Okładka wydania

Koty I Kotki

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Koty I Kotki | Autor: Justyna BednarekMagda Kozieł Nowak

Wybierz opinię:

Literanka

Myśląc o rozwoju dzieci w pierwszej chwili przychodzi mi do głowy czytanie im książek, a w konsekwencji ich samodzielne czytanie. W ten sposób dzieciaki zdobywają wiedzę o otaczającym świecie, uczą się samodzielnego myślenia, poznają zasady rządzące relacjami między ludźmi, poznają też swoje wnętrze pod względem emocjonalnym. Według mnie nic nie trzeba robić na siłę, ale kiedy ma się na stanie trzylatków, zaczyna się myśleć o pokazywaniu im literek, by ostatecznie zdobyli cenną umiejętność czytania. Jako początkująca i samozwańcza nauczycielka czytania zaczynam się orientować w rynku wydawniczym, wspierającym zdobywanie tej ważnej kompetencji i w ten sposób trafiłam na akcję „Czytam sobie”, w ramach której powstała seria książeczek autorstwa znanych i wybitnych pisarzy tworzących literaturę dziecięcą, wspartych dziełami znamienitych ilustratorów. Na wiosenny czas wybrałam opowieść Justyny Bednarek „Koty i kotki” z rysunkami Magdy Kozieł – Nowak.

 

Jeśli chodzi o fabułę to nie mam tu wiele do opowiadania, bo to historia zamknięta w kilkudziesięciu prostych zdaniach o tym, że dwa koty wybrały się na spacer nad staw i wpadły do niego. Zostały uratowane przez kotki z wierzbowych witek, czyli bazie. Jest to zatem historia odrobinę magiczna, a odrobinę pouczająca, gdyż odnosi się do wiosennego, czy też nawet Wielkanocnego zwyczaju zbierania bazi i wskazuje, że kotkami można nazywać nie tylko puchate zwierzaki domowe. W tego rodzaju publikacji jednak to nie treść jest istotna, tylko forma.

 

Akurat ta część została przyporządkowana do poziomu pierwszego programu „Czytam sobie”, który charakteryzuje się tym, że zawiera od 150 do 200 słów ułożonych w krótkie zdania, które zawierają tylko 23 podstawowe głoski. Na każdej stronie zamieszczone jest jedno zdanie, napisane dużą czcionką dla ułatwienia czytania młodemu adeptowi tej nauki. Znajdują się one na dole strony, co też nie jest bez znaczenia, gdyż ułatwia śledzenie tekstu. Resztę strony wypełniają ilustracje, które integrują się z tekstem, wzbogacają go, pokazują piękny, kolorowy świat. Na co drugiej stronie, a więc za każdym razem, gdy przewracamy nową kartkę, znajdziemy jedno słowo zapisane głoskami, aby ci naprawdę początkujący mogli poradzić sobie przynajmniej z pojedynczymi słówkami. Nawet numeracja stron znalazła się w tej książce nieprzypadkowo, gdyż pozwala śledzić postęp czytania, a jednocześnie uczy liczenia. Takie rozwiązania mają w sobie coś z elementarza, pomagają w stopniowym zdobywaniu coraz to nowych umiejętności, a dodatkową zachętą są motywujące naklejki, które znajdziemy na końcu publikacji, a które można przykleić na dyplomie sukcesu, znajdującym się na wewnętrznej stronie skrzydełka okładki.
Zakładam, że dla każdego rodzica ważny jest rozwój ich dzieci. Wartość czytania w tym procesie trudno przecenić. Czytanie stymuluje umysł, w oczywisty sposób rozwija zdolności językowe, uczy opisywania otaczającego świata, pomaga myśleć, relaksuje, rozwija zdolności emocjonalne. Są to wartości, na których mi osobiście bardzo zależy, kiedy myślę o tym, czego chciałabym nauczyć swoje dzieci. Serdecznie polecam zainteresowanie całym programem „Czytam sobie”, bo zawiera on nie tylko książeczki, wśród których każdy młody czytelnik może znaleźć coś dla siebie, ale i inne przydatne materiały. Wszak nauka wychodzi najlepiej, kiedy jest połączona z zabawą, a taka właśnie idea przyświeca twórcom również „Kotów i kotków”. Policzyłam, że w serii są 42 ksiażeczki, zatem naprawdę jest w czym wybierać.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial