Okładka wydania

Na Ostrzu Noża

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Patrick Ness
 • Tytuł Oryginału: The Knife of Never Letting Go
 • Gatunek: Fantasy & SF
 • Język Oryginału: Angielski
 • Liczba Stron: 488
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140x205 mm
 • ISBN: 9788381168656
 • Wydawca: Zysk I S ka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  5,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Na Ostrzu Noża | Autor: Patrick Ness

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

"RUCHOMY CHAOS" - oto tytuł kolejnego, znakomitego cyklu fantasy dla młodzieży, który zawitał na półki polskich księgarń. Cyklu autorstwa Patricka Nessa, którego to pierwsza odsłona - powieść pt. "Na ostrzu noża", ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka. Poznajmy zatem tę historię, odkryjmy drzemiące w niej emocje i zanurzmy się do mrocznego, ale też i fascynującego świata postapokalipsy...

 

Oto witajcie w świecie po wielkiej epidemii, w wyniku której zmarły wszystkie kobiety, a przy życiu pozostali jedynie mężczyźni i zwierzęta. Ale i oni nie przeszli bez szwanku tej wielkiej tragedii, zapadając na swoistą chorobę - "Szumienie", w wyniki której każdy człowiek słyszy myśli pozostałych osób. W jednej z licznych męskich osad żyje główny bohater tej opowieści - nastoletni Todd. Oto jednak pewien tajemniczy i dramatyczny zbieg okoliczności sprawia, iż Todd musi uciekać z osady, udając się tym samym w długą drogę ze swoim wiernym, psim druhem. Jednak wtedy wydarza się coś, co na zawsze odmieni już życie chłopca... Spotyka on na swej drodze tajemniczą, milczącą i nie mającą prawa żyć w tym świecie, młodą dziewczynę...

 

Ta wielokrotnie nagradzana i niezwykle popularna na całym świecie powieść, zachwyca nas przede wszystkim swoim konceptem. Niezwykłym pomysłem na ukazanie mrocznego, ale też i jakże intrygującego świata mężczyzn, połączonych swoistym brzemieniem "Szumienia", czyli koniecznością słyszenia myśli innych ludzi. To książka spod znaku postapokaliptycznej fantastyki, ale też i barwnej przygody, jak i też subtelnego romansu. Te trzy literackie nurty łączą się tu ze sobą w spójną i niezwykle ciekawą całość, która ma wszelkie atuty ku temu, by zawładnąć sercami młodych czytelników. 

 

Fabuła książki przedstawia się bardzo intrygująco, gdy oto najpierw zapoznajemy się z realiami tego przedziwnego świata, a następnie także i osobą naszego głównego bohatera. Potem następuje punkt kulminacyjny, czyli dramatyczne okoliczności ucieczki Todda i rozpoczęcie się jego wielkiej podróży, która przyniesie mu tak wiele niezwykłych wydarzeń, odpowiedzi na ważne pytania, jak i wreszcie... miłość. To opowieść drogi, która oczywiście wiedzie przez niezwykłe obszary tego fantastycznego świata, prowadzi do wielu dramatycznych spotkań oraz walki o przetrwanie, jak i przede wszystkim niesie odpowiedzi na to, co jest prawdą, a co kłamstwem. Dzieje się tu naprawdę wiele, co chwilę nas coś zaskakuje, zaś całość wieńczy bardzo spektakularny finał...

 

Wiele dobrego możemy powiedzieć zarówno o bohaterach tej opowieści, jak i też kreacji jej miejsca akcji. Co do postaci, to oczywiście najwięcej uwagi poświęcono tu osobie Todda i spotkanej przez niego milczącej dziewczynie. Co do chłopca, to cechuje go dobre serce, wielka wrażliwość i honor, choć i także potrafi nas on kilkukrotnie mocno zirytować swoją naiwnością, ale to chyba przywilej jego młodzieńczego wieku. O dziewczynie nie wiemy wiele, choć z czasem zyskujemy w tym względzie coraz więcej informacji, ale najciekawszą w jej osobie wydaje się owa tajemniczość, która w połączeniu z inteligencją i sprytem, wywiera na nas wielkie wrażenie. 

 

Nie inaczej jest także i z obrazem tego pięknego, surowego, cofniętego w rozwoju, ale i także zagadkowego świata. Świata odległej przyszłości, w której brakuje kobiet, każdy ma swoje tajemnice, a bycie dorosłym wymaga nie tylko odwagi, ale i wielkich poświęceń. Oczywiście, szybko przychodzi się nam przekonać, że wszystko to, co początkowo myśleliśmy o tym miejscu, okazuje się być naszą wielką pomyłką. Z tego też względu tym bardziej warto docenić kunszt autora w tym względzie, który oddał nam obraz bardzo interesującej, zaskakującej i dopracowanej w każdym względzie, literackiej rzeczywistości.

 

Samo spotkanie z tą powieścią upływa nam w bardzo szybkim tempie i z nieustającym zaintrygowaniem tym, co też wydarzy się dalej. A z każdym rozdziałam akcja nabiera tylko i wyłącznie coraz większego tempa, dzięki czemu także i nasze wrażenia, doznania i emocje płynące z tej lektury, ulegają spotęgowaniu. Oczywiście, na siłę można by dopatrzyć się tu kilku nawiązań do innych dzieł literatury..., ale w mej ocenie nie ma to większego wpływu na bardzo pozytywny odbiór całości tej opowieści. Opowieści, która z pewnością porwie sobą wszystkich miłośników dobrej, młodzieżowej fantastyki.

 

Podsumowując - powieść Patricka Nessa pt. "Na ostrzy noża", to niezwykle intrygująca, barwna i mająca wiele do zaoferowania, pozycja. To książka, która już od pierwszych swoich stron porywa nas w niezwykłą wyprawę do świata fantazji, tajemnic i emocji, z którego to nie chcemy wracać do naszej rzeczywistości. I niechaj ta myśl będzie najlepszą rekomendacją ku temu, by sięgnąć po ten tytuł!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto