Okładka wydania

Projekt Szczęście

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Gretchen Rubin
 • Tytuł Oryginału: The Happiness Project
 • Gatunek: Poradniki
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Małgorzata Małecka
 • Liczba Stron: 420
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x208 mm
 • ISBN: 9788366142329
 • Wydawca: Studio Emka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6

  4,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Projekt Szczęście | Autor: Gretchen Rubin

Wybierz opinię:

Tulliana

Nie przepadam za filozoficznymi rozważaniami, nie jestem specjalistą z zakresu psychologii, a jednak od wielu już lat zastanawiam się nad szeroko pojętym szczęściem. Co więcej ów niezwykły stan związany z naturą i życiem ludzkim interesuje mnie szczególnie od strony praktycznej. Co trzeba zrobić, by czuć się szczęśliwym? Czy można tu - w ziemskim życiu zaznać prawdziwego szczęścia? Jak podejmować codzienne decyzje, jak pielęgnować relacje z innymi, by zapewnić szczęście także swojej rodzinie? Z pewnością każdy z was niejednokrotnie zadawał sobie w myślach podobne pytania. Jeśli szukacie mądrych refleksji nad szczęściem i naprawdę konkretnych wskazówek, jak je osiągnąć, sięgnijcie po niezwykłą książkę Gretchen Rubin.

 

Jeśli o mnie chodzi, już dawno słyszałam o tej bestsellerowej publikacji, ale jakoś nie miałam okazji wcześniej do niej dotrzeć. Z perspektywy czasu uważam, że może dobrze sie stało. Dzięki temu do moich rąk w ostatnim czasie trafiła uaktualniona i wzbogacona wersja dowcipnej oraz wartościowej książki Gretchen Rubin pt. ,,Projekt szczęście”. Autorka tej książki to prawniczka, żona i matka dwóch córek. Rubin przekonuje, że nie trzeba być filozofem, psychologiem, czy socjologiem, by bardzo naukowo podejść do szeroko rozumianego pojęcia szczęścia. Jak wielu z nas Gretchen Rubin zastanawiała się, co zrobić, by stać się szczęśliwą w różnych aspektach życia i cieszyć się szczęściem swojej rodziny, przyjaciół i znajomych. ,,Projekt szczęście” to coś w rodzaju niezwykle optymistycznego poradnika z wątkami osobistymi w tle. Autorka książka postanowiła podejść do zagadnienia szczęścia w sposób projektowy, uznała, że osiągnięcie stanu szczęśliwości to złożony, długotrwały proces. Gretchen Rubin postanowiła, że przeznaczy rok na przeprowadzenie w swoim życiu ważnych zmian, dzięki którym będzie miała poczucie szczęścia i spełnienia. Jej książka ,,Projekt szczęście” przypomina mi trochę pamiętnikarską relację realizacji projektu.

 

Poradnik napisany jest w bardzo interesujący, przystępny, wręcz porywający czytelnika sposób. Książka wywołuje uśmiech na twarzy, motywuje do podejmowania ryzyka za cenę znalezienia własnego sposobu na bycie szczęśliwym człowiekiem. Oczywiście nie brak w niej również poważnych fragmentów, które utwierdzają nas w przekonaniu, że droga ku spełnieniu marzeń o szczęśliwym życiu niejednokrotnie wiedzie przez przysłowiowe ciernie… Jeśli chcecie się dowiedzieć, dlaczego autorka książki przez rok starała się śpiewać z rana, czytać regularnie Arystotelesa i w ogóle lepiej żyć, uważnie przeczytajcie jej niezwykły poradnik o szczęściu. Książka nie ma charakteru naukowego, ale może stanowić solidną bazę do przygotowywania esejów, czy artykułów o szczęściu. Znajdziecie w niej wiele intrygujących stwierdzeń, motywacyjnych cytatów, odniesień do literatury, filozofii, czy też myśli pedagogicznej. ,,Projekt szczęście” został podzielony na dwanaście, odpowiadających kolejnym miesiącom roku rozdziałom. Każdy miesiąc jest przeznaczony na dokonywanie prowadzących do szczęścia zmian w jednym obszarów swojego życia. Jak wspominałam wcześniej, bardzo się cieszę, że miałam okazję poznać książkę Gretchen Rubin i przeczytałam ją bardzo dokładnie, a nawet zaczęłam robić notatki, by wprowadzić do swojej codzienności niektóre z proponowanych przez nią sposobów pracy nad własnym szczęściem.

 

Moim zdaniem najbardziej wartościowe myśli i porady Gretchen Rubin zawarła w rozdziałach książki poświęconej małżeństwu, rodzicielstwu i przyjaźni, ale cała książka godna jest przeczytania i polecenia innym. Poradnik ,,Projekt szczęście” bez wahania oceniam na 6 i na pewno będę chciała poznać inne dzieła jej autorki. Przyznam, że jestem wręcz urzeczona wspomnianą książką, po raz pierwszy od dawien dawna mam poczucie, że przeczytałam poradnik, z którym się całkowicie zgadzam, i którego treści z przekonaniem spróbuję wcielać w życie.

Ruda Recenzuje

Pewnie jak każdy z Was mam takie dni, kiedy próbuję odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jestem szczęśliwa. Choć widzę wszystkie pozytywne i wartościowe aspekty swojego życia, to jednak często łatwiej jest mi doszukiwać się tego, czego brakuje i porównywać się do osób, które osiągnęły/przeżyły/widziały więcej. Czasami wydaje mi się, że jestem bardzo szczęśliwa, a potem nagle następuje spadek formy, obniża się poziom motywacji. Czym jest szczęście? Jak je zdobyć? Jak docenić, to co mamy? Liczyłam, że odpowiedzi na te pytania znajdę w książce Gretchen Rubin „Projekt szczęście”.

 

Choć na co dzień raczej nie daję szans poradnikom, ta książka wydała mi się nieco inna, bardziej osobista i skupiona na konkretach, poparta jakąś merytoryczna wiedzą i własnymi przeżyciami. Takie lektury łatwiej się czyta i przyjemniej się do nich odnosić. Podczas czytania rzeczywiście czułam, że autorka ma swój plan, dokładny zamysł i kieruje się tym, co według niej naprawdę może się sprawdzić. Mam wrażenie, ze dzięki temu udało jej się uniknąć płaskiej i mało wartościowej wiedzy, nie poczułam, żeby to co pisze było banalne. Autorka przekazuje swoje pomysły na zasadzie realizacji przemyślanych zadań, co okazuje się pomysłem ciekawym i nie tak znowu trudnym do przeprowadzenia.

 

„Projekt szczęście” w moim odczuciu to propozycja zrobienia porządku w swoim życiu, na różnych płaszczyznach. Zdaniem Rubin zbyt często pozwalamy, by wokół nas panował chaos, a nasze decyzje i relacje opierały się na osobistym bałaganie. Autorka motywuje nas do przemyślenia własnego postępowania, uporządkowania tego, co mamy- zarówno w mieszkaniu jak i w głowie. Do uporządkowania rzeczy i myśli. Naprostowania nieporozumień, dokończenia spraw, które ciągną się od dawna, nieodkładania na później.

 

Na naszych oczach Gretchen omawia różne sfery swojego życia, pokazując, co można zmienić i jak to zrobić. Podaje przykłady, sugeruje rozwiązania, bazuje na prostych sprawach. Stawia sobie wyzwania i stara się im podołać. Co ciekawe, często nie są to kwestie skomplikowane, choć pewnie w odczuciu każdego z nas podlegałyby one innej ocenie. Podoba mi się, że autorka motywuje, by znaleźć własne rozwiązania i rozprawić się z własnymi demonami. Pomysły, które podsuwa mogą się sprawdzić u nas, wszystko jednak zależy od życia, jakie prowadzimy i rzeczy, które są dla nas uciążliwe.

 

Bardzo podoba mi się realizm i autentyczność tej publikacji. Rubin zaprasza nas do swojego życia, opowiada o sobie, pokazuje swoje wzloty i upadki. Obserwujemy realizację jej projektu, utwierdzając się w przekonaniu, że każdy z nas może dokonać tego samego, zawalczyć o siebie i swoje szczęście. Warto również dodać, że autorka nie wybiela się w naszych oczach, opisywane sytuacje czasami wskazują na niekorzystne cechy jej charakteru, ale taka po prostu jest, nikogo nie udaje i nie próbuje zrobić wrażenia na swoich czytelnikach.

 

Oprócz przykładów z własnego życia, pomysłów, wskazówek i rad, Rubin wykorzystuje w swej publikacji także naukową wiedzę. Obszerna bibliografia daje do myślenia i uświadamia czytelnikowi, że autorka rzeczywiście do tej pracy się przygotowała, a temat zainteresował ją na tyle, by zgłębić jego tajniki z różnych źródeł.

 

„Projekt szczęście” to interesująca pozycja, nie tylko dla tych którzy chcieliby coś zmienić, ale również dla osób, które szukają inspiracji i miejsca dla własnych refleksji.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial