Okładka wydania

Kalejdoskop

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Danka Turek
 • Gatunek: Obyczajowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 418
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 130x210 mm
 • ISBN: 9788381477512
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Kalejdoskop | Autor: Danka Turek

Wybierz opinię:

Joanna Kidawa

„Kalejdoskop” to debiut literacki Danki Turek.
Nie wiem jak Ty, ale ja uwielbiam takie literackie debiuty. Początkowo wielka niewiadoma, bo przecież nie znam autora i nie wiem, czego się mogę spodziewać. A do tego, towarzyszący temu dreszczyk emocji i pytanie, czy trafię na perełkę, czy na totalną klapę. Tym razem miałam szczęście, gdyż trafiłam na to pierwsze. Ale po kolei…

 

KIM JEST AUTORKA?

Danka Turek, autorka powieści „Kalejdoskop”, jest związana z Poznaniem. Tam zarówno studiowała na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, jak i rozpoczęła pracę jako nauczycielka. A prywatnie, natomiast, uwielbia podróżować.

 

KALEJDOSKOP

Powieść „Kalejdoskop”, jak już wspomniałam, jest pierwszą książką Danki Turek. I to niebywale udaną.

 

A zatem... poznaj Emilkę. W momencie rozpoczęcia powieści Emilia jest w przededniu pięćdziesiątych urodzin. Jej mąż Roman, wychodząc na wieczorny spacer z psem, spada ze schodów. Ten upadek wygląda groźnie, więc zabiera go pogotowie.

 

Roman trafia do szpitala, a my cofamy się w przeszłość, aż do momentu osiemnastki Emilki i jej siostry bliźniaczki Marianny. Dziewczyny są diametralnie różne, zarówno z wyglądu, jak i z zachowania. Jednak, w obliczu tragicznych wydarzeń w ich rodzinie, momentalnie dorastają i bardzo zbliżają się do siebie. I tak poznajemy koleje życia Emilki. Czasem to życie bywa monotonne, ale w większości przypadków wielce burzliwie. Dziewczyna jest obdarzona bowiem niezwykłym temperamentem…

 

Emilia w najcięższych chwilach życia ucieka do świata snów. Czasami ma nawet wrażenie, że żyje w dwóch światach, nierzadko mając problemy z ich rozróżnieniem. Czy to jest normalne zachowanie, taka ucieczka w objęcia Morfeusza, do świata snów i fantazji? Czy może jednak początek kłopotów zdrowotnych? Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania, sięgnij do powieści „Kalejdoskop”.

 

CO MNIE URZEKŁO W POWIEŚCI

Wszystko. Jestem zauroczona stylem Danki Turek. Po pierwsze, każdy rozdział rozpoczyna fragment jakiejś znanej piosenki. Nawet ja, a wierz mi, że nie należę do osób muzykalnych, czytając teksty, nuciłam je pod nosem, a czasem to nawet głośno śpiewałam. 

 

Po drugie, „Kalejdoskop” jest napisany z punktu widzenia kilku osób. Autorka prowadzi więc narrację jako Emilka, Marianna, Roman, a nawet Piotr, czyli pierwsza miłość Emilki. Często czytamy opis tych samych wydarzeń z punktu widzenia różnych bohaterów. A to niebywale ciekawe! A dodatkowo, każda z tych osób ma inny styl wypowiedzi.
A po trzecie, już ostatnie, książkę przeczytałam niemalże jednym tchem. „Kalejdoskop” jest powieścią obyczajową, jednak nie brak tu niezwykłych myśli.

 

Pozwól, że zacytuję Ci te, które utkwiły w mej pamięci:

- Życie jest jak rzeka – nieważne, co robisz, ono ciągle płynie.
- Czasami jesteśmy długo z ludźmi i wcale ich nie znamy… Czasami życie musi się skomplikować, żebyśmy poznali tych, na których możemy liczyć…
- Kłopot polega na tym, że można zamknąć oczy, ale niestety, nie da się zamknąć myśli.
- Niektórych problemów nie da się przeskoczyć… Trzeba przejść po nich bosymi stopami i nie zważać na to, że boli.
Mogłabym podać jeszcze więcej myśli z powieści, ale tego nie zrobię. Nie chcę psuć Ci przyjemności czytania „Kalejdoskopu”.

 

SIĘGNIJ PO „KALEJDOSKOP”

Osobiście polecam tą powieść. Jeśli lubisz powieści obyczajowe, takie z przesłaniem, to „Kalejdoskop” przypadnie Ci do gustu. To również świetna propozycja na czas zbliżających się wakacji. Niezwykle przyjemna w odbiorze, z pewnością umili niejeden pobyt na plaży.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial