Okładka wydania

Społeczności Lokalne

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Praca Zbiorowa
 • Gatunek: Socjologia
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 316
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788365155870
 • Wydawca: Katedra
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdańsk
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Społeczności Lokalne | Autor: Praca Zbiorowa

Wybierz opinię:

Anena

Publikacja podzielona jest na pięć bloków, które pozwalają na uszeregowanie treści zgodnie z tematyką zawartą w tekstach. Pierwszy blok „medialno-technologiczny” zawiera 3 artykuły, w których autorzy skupiają się na wyjaśnieniu zjawiska wirtualności społeczeństwa. Emilia Stachowska zwraca uwagę na aspekt lokalności social mediów, w obrębie którego wyjaśnia w jaki sposób social media mogą kreować wizerunek społeczności lokalnej w przypadku niezwykle interesującego przypadku jakim było zaginięcie Ewy Tylman. Badaczka zwraca przede wszystkim uwagę na to, że podczas analizy tej sprawy ważne jest rozróżnienie plotek pojawiających się w mediach społecznościowych od doniesień dziennikarskich opartych na rzetelnych źródłach i materiałach udostępnianych przez śledczych. Równie interesujące wydają się rozważania Magdaleny Jackowskiej, która na przykładzie Instagrama starała się wyjaśnić problem globalności sieci w lokalnym ujęciu. Badaczka wskazała na istotne aspekty związane z działaniem Instagrama, takie jak nieograniczona możliwość publikowania zdjęć z dowolnego miejsca i dotarcie do milionów użytkowników na całym świecie, a także możliwość stania się influencerem, kreatorem przestrzeni życiowej za pomocą dodawanych fotografii. W dobie szerokiego dostępu do Internetu formy reklamowania swojej działalności przeszły w sferę social mediów, a co za tym idzie Instagram stał się doskonałym polem do wymiany doświadczeń fotografów oraz ich współpracy w celu zaciekawienia odbiorców.

 

W bloku „kapitałowym” autorzy trzech artykułów zwracają uwagę na wpływ networkingu na działalność większych miast i mniejszych miasteczek. Anita Kubanek bardzo interesująco wskazuje na wpływ networking na rozwój przedsiębiorczości form, które coraz częściej reklamują swoją działalność w Internecie za pomocą social mediów. Wraz z rozwojem social mediów pojawia się istotny problem na jaki wskazuje Magdalena Szczepańska. Badaczka opisuje zjawisko marginalizacji małych miast, a co za tym idzie pogorszenia jakości życia ich mieszkańców.

 

Moim zdaniem najciekawszy jest blok trzeci, czyli tzw. „kulturoznawczy”, a zwłaszcza wyniki badań Anny Żuber, która na przykładzie serialu ,,Ojciec Mateusz” zbadała zjawisko tworzenia się serialowej społeczności lokalnej bazującej na wizerunku miasta Sandomierza kreowanego przez twórców serialu telewizyjnego. Dzięki emisji tego serialu możliwe jest nie tylko promowanie miasta, czy zabytków, ale również ukazanie jego mieszkańców w konkretnym świetle. Wraz z popularnością „Ojca Mateusza” doszło nie tylko do wzrostu aspektu turystycznego miasta, ale również do nawiązania ściślejszej więzi pomiędzy mieszkańcami, którą badaczka nazywa serialową społecznością lokalną. Równie interesującym aspektem kreowania obrazu przestrzeni są poddane analizie przez Marcina Łączyńskiego i Martę Sawińską gry planszowe, w których istotną rolę spełniają przestrzenie miejskie.

 

Dwa ostatnie bloki tematyczne, „prawno-polityczny” oraz „historyczny” zwracają uwagę na powinności samorządu terytorialnego i jednostek administracyjnych wobec społeczności. Jednym z ich zadań jest wsparcie dziecka i rodziny, które powinno być uregulowane prawnie, ale również dostosowane do możliwości samorządów terytorialnych. Bardzo często okazuje się, że niektóre samorządy nie mogą w pełni zabezpieczyć potrzeb rodzin biologicznych oraz dzieci znajdujących się w pieczy zastępczej. Z kolei analiza gmin powiatu bydgoskiego pozwoliła Marcinowi Skinderowi na ukazanie sposobów rozwiązywania problemów lokalnych z uwzględnieniem zagadnień prawnych i organizacyjnych.

 

Podsumowując, Społeczności lokalne. Teraźniejszość i przyszłość (ver.2.0) pod redakcją Piotra Siudy to interesująca publikacja, która wszechstronnie ukazuje różne aspekty i problemy współczesnego lokalizmu. Autorzy zamieszczonych tutaj artykułów nie tylko ukazali aktualną sytuację, ale również udało się im wskazać problemy mogące się pojawić w przyszłości. Co prawda niewielu z autorów to robi, bowiem nie posuwają się do szczegółowej analizy społeczności za kilka lub kilkanaście lat, jednakże dzięki opisanym zmianom, których jesteśmy świadkami może to sugerować ukierunkowanie dalszych przekształceń i modyfikacji. Obszerna bibliografia, do której odwołują się autorzy artykułów zachęca do własnych poszukiwań oraz uzupełnienia wiedzy z danego zakresu, a autorskie badania pobudzają do zastosowania podobnych rozwiązań we własnych badaniach i analizach porównawczych. Książkę polecam zwłaszcza socjologom, badaczom oraz osobom zainteresowanym zmianami społecznymi.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto