Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Wychowuj Z Głową, Czyli Zdroworozsądkowe Rodzicielstwo

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wychowuj Z Głową, Czyli Zdroworozsądkowe Rodzicielstwo | Autor: Ron HerronRay BurkeBridget A. Barnes

Wybierz opinię:

Opis Wydawcy

RODZICE NAPRAWDĘ MUSZĄ TO WIEDZIEĆ!

 

Wspaniały poradnik dla rodziców dzieci w wieku od 6 do 16 lat, którzy borykają się z różnymi problemami: stale kłócącym się rodzeństwem, kłopotami dziecka w szkole, buntowniczymi nastolatkami czy brakiem umiejętności komunikacji i wspólnej zabawy. Książka przedstawia szereg sprawdzonych metod, które pomogą ci m.in.:

 

zapobiegać niewłaściwemu zachowaniu bądź je korygować,
nauczyć dzieci cennych umiejętności społecznych,
wspierać u nich rozwój samokontroli i samemu zachowywać spokój w trudnych sytuacjach,
stworzyć silne więzi oraz ciekawe rytuały i tradycje rodzinne,
dać dzieciom siłę, aby umiały radzić sobie z presją rówieśniczą,
rozpoznawać i neutralizować zagrożenia związane z internetem i mediami społecznościowymi.

 

Opisane tu gotowe strategie rodzicielskie zostały podzielone na małe kroki, które będziesz mógł od razu wprowadzić w życie.

 

Autorzy pracują w Boys Town, istniejącej od 1917 roku w USA organizacji opiekuńczej dla osób niepełnoletnich. Na podstawie zdobytej dzięki temu rozległej wiedzy na temat dzieci, rodziców i życia rodzinnego opracowali swój autorski program zdroworozsądkowego rodzicielstwa, którym od 1989 roku dzielą się z rodzicami na całym świecie.

Literanka

Wychowanie dziecka to jedno z największych wyzwań, przed jakimi stajemy w życiu. To zadanie na całe życie, które realizujemy od momentu powołania naszych potomków na świat, aż do naszej śmierci. Metody wychowawcze zmieniają się znacznie na przestrzeni czasu, zwłaszcza że coraz więcej wiemy o psychice człowieka, a przez to mamy świadomość, że w zasadzie każde nasze działanie wobec dzieci ma funkcję wychowawczą. Cieszę się, że dostrzegli to również autorzy książki „Wychowuj z głową, czyli zdroworozsądkowe rodzicielstwo”, czyli Ray Burke, Ron Herron i Bridget A. Barnes. Ich poradnik opiera się na wieloletnim doświadczeniu w pracy w ośrodku opiekuńczym dla dzieci, a swoją metodę stosują od 1989 roku, co niestety czyni ją bardzo nieaktualną, niezgodną z obecną wiedzą na temat tego, jak rozwijają się dzieci i jak należy z nimi rozmawiać, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

 

Dużym plusem poradnika jest jego forma. Został napisany przystępnym językiem, przedstawia wiele praktycznych przykładów, sytuacji z życia rodzinnego, podpowiada konkretne rozwiązania. Na końcu każdego rozdziału znajdziemy podsumowanie, zagadnienia do przemyślenia, plan działania oraz odpowiedzi na konkretne pytania rodziców. Wszystko to sprawia, że książka jest przejrzysta i czytelna, taka przyjazna dla każdego, kto chce przyswoić sobie przekazywaną w niej wiedzę.

 

W poradniku jest wiele stwierdzeń, z którymi nie sposób się nawet dzisiaj nie zgodzić. Trzeba rozmawiać z dziećmi i młodzieżą w sposób konkretny i jasno określać swoje wymagania. Trzeba być dla nich przykładem w każdej sytuacji, także wtedy, gdy zachowanie naszych latorośli wyprowadza nas z równowagi – musimy umieć zachować spokój, opanować gniew, choćby to wydawało się niemożliwe. Autorzy podrzucają wiele porad na ten temat. Trzeba też nauczyć nasze dzieci, jak samodzielnie podejmować decyzje, przedstawia cały proces krok po kroku. Zaleca wprowadzenie zwyczaju spotkań rodzinnych, na których można omówić wszelkie problemy pojawiające się u domowników, skoordynować zadania wszystkich członków.

 

Wszystkie te plusy publikacji giną jednak przytłoczone głównym założeniem metody, polegającej na tym, że dzieci należy karać za złe zachowanie, a nagradzać za dobre. Generalnie wydaje się to dosyć rozsądnym podejściem, dopóki nie zagłębimy się w szczegóły. Przeczytałam książkę bardzo uważnie i doszłam do wniosku, że gdyby moi rodzice traktowali mnie zgodnie z jej zasadami, z pewnością nie miałabym z nimi dzisiaj dobrego kontaktu. Autorzy, zgodnie z teorią behawioralną uważają, że nagradzane zachowania będą powtarzane, a karanych dzieci będą unikać. Proponują więc model wychowania, w którym dziecko na każdą przyjemność musi sobie zasłużyć. Najpierw obowiązki, potem przyjemności. Niewykonane obowiązki to odebranie przyjemności. Wśród tych przywilejów autorzy wymieniają na przykład przeczytanie bajki na dobranoc lub 15 minut gry w koszykówkę z tatą. Tak naprawdę jestem oburzona tym, że ktoś uważa, że na takie rzeczy należy sobie zasłużyć. Nijak się to ma do najważniejszego założenia, że nasi podopieczni powinni czuć się otoczeni miłością.

 

Wśród kar, nazywanych tu negatywnymi konsekwencjami złego zachowania, autorzy wymieniają różne dodatkowe obowiązku domowe, jak na przykład konieczność posprzątania po kolacji. I tutaj też nie posiadałam się ze zdumienia, że dbanie o porządek we wspólnym domu, dzielenie się obowiązkami, można sprowadzać do narzędzia manipulacji. Tym właśnie wydaje mi się całe to zdroworozsądkowe wychowanie – wielką manipulacją, która ma skłonić nasze dzieci do uległości, bez liczenia się z ich zdaniem, potrzebami, bez uznania ich podmiotowości.

 

Być może nastolatki dają bardziej w kość, niż mi się obecnie wydaje i kiedyś uznam, że metody przedstawione w tej książce do idealne rozwiązanie dla problemów generowanych przez pyskate, przemądrzałe, nie dające się okiełznać burze hormonów. Póki co uważam je za nietrafne, niezgodne ze współczesną wiedzą o psychologii dziecięcej. Mając zatem na uwadze moje niedługie doświadczenie jako rodzica, czuję się zobowiązana do stwierdzenia, że każdy sam powinien sobie wyrobić zdanie na temat tej publikacji.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial