Okładka wydania

Nowa Dziewczyna

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Daniel Silva
 • Tytuł Oryginału: The New Girl
 • Gatunek: Kryminał
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Alina Patkowska
 • Liczba Stron: 400
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788327646873
 • Wydawca: Harper Collins
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Nowa Dziewczyna | Autor: Daniel Silva

Wybierz opinię:

Sylfana

Skrót fabularny „Nowej dziewczyny” znajdujący się z tyłu okładki wskazuje, że sama powieść jest łatwa i przyjemna, a także okraszona dozą dreszczyku emocji. Pierwsze strony powieści też na to wskazują – poznajemy tytułową małą bohaterkę, która pojawia się znikąd w nowej prestiżowej szkole i tylko jedna nauczycielka ma wątpliwości, co do jej tożsamości oraz pochodzenia. Zatem może się wydawać, że mamy do czynienia z historią, przy której nie trzeba się mocno angażować intelektualnie, a wystarczy jedynie poddać się lekkiej rozrywce. Jak się jednak okazuje, „nowa dziewczyna” (mała bohaterka) jest tylko przykrywką do bardziej skomplikowanej, nasączonej zależnościami polityczno – kulturowymi intrygi, która jest mocno zakorzeniona w historii – Arabii Saudyjskiej, Rosji, Palestyny i jeszcze kilku innych miejsc. Porwanie córki króla saudyjskiego nie jest także jedynie jednostkowym aktem terroru i nacisku, ale konsekwencją innych, przeszłościowych decyzji ludzi wpływowych, o których dowiadujemy na się na drodze dociekania przez bohaterów kto i dlaczego pokusił się o skrzywdzenie niewinnego dziecka.

 

Mimo wspomnianych pierwszych skojarzeń książka może wydawać się trudna w odbiorze. Prowadzony wątek jest spójny i klarowny, jednak wyprowadza swoiste „podnóża”, które zahaczają o inne motywy – jednym słowem można się momentami pogubić, jeśli nie czytamy w skupieniu. W czeluściach lektury możemy podziwiać kunszt Daniela Silvy, który do pracy przygotował się zawodowo – wiedział, że wykreowanie sensacji politycznej musi mieć gruntowny fundament, niezachwiany przez brak zrozumienia zależności, nie tylko właśnie politycznych, ale także religijnych i kulturowych. Charakter toczących się zdarzeń wymusza na autorze przeniknięcie do świata wywiadowczego, nie tylko jednego państwa, ale co najmniej kilku – należy pamiętać, że tajne służby w różnych zakątkach świata działają w oparciu o odmienne mechanizmy i systemy, co wymaga zasięgnięcia wiedzy od szeregu specjalistów. Co więcej, choć powieść jest całkowicie fikcyjna, zdecydowanie nawiązuje do wydarzeń z areny światowej, które miały miejsce w przeszłości, zarówno tej dalszej, jak i bliższej. Można więc śmiało powiedzieć, że Daniel Silva jest pracowitym i pojętnym pisarzem, który z jednej strony korzysta ze swojej wyobraźni, ale jednocześnie twórczo wykorzystuje zastaną rzeczywistość.

 

„Nowa dziewczyna” to książka ambitna, pełna rozmaitych treści i znaczeń. Mi osobiście czytało się tę powieść bardzo dobrze, jednak muszę przyznać, że w dwóch momentach się pogubiłam w meandrach fabuły i musiałam wracać do określonego punktu wyjścia w narracji – jeśli liczymy na zwykłą rozrywkę w stylu Cobena to zdecydowanie się zawiedziemy. To jest całkiem inny pułap, bardziej poważny, bazujący na wydarzeniach historycznych i to z całego świata, a najbardziej ze świata arabskiego. Zadziwia fakt, że autor tak dobrze zna tę kulturę i związaną z nią religię. W opisach określonych sytuacji swoimi refleksjami daje znać, że rozumie sposób myślenia Arabów, ich zwyczaje oraz tradycję, co więcej, jest w stanie wniknąć w umysł samego następcy tronu, który miota się między rzeczywistością islamu, a zachodnią kulturą. Innymi słowy książka Silvy siedzi mocno w „trendach”, które możemy obserwować na współczesnej arenie politycznej, gdzie mechanizmy myślenia, obyczaje i sposoby egzystencji mieszają się i wzajemnie przenikają. Twórca rozumie konieczność tworzenia się tych hybryd kulturowych i czepie z garściami z tego, co czytelnicy widzą na co dzień, chociażby, w telewizji.

 

„Nowa dziewczyna” jest więc genialna, mocna, ciekawa i wstrząsająca. Pokazuje ona także między słowami, że ludzka natura jest zdecydowanie nieprzejednana i nieprzenikniona, a sam człowiek dla sławy, władzy i pieniędzy jest w stanie zrobić dużo, a właściwie wszystko. Polecam gorąco!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto