Basia I Piknik

Autor: Zofia StaneckaMarianna Oklejak

Okładka wydania

Basia I Piknik


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Literanka

Basia zagościła w moim domu za sprawą polecenia koleżanki, której pięcioletni wtedy synek uwielbiał serię o przygodach tej radosnej i zwykle grzecznej dziewczynki. Jednak dopiero po pewnym czasie moje trzyipółlatki doceniły humor i piękno tych historii, co mnie bardzo ucieszyło, gdyż osobiście od razu zapałałam wielką miłością do tej postaci i jej rodziny, która jest tak autentyczna w swoich relacjach, problemach, emocjach i rozmowach. Tym bardziej ucieszyłam się, że pojawiło się kolejne opowiadanie Zofii Staneckiej, zilustrowane przez Mariannę Oklejak, tym razem opisujące „Basię i piknik”. Jak zawsze spodziewałam się zabawnych wydarzeń, dziecięcych kłótni, dobrej zabawy, nadludzkiej cierpliwości rodziców trójki dzieci oraz po prostu interesującej przygody, która w równy sposób spodoba się mnie, jak i moim dzieciom.

 

Nasza bohaterka tym razem udaje się razem z rodziną i przyjaciółmi z przedszkola na piknik zorganizowany na leśnej polanie. Nie brakuje na nim pysznego jedzenia, zajmujących atrakcji i okazji do ubrudzenia się od stóp do głów, gier i zabaw, czyli po prostu interesująco spędzonego czasu. Bohaterom towarzysza oczywiście nie tylko pozytywny emocje, bo przecież, jak to w życiu, nawet na pikniku coś może pójść nie tak, jak byśmy sobie wymarzyli. Można na przykład zgubić swoja ulubioną przytulankę albo objeść się słodyczami tak bardzo, że rozboli brzuch.

 

Szczerze polecam młodym czytelnikom całą serię o Basi, bo posiadam już kilka tomów i żadna mnie nie zawiodła. O wartości czytania dzieciom nie muszę się rozpisywać, bo chyba każdy rodzic wie, że czytanie nie ma minusów, przynosi same korzyści – od wyciszenia, skupienia, po rozwój wyobraźni u dzieci, rozwój zasobów słownictwa, emocjonalności, rozumienia otaczającego świata. Potrzebne są do tego książki, które wzbudzają w dzieciach pozytywne emocji i trafiają w ich zainteresowania, a Basia właśnie taka jest. Każda z książek z jej przygodami opowiada o zwykłym życiu przedszkolaczki, która ma starszego brata Janka i młodszego Franka, niesamowitych rodziców, którzy starają się bardzo być wyrozumiałymi rodzicami i dobrze rozumieć swoje pociechy, dając im zawsze to, co najlepsze, jednak są tylko ludźmi i nie wszystko zawsze wychodzi im tak, jak by sobie życzyli.

 

Basia pokazuje normalną rodzinę i zwyczajny świat przedszkolaków, który jednak okazuje się fascynujący. W historii o pikniku wiele można wyczytać o tym, co rzeczywiście bawi i cieszy dzieci, jak lubią spędzać czas, co jest dla nich ważne. Dorośli też są tu sportretowani wnikliwie, trochę z przymrużeniem oka, a jednak jakże prawdziwie. Nie sposób nie dostrzec ogromnego poczucia humoru autorki, która we wspaniały sposób potrafiła pokazać, jak cudowne są nasze dzieci ze swoim naiwnym, beztroskim spojrzeniem na świat i otaczających ludzi.

 

Również ilustracje w książce są warte dostrzeżenia, bo choć sprawiają wrażenie nieskomplikowanych, to świetnie oddają nastrój beztroski, dobrego humoru i pozytywnych relacji, jakie są udziałem rodziny naszej sympatycznej bohaterki. Dziewczynka nie zawsze jest grzeczna i ułożona, jednak przez to jej przygody też stają się bardziej autentyczne. Widać to zwłaszcza w opisach relacji z rodzeństwem, które przecież naprawdę potrafi zaleźć za skórę, zwłaszcza w tym wieku i zwłaszcza gdy jest przeciwnej płci. Dorośli też odnajdą w nich trochę lustrzanego odbicia własnych emocji i starań, co być może ma szansę pomóc im uporać się ze swoimi trudnymi chwilami, a na pewno często poprawia humor. Dla nich dziecięca literatura tez może być pouczająca i przynosić wiele radości.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!