Okładka wydania

Twoja Wina

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Twoja Wina | Autor: Danuta Awolusi

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Pierwsze spotkanie, zauroczenie, fascynacja, a z czasem najprawdziwsza miłość... - tak to zazwyczaj wygląda na polu damsko-męskich relacji, których finałem jest ślub. I tak naprawdę mało kto zastanawia się wówczas nad tym, ile wiemy o swojej drugiej połówce, na ile ją poznaliśmy i czy jesteśmy pewni tego, że po wypowiedzeniu sakramentalnego "tak", okaże się ona tą samą osobą...? O takim przypadki i podobnych pytaniach opowiada właśnie fascynująca powieść obyczajowa Danuty Awolusi pt. "Twoja wina", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

 

Główną bohaterką książki jest młoda kobieta o imieniu Marcelina, która to zaproszona na wieczór panieński swojej najlepszej przyjaciółki, poznaje niezwykle intrygującego mężczyznę - Adama. Przystojny, szarmancki, niezwykle inteligentny i wrażliwy Adam wydaje się najprawdziwszym ideałem, który mogąc mieć absolutne każdą kobietę, zwraca uwagę właśnie na Marcelinę. I owszem, szczęście ich związku - a wkrótce małżeństwa, wydaje się rozkwitać pełnią blasku..., gdyby nie kilka dających do myślenia wypadków, które to jednak wobec wielkości uczucia Marceliny, wydają się nic nie znaczyć. Niestety, z każdym kolejnym dniem ich codzienność zaczyna przypominać coraz częściej obraz piekła, aniżeli rajskiego miejsca na Ziemi...

 

Niniejsze dzieło Danuty Awolusi stanowi sobą niezwykle intrygującą, emocjonującą i w mej ocenie ze wszech miar realistyczną opowieść o toksycznym związku kobiety z mężczyzną. Opowieść, która w ciekawy, poruszający i na wskroś przekonujący sposób rysuje przed nami obraz współczesnej Polski, współczesnej miłości i małżeńskiej relacji, która kieruje się nie tyleż miłością i oddaniem, co chęcią podporządkowywania sobie drugiej osoby na wszelkich, rozmaitych polach. I owszem, to mocna historia, w której nie znajdziemy słodkich scen i naiwności, ale za to prawdę o tym, czym może skończyć się złe ulokowanie naszych uczuć. I powiem szczerze, że naprawdę długo czekałam na tak dobrą i mądrą powieść obyczajową w naszym rodzimym wydaniu...

 

Od strony fabularnej mamy do czynienia z bardzo solidną porcją dobrej, inteligentnej i przy tym emocjonującej, prozy. Autorka w perfekcyjny sposób wprowadza nas w życie bohaterów książki, skupiając się zarówno na wydarzeniach z "tu i teraz", jak i też odkrywając z czasem nie mniej intrygującą i ważną przeszłość. Emocje, liczne zaskoczenia, ale też i rosnące ze strony na stronę napięcie sprawiają, że każdy rozdział wydaje się dla nas wielką niewiadomą, którą nie tyle chcemy, ale wręcz musimy poznać. Całość wieńczy zaś mocny, absolutnie nieprzewidywalny i wielce dramatyczny finał, o którym to nie sposób jest zapomnieć przez bardzo długi czas.

 

Wielką siłą tej książki są bez wątpienia jej bohaterowie, jak i też realizm naszej polskiej rzeczywistości. Co do postaci, to oczywiście na pierwszy plan wysnuwa się tu para w osobach Marceliny i Adama. Ona jest zwyczajną, wrażliwą, pełną wiary w ludzi i świat kobietą, która jest w stanie oddać dla Adama nie tylko serce, ale też i wręcz całe swoje życie. Z czasem nabiera ona siły, ale początkowo cechują ją także duża naiwność, za co przyjdzie jej zapłacić wysoką cenę. Oczywiście, lubimy tę postać i darzymy ją wielką sympatią. Adam jest zaś..., błyskotliwym, niezwykle sprytnym i wyrachowanym mężczyzną, który potrafi świetnie grać, oszukiwać i żerować na uczuciach innych, tak by to zawsze on był ofiarą, nie zaś tyranem, którym faktycznie jest. To skomplikowany człowiek, którego nie sposób polubić, ale który to z pewnością też nas w jakimś sensie fascynuje. Ogólnie należy stwierdzić, iż oboje mają nam wiele do zaoferowania, a poznawanie ich niesie nam wielką satysfakcję.

 

Jeśli idzie zaś o miejsce akcji książki - naszą polską rzeczywistość, to ta przedstawia się równie ciekawie, realistycznie i przekonująco. I mam tu na myśli nie tylko codzienność naszego życia, ale też - a być może i przede wszystkim, tak bardzo zaakcentowany tu wątek domowej przemocy, który nie skupia się tylko i wyłącznie na fizycznym krzywdzeniu drugiej osoby, ale też i na znęcaniu się na gruncie psychicznego nacisku, upokorzenia, czy też wyzysku. Tak niestety wygląda nasza polska rzeczywistość, a przynajmniej jej duży fragment, z którego nie powinniśmy być dumni.

 

Lektura tej powieści niesie nam sobą rozrywkę, gwarantuję wspaniałą zabawę oraz oferuje wielkie emocje..., ale też i w jakiejś mierze stanowi ona zabranie głosu w ważnej sprawie, jaką to jest dziejąca się każdego dnia krzywda kobiet z rąk ich mężów. Mam głęboką nadzieję, że być może właśnie spotkanie z tym tytułem zmieni coś w tym względzie, pomoże uwierzyć ów kobietom w to, że mają prawo do lepszego, szczęśliwszego i bezpieczniejszego życia, a i że my sami baczniej spojrzymy na to, co dzieje się wokół nas, za ścianą u naszych sąsiadów, czy też znajomych...

 

Reasumując - powieść obyczajowa Danuty Awolusi pt. "Twoja wina", stanowi sobą piękną, mądrą i bardzo życiową relacją o złej miłości, toksycznym związku i próbie walki o lepsze życie. Dlatego też ze swej strony gorąco polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł, który z pewnością was sobą nie rozczaruje i nie zawiedzie. Polecam - naprawdę warto!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto