Okładka wydania

Saga O Oderyku

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Radosław Pydyś
 • Gatunek: Fantasy i S F
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 458
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 130x210 mm
 • ISBN: 9788381476218
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  5,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 4 votes
Styl: 100% - 4 votes
Klimat: 100% - 4 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 4 votes

Polecam:


Podziel się!

Saga O Oderyku | Autor: Radosław Pydyś

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Intrygującej, wyrazistej, wypełnionej akcją i wielką przygodą, a do tego także i realizmem, powieści historycznej - nigdy za wiele! Od zawsze fascynowały i zapewne fascynować już nas będą wspaniałe literackie wyprawy w przeszłość, którą znaczą wojny, polityczne intrygi i wielkie namiętności, czyli wszystko to, za co kochamy ten literacki nurt. Dlatego też z tym większą przyjemnością mogę podzielić się dziś z wami swoimi wrażeniami z lektury najnowszego dzieła Radosława Pydysia pt. "Saga o Oderyku" - książki, która kazała się nakładem Wydawnictwa Novae Res. 

 

Fabuła powieści przenosi nas do niezwykłego świata starożytności, przypominającego jako żywo epokę Imperium Rzymskiego. To właśnie tam - w mieście Merburgii, żyje i działa główny bohater tej historii - tytułowy Oderyk. To doświadczony żołnierz i weteran walk, który oto bierze kolejny raz udział w ważnej naradzie decydentów miasta, którzy poszukują rozwiązania celem ocalenia tego miejsca przed nadciągającymi wojskami barbarzyńskich Adlów. Rozwiązaniem tym okazuje się odważny pomysł Oderyka o wyprzedzającym ataku, który to, jak się szybko okaże, na zawsze już odmieni jego przyszłość...

 

Radosław Pydyś oferuje nam tym dziełem możliwość spotkania z niezwykle barwną, klimatyczną i porywającą powieścią historyczną, w której nie zabrakło wojny, walki z mieczem w ręku, skomplikowanych gier na najwyższych szczeblach władzy, jak i też pewnego trudnego śledztwa głównego bohatera, który pragnie odkryć motywację tych, którzy dotąd kierowali jego karierą i życiem. Oczywiście, nie zabrakło tu również wątków natury miłosne, niezwykle ciekawego spojrzenia na wierzenia tego świata, jak i także potężnej porcji przemocy, bez której to tego typu książka, nie mogłaby być udaną...

 

Konstrukcja fabularna książki opiera się na ukazywaniu kolejnych losów głównego bohatera, któremu towarzyszymy w jego niezwykłych przygodach - tak na polu walki, jak i też chociażby na gruncie politycznych rozgrywek. To dobre rozwiązanie, które nie tylko ułatwia nam samą lekturę tej opowieści, ale też i w dużej mierze przyspiesza samą akcję. Otóż dzieje się tu bardzo dużo, co chwilę nas coś wielce zaskakuje, a na koniec czeka na nas finał, którego z pewnością za nic byśmy się nie spodziewali. Ważne przy tym jest to, że autor w bardzo udany sposób przeplata tę relację wielką przygodą i bardziej statycznymi i klimatycznymi fragmentami, co czyni spotkanie z tą pozycją nie tylko nieprzewidywalną, ale też i fascynującą od pierwszej, do ostatniej strony.

 

Nadcentrurion Oderyk jest z pewnością niezwykle interesującą, barwną i świetnie skonstruowaną, postacią To twardy facet, doświadczony na polu walki żołnierz i inteligentny taktyk, który zawsze dostrzega, rozumie i analizuje więcej, niż wszyscy dookoła niego. Oczywiście nie brak mu także i wad, by wspomnieć nieco nazbyt dużą porywczość i pobudliwość, ale dzięki temu też i staje się on dla nas bardziej ludzkim bohaterem. Ciekawie wygląda zachodząca tu na naszych oczach przemiana tej postaci, która wiąże się nie tylko z odkrywanie prawdy o jego życiu, ale też i bardzo szybką ścieżką kariery, która może zaprowadzić go bardzo daleko. I tak - lubimy i darzymy wielką sympatią tego bohatera, co w przypadku tego typu opowieści, jest rzeczą niezwykle ważną.

 

Wspaniale, niezwykle monumentalnie i klimatycznie, przedstawia się także obraz tego świata. Świata, wzorowanego w dużej mierze na okresie Rzymskiego Imperium, aczkolwiek nie brak w nim akcentów także i ze znacznie późniejszych okresów w dziejach historii ludzkości. Autor opisał tu w bardzo szczegółowy i plastyczny sposób nie tylko codzienność życia w tym miejscu - czy to na przykładzie żołnierzy, polityków, czy też zwykłych karczmarzy..., ale też i dawniejsze dzieje Merburgii, które poznajemy za sprawą swoistych fragmentów dzienników, jakie pojawiają się na stronach tej książki. I jest w tej rzeczywistości coś naprawdę niezwykłego i pięknego, a jej poznawanie sprawia nam wielką przyjemność...

 

Na osobne słowa uznania zasługują wojenne wątki, jakie to pojawiają się w fabule tej opowieści. Mam tu na myśli zarówno wielkie bitwy, jak i pojedynki z mieczem w ręku, które to zostały przedstawione tu tyleż w iście filmowy, co i autentyczny sposób. Z militarną stroną tej książki wiąże się jednak nie tylko walka, ale chociażby także i taktyka prowadzenia walki, stosunek żołnierzy do dowódcy, czy też codzienność życia zwykłych legionistów, której również poświęcono tu wiele miejsca i uwagi.

 

"Saga o Oderyku" to bardzo ciekawa, świetnie napisana i mająca nam sobą wiele do zaoferowania, powieść historyczna. Powieść, wypełniona akcją, przygodą i emocjami, która tym samym gwarantuje nam sobą wspaniałą rozrywkę i przednią zabawę. Ze swej strony oczywiście gorąco zachęcam wam i polecam sięgnięcie po ten tytuł, mając jednocześnie nadzieję, że powstanie kontynuacja tej książki. Polecam - naprawdę warto!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto