Okładka wydania

Totem Jak Zbudować Poczucie Własnej Wartości

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Jarosław Gibas
 • Gatunek: Psychologia
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 232
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140x200 mm
 • ISBN: 9788328368033
 • Wydawca: Sensus
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gliwice
 • Ocena:

  4/6

  4/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 4 votes
Akcja: 100% - 4 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 6 votes
Klimat: 100% - 5 votes
Okładka: 100% - 7 votes
Polecam: 100% - 6 votes

Polecam:


Podziel się!

Totem Jak Zbudować Poczucie Własnej Wartości | Autor: Jarosław Gibas

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

Poczucie własnej wartości to cecha, która bardzo ułatwia codzienne życie. Wszyscy wiemy, że mając wysoką samoocenę łatwiej jest funkcjonować w społeczeństwie i odnosić sukcesy zawodowe. Jeśli wierzymy w siebie jesteśmy w stanie osiągnąć więcej niż wtedy, kiedy z góry zakładamy, że nam się nie uda i nie jesteśmy na tyle silni, czy wartościowi, aby dokonać danej rzeczy.

 

Warto mieć jednak świadomość, że nawet jeśli nasze poczucie własnej wartości jest dość niskie, to możemy je samodzielnie podnieść. Wymaga to trochę pracy i zmiany myślenia, ale jest możliwe do osiągnięcia. Z pomocą przychodzą nam tutaj różne kursy, warsztaty, ale i poradniki książkowe, dzięki którym możemy popracować nad sobą bez wychodzenia z domu.

 

Jedną z najnowszych książek związanych z tą tematyką jest poradnik autorstwa Jarosława Gibas- "Totem. Jak zbudować poczucie własnej wartości? Instrukcja obsługi". Autor książki jest socjologiem i nauczycielem, autorem wielu różnych poradników i szkoleń z zakresu psychologii i inteligencji emocjonalnej. W swoim poradniku postanowił poruszyć temat budowania poczucia własnej wartości i podnoszenia samooceny.

 

Książka zaczyna się od podstaw zrozumienia, czym w ogóle jest poczucie własnej wartości. Często używamy tego wyrażenia, ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, co dokładnie ono oznacza? Autor rozbiera to wyrażenie na czynniki pierwsze i dokładnie analizuje, dzięki czemu dowiadujemy się, że poczucie własnej wartości jest stanem emocjonalnym, który pojawia się na skutek tego, w jaki sposób sami siebie oceniamy. Jednak nie tylko nasze własne myślenie ma tutaj znaczenie, bowiem na poczucie własnej wartości ma wpływ także wiele czynników zewnętrznych, jak chociażby środowisko, w którym się obracamy i osoby z którymi obcujemy na co dzień. Tak, nasi bliscy, znajomi i przyjaciele mogą nasze poczucie własnej wartości bardzo wzmocnić, ale mogą je również podeptać i bardzo zniszczyć. Warto mieć tą świadomość i starać się nie brać do siebie tych negatywnych ocen.

 

Im dalej zagłębiamy się w książkę, tym dokładniej wchodzimy w analizę tematu. Pojawiają się kolejne, coraz bardziej skomplikowane zagadnienia oraz konkretne czynności i ćwiczenia, które możemy wykonać, aby podnieść swoją samoocenę. Autor przytacza również bardzo dużo przykładów z życia wziętych, dzięki czemu mamy okazję poznać temat także od tej strony praktycznej. Pokazanie konkretnych sytuacji sprawia, że mamy tutaj nie tylko suchą teorię. W jednym z rozdziałów możemy również zapoznać się z teorią archetypów, choć teoria ta jest nieco kotrowersyjna to warto spróbować odnaleźć najbardziej pasujący do nas wzorzec osobowy.

 

"Totem. Jak zbudować poczucie własnej wartości. Instrukcja obsługi" to nie jest jednak lekka, przyjemna książka dla każdego. Jest to typowo psychologicznych poradnik i osoby zainteresowane tą dziedziną nie powinny mieć problemów z jej przeczytaniem. Dla przeciętnego czytelnika, który z psychologią nie ma nic wspólnego książka ta może być jednak miejscami zbyt trudna i za bardzo skomplikowana. Choć napisana jest w ciekawy sposób, to jednak sporo tutaj zaawansowanych zagadnień, których zrozumienie może jednak przysparzać trudności. Nie mniej jest to lektura wartościowa, która wielu osobom może pomóc zmienić swoje myślenie, a w konsekwencji doprowadzić do wzmocnienia poczucia własnej wartości. Jeśli masz motywację do tego, aby zmienić coś w swoim życiu to warto się z tym poradnikiem zapoznać.

Tulliana

Odkąd pamiętam, interesowałam się szeroko pojmowanym rozwojem osobistym, tematami związanymi z socjologią i psychologią, dlatego z dużym podekscytowaniem sięgnęłam po książkę J. Gibasa o poczuciu własnej wartości. Dodam, że nie jest to pierwsza publikacja tego autora, którą miałam okazję przeczytać, więc spodziewałam się naprawdę wartościowej i intrygującej lektury.

 

Co można powiedzieć o książce pt. ,,Totem. Jak zbudować poczucie własnej wartości”? Z pewnością jest to książka oparta na ciekawym zamyśle autora, bardzo rzetelnie napisana
i opracowana. Dzięki niej wreszcie można uświadomić sobie, czym tak naprawdę jest owo enigmatyczne określenie ,,poczucie własnej wartości” i dlaczego tak wielu z nas ocenia się nieadekwatnie do tego, kim jest oraz co sobą reprezentuje. Niewątpliwą zaletą publikacji Jarosława Gibasa jest przystępny język wypowiedzi i posługiwanie się bardzo przejrzystymi, zapadającymi w pamięć przykładami. Warto zwrócić uwagę, że już na wstępie omawianej książki znajdziemy intrygującą wypowiedź o duchowym wojowniku i wodzu, który wyjaśnia, jak istotne jest posiadanie własnego totemu – możemy utożsamiać go z symbolem hierarchii wartości. Posiadanie owego totemu to zdaniem mądrego wodza zapewnienie sobie na trwałe świadomości tego, kim jesteśmy i co jest dla nas szczególnie ważne. Okazuje się, że szczególnie w sytuacjach kryzysowych i niespodziewanych kłopotach przydaje się ów tajemniczy totem, jako nasz punkt odniesienia, znak ułatwiający zachowanie własnej tożsamości niezależnie od tego, co się wydarzy.

 

Książka Jarosława Gibasa podzielona jest na 27. dość interesujących rozdziałów. Możemy dowiedzieć się z nich na przykład: co to jest samospełniająca się przepowiednia, jak zabrać się do trafnej oceny własnej wartości, dlaczego warto dobrze poznać swoje wewnętrzne zasoby. Z całą pewnością można uznać, że książka, którą tutaj omawiam, to solidna dawka informacji na tematy związane z rozwojem osobistym i kompetencjami społecznymi. Warto sięgnąć po taką publikację, gdy mamy w planach zmianę pracy, zależy nam na poprawieniu relacji z otoczeniem, albo prowadzimy zajęcia warsztatowe. Po przeczytaniu całej książki dochodzę do wniosku, że ,,Totem” to publikacja zawierająca wiele cennych wskazówek i przykładów z życia wziętych, ale raczej nie nazwałabym jej czymś w rodzaju instrukcji obsługi. Moim zdaniem autor niniejszej publikacji powinien zastanowić się nad jej ponownym opracowaniem tak, by rozdziały były krótsze i podzielone na mniejsze akapity. Po każdym rozdziale powinno też znaleźć się klarowne podsumowanie z wypunktowaniem najważniejszych treści oraz pytaniami do dyskusji i przemyśleń. Oczywiście nie można odmówić autorowi rzetelnej wiedzy oraz talentu do dzielenia się nią, ale książka w obecnym kształcie wydaje się być adresowana raczej wyłącznie do ludzi z branży pana Jarosława Gibasa, dla których tematyka psychologiczno-socjologiczna jest atrakcyjna sama w sobie i stanowi przedmiot codziennej pracy.

 

Osobiście uważam, że ,,Totem” to książka godna polecenia każdemu, kto chciałby otrzymać fachowy zbiór porad, jak zbudować i wzmocnić poczucie własnej wartości. Dlatego dobrze byłoby pomyśleć nad jej drobnymi modyfikacjami, by wydawała się bardziej przystępna i zrozumiała dla przeciętnego czytelnika. Może autor mógłby wykorzystać swoje doświadczenie w pracy metodą warsztatową i wprowadzić w książce więcej propozycji praktycznych ćwiczeń? Podsumowując, uważam, że ,,Totem” Jarosława Gibasa to książka oryginalna, poruszająca niezwykle ważne treści. Z wymienionych wyżej powodów oceniam ją na mocne 4 i polecam waszej uwadze. Przecież nie trzeba być wodzem, ani silnym wojownikiem plemienia, by zabrać się za planowe i obiecujące na przyszłość, budowanie swojego wewnętrznego totemu – czyli świadomości własnej wartości.

Nvilia

Wielu ludzi uważa, że ma problemy z budowaniem poczucia własnej wartości oraz pewności siebie. Ja również sądzę, że znajduję się wśród nich. Możliwe rozwiązanie tego problemu proponuje Jarosław Gibas, wychodząc naprzeciw potrzebom wielu ludzi. Na dręczące nas pytanie odpowiada w książce „Totem. Jak zbudować poczucie własnej wartości? Instrukcja obsługi”. Publikacja ukazała się na polskim rynku wydawniczym w maju tego roku. Na przestrzeni ostatnich lat miałam już do czynienia z co najmniej kilkoma książkami z zakresu treningu własnych umiejętności i budowania pewności siebie. Do sięgnięcia po nią zachęcił mnie nie tylko powyższy powód, czyli chęć rozwijania swoich możliwości osobistych, ale również to, że nabyte nabytą wiedzę mogę wykorzystać w przyszłości (na przykład w karierze zawodowej). Czy autor rzeczywiście jest w stanie pomóc osobom borykającym się z problemem braku pewności siebie? Czy spełnia obietnice, złożone w opisie książki?

 

Warto powiedzieć parę słów o wykształceniu autora omawianej publikacji. To socjolog, ale również były dziennikarz i publicysta, choć teraz z powodzeniem poświęca się karierze nauczycielskiej. „Totem. Jak zbudować poczucie własnej wartości?” to nie jego jedyna książka, ponieważ opublikował już kilka innych z zakresu inteligencji duchowej i emocjonalnej oraz tych związanych z treningiem psychologicznym. Ponadto prowadzi szkolenia związane z tematyką inteligencji emocjonalnej, warsztaty medytacyjne oraz ma własny kanał na YouTubie, gdzie regularnie publikuje wykłady.

 

Warto zaznaczyć, że Jarosław Gibas nie posługuje się językiem typowo naukowym, ale takim który można łatwo zrozumieć i zinterpretować. Ostrzegam, że nie jest to jednak język typowo potoczny. Na dodatek w książce umieszcza graficzne interpretacje omawianych zjawisk oraz odwołuje się do znanych nam z życia codziennego mechanizmów. Ponadto publikacja dostarcza nie tylko suchych faktów i informacji, ale pozwala je również przetestować w ćwiczeniach, które proponuje autor. Są to między innymi odpowiedzi na pytania, które zachęcą do obserwacji samego siebie w relacjach z ludźmi z naszego otoczenia. Warto zaznaczyć, że poza tym przytaczaniem terminologii z zakresu psychologii, autor również urozmaica swój opis o zastosowanie wspomnianych zjawisk w realnym życiu.

 

Na przestrzeni dwudziestu siedmiu rozdziałów oraz wstępu i zakończenia można dowiedzieć się naprawdę wiele nie tylko o zagadnieniach naukowych, ale również o własnym „ja”. Poruszane tematy dotyczą między innymi pewności siebie, wyceny własnej wartości i gospodarowania wewnętrznymi zasobami. Jarosław Gibas prezentuje również przekrój wiadomości o wielu rodzajach inteligencji oraz informuje o zagrożeniach, które czekają na drodze do samodoskonalenia. Książkę polecam nie tylko ludziom, którzy są zainteresowani tematami psychologii, tworzenia samego siebie, ale również takim, którzy czują się niepewnie w sferze umiejętności miękkich oraz tym, którym brakuje pewności siebie.

 

Uważam że, warto zaopatrzyć się w książkę „Totem. Jak zbudować poczucie własnej wartości? Instrukcja obsługi”, ponieważ to idealny poradnik, który nie tylko zwiększy świadomość o ludzkiej psychice, ale również pozwoli na lepsze zrozumienie samego siebie oraz zbudowanie pewności siebie. Autor uczy również jak stworzyć własny system wsparcia, który zawsze pozwoli podnieść się po odniesieniu porażek czy napotkaniu trudności na drodze życiowej. Gdybym miała opowiedzieć w kilku słowach, czego uczy książka Jarosława Gibasa, to zdecydowałabym się na krótką odpowiedź: ta lektura po prostu przekonuje, że można żyć pełnią życia i własnych możliwości oraz pokazuje jak tego dokonać.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial