradców”

 

Wspomnianą, główną część książki czyta się w tempie ekspresowym, nawet jeśli pokusimy się o głębszą refleksję i przemyślenia. Mi lektura zajęła kila godzin, jednak zostawiła we mnie pewne „piętno” pozwalające osiągnąć spokój i zrozumienie. Niektóre sprawy nabrały dla mnie bardziej uniwersalnego charakteru, a te zakłócające odbiór tego, co w życiu najważniejsze, poszły w niepamięć. Dlatego też, ten konkretny zbiór jest dla mnie całościową filozofią, połączoną z wielu malutkich odłamków, które traktują o wartościowej polityce życia. Najczęściej pojawiającą się maksymą, która zapisana została w różnych kondygnacjach słownych, jest ciągłe usiłowanie osiągania spokoju. Należy zacząć od siebie, później od swojej rodziny, a kolejno od większych grup społecznych. Najważniejszym i jedynym słusznym krokiem jest zmiana własnych przyzwyczajeń, sposobu myślenia, traktowania siebie i innych ludzi. Dopiero później możemy zacząć od innych. Co ciekawe, każda „przypowieść” okraszona jest chińskimi symbolami lub grafikami, które bezwzględnie uprzyjemniają lekturę. Nie są one jednak przypadkowe – dotyczą określonej sentencji lub anegdoty, stanowią symboliczny lub dosłowny zapis aforyzmu.

 

Wydanie jest bardzo eleganckie i bez problemu może stanowić prezent dla kogoś bliskiego naszemu sercu. Nie dość, że będzie pięknie wyglądać na półce, to jeszcze może wprowadzić porządek i ład do naszego życia, jeśli oczywiście będziemy przestrzegać zawartych w nim rad i wskazówek. Myślę, że jest to także lektura, która będzie do swoich czytelników wracać – w postaci ponownej lektury lub też w przemyśleniach. Polecam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial