Okładka wydania

Zgasić Słońce Szpony Smoka

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Robert J. Szmidt
 • Gatunek: Fantasy i S F
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 448
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x210 mm
 • ISBN: 9788381295901
 • Wydawca: SQN
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Zgasić Słońce Szpony Smoka | Autor: Robert J. Szmidt

Wybierz opinię:

Pani M

"Rok 1905. Świat stoi w obliczu największego konfliktu w dziejach. Uwolnione po tysiącu lat przedwieczne istoty nie zatrzymają się, dopóki nie podbiją całego świata dla boskiego tennō. Przywódcy najpotężniejszych mocarstw zawierają sojusz i wysyłają gigantyczną podniebną armadę nad Tokio, by zetrzeć tę metropolię z powierzchni ziemi. Józef Piłsudski, wypatrujący okazji do odzyskania przez Polskę suwerenności, już obstawił zwycięzcę. Teraz musi udowodnić Japonii, że odrodzona Rzeczpospolita będzie wartościowym sprzymierzeńcem Imperium Wschodzącego Słońca".

 

Pewnie już kiedyś o tym wspominałam, ale jak pies do jeża podchodzę do książek, w których jest alternatywna wersja historii. Bardzo ciężko jest mi to przeskoczyć i cały czas łapię się na tym, że myślę o prawdziwych wydarzeniach. Jednak zdecydowałam się na lekturę tej powieści, bo bardzo zachwalał mi ją przyjaciel. A on nie poleca złych książek. Nawet jeśli to niekoniecznie są moje klimaty, to i tak nigdy się nie zawiodłam.

 

Na początku lektury przeklinałam swojego przyjaciela i zaczęłam się zastanawiać, czy to nie jest ten pierwszy raz, kiedy polecona przez niego książka z niekoniecznie mojego gatunku mnie pokonała. Bardzo trudno było mi wejść do tego świata. Zwłaszcza, że już od początku sporo się dzieje i nie można narzekać na nudę. Potrzebowałam na to trochę czasu, ale potem kompletnie przepadłam.

 

Od razu muszę was uprzedzić, że to nie jest książka o Piłsudskim, co w sumie mnie ucieszyło, bo jakoś za bardzo za nim nie przepadam. Na jego pojawienie się trzeba trochę poczekać. Nawet więcej niż trochę, ale mniejsza o to. Kto jest zatem głównym bohaterem? Andrzej, młody kadet, który służył w carskiej flocie. Co do niego, to nie mam większych zastrzeżeń. Był w porządku, może jego kreacja nie rzuca na kolana, ale rozumiałam jego postępowanie i w niczym mi nie przeszkadzał. I muszę powiedzieć jedno. Nie myślałam, że kiedykolwiek wypowiem te słowa, ale szanuję Józefa Piłsudskiego przedstawionego w tej książce. Jak już mówiłam, nie pałam do niego sympatią, ale tutaj da się lubić i wzbudza szacunek. Moim zdaniem. Także brawa dla autora.

 

W tej powieści odnajdą się fani mechów. Tego tutaj nie zabrakło. I choć to nie są moje klimaty, nie mogę odmówić autorowi pomysłu na ich wykorzystanie. To robi wrażenie. Mnie nawet trochę przerażało, ale to tylko pokazuje, że nie podeszłam do czytania bez emocji.

 

Książka ma swoje lepsze i gorsze momenty. Zwłaszcza zakończenie mnie rozczarowało. Nie wiem, co mam o nim myśleć. Nie tego się spodziewałam, bo całość rysuje się w moich oczach całkiem nieźle.
Nie umiem jednoznacznie określić gatunku tej powieści. Myślę, że zainteresuje przede wszystkim fanów steampunku i historii alternatywnej. Fani scen batalistycznych na pewno znajdą tu coś dla siebie. Rozmachu akurat w tej kwestii nie brakuje, ale nie mówię, że to źle. Pomysł autora był ciekawy i dość oryginalny, co zasługuje na uwagę, bo w obecnych czasach napisanie czegoś nowego graniczy niemal z cudem i każdy pisarz, chcąc, nie chcąc, powiela w pewnym momencie jakieś schematy. Tu też można je zauważyć, ale czy przeszkadzają jakoś specjalnie w trakcie czytania? Nie powiedziałabym. Ja tylko miałam problem na początku, żeby się odnaleźć w tym świecie, potem czytanie szło mi sprawnie. Nie można narzekać na nudę, jednak są momenty, gdy nie dzieje się aż tak dużo.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto