Kwartet Aleksandryjski Mountolive

Autor: Lawrence Durrell

Okładka wydania

Kwartet Aleksandryjski Mountolive


Dodatkowe informacje

 • Autor: Lawrence Durrell
 • Tytuł Oryginału: The Alexandria Quartet. Mountolive
 • Gatunek: Angielski
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Maria Skibniewska
 • Liczba Stron: 390
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140x205 mm
 • ISBN: 9788381168298
 • Wydawca: Zysk I S ka
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Tulliana

Dlaczego postanowiłam przeczytać jedną z czterech części cyklu ,,Kwartet aleksandryjski”? Bardzo zaintrygował mnie opis tej książki i informacja, że jest ona zaliczana przez Modern Library do 100 najwybitniejszych powieści XX wieku. Autorem wspomnianej publikacji jest Lawrence Durrell, zmarły w roku 1990 brytyjski pisarz, poeta i dramaturg, który podobno wielokrotnie był wymieniany wśród liczących się pretendentów do literackiej Nagrody Nobla. Nie miałam wcześniej okazji poznać innych dzieł wspomnianego autora, ale jestem pod wrażeniem trzeciej z kolei odsłony ,,Kwartetu aleksandryjskiego” - Mountolive, zwłaszcza, że zdaniem wielu czytelników ,,jest to najsłabsza ze wszystkich części książki”. Jeśli tak dobra i intrygująca powieść jak Mountolive jest nazywana tym mianem, to zadaję sobie pytanie, jak świetne muszą być zatem pozostałe, dotąd nieznane mi części ,,Kwartetu aleksandryjskiego”?

 

Powieść ,,Kwartet aleksandryjski Mountolive” urzekła mnie od pierwszej, aż do ostatniej strony. Książka jest napisana w trzeciej osobie, zawiera dość skomplikowaną, ale przyjemną w odbiorze fabułę. Omawiana publikacja to przepiękna i wielowymiarowa opowieść o trudnej miłości i męskim dojrzewaniu, osadzona w pełnej magii scenerii tajemniczego Egiptu. Bez wątpienia największym atutem tej książki jest misterne przeplatanie ze sobą poszczególnych wątków i dopracowany styl, który może stanowić wzór dla każdego, kto chciałby pójść w ślady Durrella i zostać uznanym w środowisku literackim pisarzem.

 

,,Kwartet aleksandryjski Mountolive” to pozycja dość uniwersalna, zawiera w sobie bowiem elementy romansu, powieści obyczajowej, przygodowej, a miejscami nawet dzieła o tematyce politycznej. Lawrence Durrell niezwykle misternie opisał posiadłość Hosnanich, stworzył pełną emocji Leilę – matkę Nessima i Naruza, a zarazem żonę starszego mężczyzny oraz kochankę młodego Dawida. Książka Durrella to z rozmachem opowiedziana opowieść o dokonywaniu trudnych wyborów, potrzebie spełnienia się w życiu prywatnym i zawodowym. Znajdziecie w niej niespodziewane sojusze, wielkie namiętności, polityczne intrygi, jak również godne uwagi, baśniowe wręcz opisy przyrody. Po przeczytaniu książki Lawrence’a Durrella odnoszę wrażenie, że jakiekolwiek próby zrecenzowania jej i pełne zachwytu słowa nie oddadzą jej wartości i wyjątkowości. Taką książkę po prostu trzeba przeczytać samemu! Według mnie publikacja jest szczególnie warta poznania ze względu na swoją kompozycję i styl przywodzący na myśl niejednokrotnie opisy poetyckie. Durrell pokazuje, że nawet skomplikowane, wielokrotnie złożone zdania mogą brzmieć komunikatywnie i przekonująco. Sięgając po książkę ,,Kwartet aleksandryjski Mountolive”, koniecznie zaopatrzcie się wcześniej w notatnik i dobrze piszący długopis. Znajdziecie w niej tak wiele przepięknych opisów np. z nocnego łowienia ryb, czy atmosfery charakterystycznej dla egipskiej przyrody, że będziecie chcieli je zapamiętać na zawsze… Powieść Durrella to bardzo specyficzna książka, raczej nie przypadnie do gustu amatorom współczesnych powieści, pełnych kolokwialnych wyrażeń i prostych, wręcz ,,żołnierskich” fraz. Dzieło brytyjskiego literata ma w sobie coś z barokowego malarstwa, wydawać się może odrobinę groteskowe, czytelnik co najmniej kilka razy odniesie wrażenie, iż autor przedłożył tutaj formę nad treści swojej książki… Mimo pewnych zastrzeżeń gorąco zachęcam was do sięgnięcia po książkę Lawrence’a Durrella i wyrobienie sobie własnej opinii na jej temat.

 

Ja od zawsze miałam ogromny sentyment, wręcz słabość, do poetyckiej prozy, opowieści o trudnej miłości, jak również walce z konwenansami, schematami postępowania, szeroko rozumianymi kodami kulturowymi. Z ogromną przyjemnością przeczytałam ,,Kwartet aleksandryjski Mountolive” i na pewno sięgnę po pozostałe części tego cyklu. Bardzo się cieszę, że trochę przypadkowo trafiłam na tak interesującą książkę, jak ta recenzowana tutaj. Na pewno będę długo pod jej wrażeniem i umieszczę ją na dobrze widocznym miejscu w biblioteczce moich ulubionych dzieł z.. ostatnich kilku lat!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!