Okładka wydania

Wiele Tytułów

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wiele Tytułów | Autor: Ryszard Koziołek

Wybierz opinię:

Nikxxon

Tytuł książki ma za zadanie przyciągnąć potencjalnego czytelnika, aby zaciekawiony sprawdził o czym dana pozycja jest, a następnie kupił ją i przeczytał. W przypadku dzieła Ryszarda Koziołka tytuł nie tylko przykuwa uwagę, ale również stanowi idealne streszczenie zawartości. Czytamy bowiem jedną książkę, a po lekturze odnosimy wrażenie, że tak naprawdę pochłonęliśmy nie jeden, ale – dokładnie tak, jak wskazuje tekst na okładce – wiele tytułów.

 

W największym skrócie „Wiele tytułów” to zbiór esejów o literaturze. Mają one charakter naukowy, co może budzić w czytelniku pewien niepokój, natomiast nie oznacza to, że mamy do czynienia z pozycją wyłącznie dla językoznawców. Jeżeli jesteśmy amatorami to sięgając po tę książkę, musimy mieć świadomość, że nie będzie to lekka lektura, którą będziemy mogli pochłonąć szybko, łatwo i bezrefleksyjnie w ramach odpoczynku po ciężkim dniu. To zdecydowanie nie jest książka do poduszki i niejednokrotnie wymaga skupienia, by właściwie zrozumieć, co chce nam przekazać autor i na co powinniśmy zwrócić uwagę. Ryszard Koziołek w swojej książce pokazuje, że literatura nie jest martwym tworem, który istnieje wyłącznie na papierze, w bibliotece czy na zakurzonej półce w salonie. Jest żywą materią, która ma na nas ogromny wpływ, kształtuje rzeczywistość, w której żyjemy i właściwie trudno byłoby nam istnieć bez niej.

 

Autor w kolejnych tekstach pokazuje zupełnie nowe oblicze klasycznych powieści i podsuwa czytelnikowi takie ich interpretacje, o których na lekcjach języka polskiego nikt nie mówił. Okazuje się, że nasza znajomość „Lalki” czy „Chłopów” nie była tak dobra, jak mogło nam się wydawać i dopiero „Wielu tytułów” rzuca nowe światło na ich treść i zaczynamy zwracać uwagę na szczegóły, które dotąd uznawaliśmy za nieistotne. „Chłopi” zrobili na mnie ogromne wrażenie i wykształcili w mojej wyobraźni idealny obraz analogowego świata, o którym lubię myśleć i do którego tęsknię, natomiast po lekturze tej książki zauważyłam jak wiele szczegółów umknęło mi podczas czytania. To jest właśnie największa zaleta „Wielu tytułów”: pobudzają one do zrewidowania swoich dotychczasowych przemyśleń i zachęcają do ponownej lektury klasycznych dzieł – tym razem mając w pamięci spostrzeżenia Koziołka. Pod każdym esejem autor umieścił bibliografię, która z powodzeniem może posłużyć jako lista lektur do przeczytania w przyszłości.

 

Wśród analizowanych tytułów znajdziemy nie tylko powieści, ale również fragmenty Biblii. Nie brakuje także rozważań dotyczących współczesnego świata: kontrowersji wokół przyznania Literackiej Nagrody Nobla Bobowi Dylanowi czy krzywdzącej mocy języka i symboli. Niezwykle cenna jest ostatnia część książki, czyli część osobista. Pozwala ona poznać lepiej autora i jego przemyślenia dotyczące życia prywatnego. Ryszard Koziołek mówi o dzieciństwie, dorastaniu na Śląsku oraz wychodzeniu ze stosunkowo zamkniętej wspólnoty „do świata”. Mówi o sobie, ale jednocześnie porusza tematy, które są bliskie nam wszystkim. Każdy ma swoja własną kałużę dzieciństwa, do której tęskni lub którą konsekwentnie próbuje unikać oraz każdy z nas zna proces, w którym rodzinne okolice stają się coraz mniejsze, podczas gdy my jesteśmy coraz więksi.

 

Książka profesora Ryszarda Koziołka jest pisana językiem naukowym, dlatego może stanowić dla czytelnika wyzwanie. Będzie wymagała od niego skupienia i prawdziwego zainteresowania, jednak w zamian pokaże mu inny, szerszy sposób myślenia o języku. Jeśli więc kochacie literaturę, to warto podjąć to wyzwanie i sięgnąć po „Wiele tytułów”, ponieważ zostały napisane przez kogoś, kto język i literaturę kocha całym sercem i widać to na każdej karcie książki.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial