Okładka wydania

Narzeczona

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Kiera Cass
 • Tytuł Oryginału: The Betrothed
 • Gatunek: Romans
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Małgorzata Kaczarowska
 • Liczba Stron: 320
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140x210 mm
 • ISBN: 9788376868882
 • Wydawca: Jaguar
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Narzeczona | Autor: Kiera Cass

Wybierz opinię:

Nvilia

Pierwszą styczność z twórczością Kiery Cass miałam jeszcze w czasach szkoły podstawowej. Poznałam wtedy najpopularniejszą serię autorki – „Rywalki”. Pamiętam, że byłam zadowolona z lektury tego cyklu. Nie mogłam więc przejść obojętnie obok jej nowszej publikacji, nieco innej, niż wyżej wspomniane wydanie, ale zachowanej w podobnej tematyce. I choć nieco zmieniły się moje gusta literackie, to nadal jestem nastolatką, więc (poniekąd) publikacje autorki są kierowane w stronę mojej grupy wiekowej. Stąd recenzja książki o tytule „Narzeczona”.

 

Zacznę od przeraźliwego odkrycia, do którego doprowadziła mnie lektura tej publikacji. Przyznaję to z trudem, ale nie mogę ukrywać prawdy: chyba się starzeję. Wyrastam ze świata fantazji, staję się bardziej zgorzkniała i zwyczajnie czepialska. Odnalezienie się w świecie przedstawionym w lekturze zajęło mi dobrych kilkanaście stron. Poświęciłam nawet kilka minut na sprawdzenie, czy to aby na pewno pierwsza część cyklu, a nie jego kontynuacja. Czytelnik jest od razu wrzucony na głęboką wodę i pozostawiony sam sobie. Nie tego spodziewałam się po poczytnej literaturze młodzieżowej.

 

Główną bohaterką książki jest Hollis Brite, młoda, szlachetnie urodzona kobieta. Razem z rodzicami mieszka w zamku króla Jamesona, który poszukuje kandydatki na żonę, a zarazem nową królową krainy, w której rozgrywa się akcja książki – Koroanii. Dziewczynie imponuje bogactwo króla, jego postawa, szlachetny wygląd oraz to, jaki wpływ na nim wywiera. Po śmierci rodziców młodego monarchy, jako jedyna potrafi sprawić, że ten szczerze się śmieje. Jameson jest zauroczony Hollis i nawet nie stara się tego ukryć, widocznie ją faworyzując. Młoda szlachcianka nie jest w stu procentach pewna szczerości uczuć mężczyzny, gdyż ten znany jest ze swoich licznych podbojów miłosnych, których obiektami szybko się nudzi. Wkrótce jednak król deklaruje swoją miłość do Hollis. Wtedy w życiu dziewczyny pojawia się on – Silas Eastoffe. Chłopak, który sprawia, że jej serce bije mocniej, niż w obecności jakiegokolwiek innego mężczyzny...

 

Do zalet książki niewątpliwie należy to, jak szybko się ją czyta. Nie ma tu żadnej bariery językowej czy skomplikowanej, trudnej do śledzenia fabuły. Przedstawione wydarzenia również bywają całkiem interesujące, ale lektura nie trzymała mnie w napięciu i nie poczułam się wciągnięta w wir świata przedstawionego. Powodem mojego nikłego zaangażowania w kwestii śledzenia wątków bohaterów mogła być również ich kreacja, która, niestety, nie należy do dobrych, ani nawet udanych. Główna postać kobieca nie budzi podziwu, ani sympatii, a raczej uczucia bliższe współczuciu i irytacji.

 

Podobnie skonstruowano cały zastęp bohaterów pobocznych, z których tak naprawdę nikt, absolutnie nikt, nie sprawia, że książka staje się bardziej interesująca. Rozwinięcie głównego wątku w lekturze, a więc miłosnego (zarówno pomiędzy Jamesonem a Hollis, jak i Silasem i Hollis) również nie zadowoliło moich oczekiwań. Każdy motyw zdaje się być niedopracowany – brakuje tu pewnego „doszlifowania” fabuły, ale też samych bohaterów.

 

Książka „Narzeczona” autorstwa Kiery Cass to przyjemna, acz przeciętna lektura na jedno popołudnie lub wieczór. Jak już wspomniałam, publikacja ma pewne zalety, ale w końcowym rozrachunku przeważają jej wady. Myślę, że raczej spodoba się czytelniczkom, które lubują się w literaturze o tematyce baśniowej, a jednocześnie zawierającej elementy kultury średniowiecznej: znajdą tu zamki, królów, królowe oraz najważniejsze – zamkowe intrygi. Dla nich dobra informacja: to pierwsza część cyklu, który będzie kontynuowany. Może dam Kierze Cass drugą szansę i zapoznam się z kolejnym tomem serii, kiedy ten zostanie już opublikowany. Pozostałych, którzy zastanawiają się nad lekturą tej pozycji, zachęcam raczej do sięgnięcia po inną, bardziej wciągającą i dopracowaną publikację.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto