Prokurator Alicja Horn

Autor: Tadeusz Dołęga Mostowicz

Okładka wydania

Prokurator Alicja Horn


Dodatkowe informacje

 • Autor: Tadeusz Dołęga Mostowicz
 • Tytuł Oryginału: Prokurator Alicja Horn
 • Gatunek: SensacjaThriller
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 560
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x210mm
 • ISBN: 9788377795958
 • Wydawca: Wydawnictwo MG
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6

  3/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Bookholiczka

„Wyskoczył z tramwaju i szybko nastawił kołnierz palta. Siekł drobny deszcz zmieszany ze śniegiem, od Wisły ciągnął przejmując chłodem wiatr. Nie znał wcale tej dzielnicy miasta. Gdy przed kilkunastu laty mieszkał w Warszawie, Żoliborz jeszcze nie istniał. Na tym miejscu rozciągały się oba pagórki, teren Cytadeli. Pomimo dość wczesnej pory ulica była pusta. Zbliża się do latarni i jeszcze raz rzucił okiem na notatkę: Dębowa 26. Stracił dobre pięć minut na wypytanie jakiegoś lękliwego przechodnia o kierunek, w którym ma iść, żeby odnaleźć ulicę Dębową. Nie zdziwił się zaniepokojeniu zaczepionego. Wiedział, że nie mógł wzbudzić zaufania swoim wyglądem: zniszczone i zabłocone ubranie na szerokich barach i od tygodnia nieogolona twarz.”

 

Akcja toczy się w Warszawie w latach trzydziestych XX wieku. Bohater powieści, Jan Winkler, parę lat wcześniej wyjechał z Polski, ścigany przez wymiar sprawiedliwości. Teraz, jako obywatel USA, wraca do Warszawy. Wplątuje się liczne ciemne interesy oraz romanse. Rozkochuje w sobie piękną panią prokurator Alicję Horn, którą następnie porzuca. Wkrótce zostaje aresztowany. Prokurator Alicja żąda dla niego kary śmierci. Jan Winkler zaczyna podejrzewać, że powodem jej nienawiści jest nie tylko zawiedziona miłość, ale też chęć ukrycia własnego nieuczciwego postępowania. Na podstawie książki powstał w 1933 roku film o tym samym tytule.

 

Tadeusz Mostowicz polski pisarz, prozaik, scenarzysta i dziennikarz. Autor kilkunastu powieści, m.in. Ostatnia brygada, Kariera Nikodema Dyzmy, Kiwony, Prokurator Alicja Horn, Bracia Dalcz i S-ka, Doktor Murek zredukowany i Drugie życie doktora Murka, Znachor, Trzy serca, Profesor Wilczur czy Pamiętnik pani Hanki. Mniej znanymi obecnie powieściami (lecz także bardzo popularnymi w latach trzydziestych) są zaliczane do tzw. literatury dla kobiet: Trzecia płeć, Świat pani Malinowskiej oraz dylogia Złota Maska i Wysokie Progi, swobodnie nawiązująca do kariery Hanki Ordonówny i jej małżeństwa z hr. Tyszkiewiczem. Ostatnią jego książką powstałą tuż przed wybuchem II wojny światowej był Pamiętnik pani Hanki – lekka, humorystyczna powieść sensacyjna w formie pamiętnika (z licznymi przypisami autora i dowcipnymi odniesieniami do samego siebie), ukazująca postać młodej, pełnej życia i wiary w siebie bogatej mężatki (żony dyplomaty), z akcją rozgrywającą się w środowisku tzw. wyższych sfer Warszawy. Bohaterka, podejrzewająca męża o romans z inną kobietą, mimo woli wplątuje się w aferę szpiegowską; w tle powieści obecne są już zapowiedzi nadchodzącej wojny.

 

Czasami fajnie jest uczucie, kiedy człowiek może wrócić do klasów i przez chwilę się nimi nacieszyć. Nie dane mi było jeszcze obejrzeć adaptacji filmowej książki, ale najpierw uważam, że powinno się przeczytać powieść co też uczyniłam. Na początku nie byłam za bardzo przekonana czy książka mnie do siebie przekona. Do tego wszystkiego nie należy do najcieńszych powieści. Liczy sobie ona pięćset pięćdziesiąt stron więc trochę zajmuję jej przeczytanie. Mimo tego czyta się ją szybko i sprawnie. Język i styl pisania autora są znakomite co dodaje uroku całej fabule.

 

Książka jak dla mnie była odskocznią od rzeczywistości. Dzięki niej mogłam zagłębić się w inne czasy, gdzie życie wyglądało zupełnie inaczej niż dotychczas. W środku znajdziemy chyba wszystko: gwałt, porwania, nielegalne interesy, bogatych i biednych ludzi, nocne życie, przygody naszych bohaterów, a takie sytuacje dzieją się w przedwojennej Warszawie. Może nie wciągnęłam się zupełnie, całym sercem w książkę to dotrwałam do końca i jestem zadowolona, że mogłam ją przeczytać. Film chyba nie obejrzę na razie starczy mi przeczytanie książki. Może, kiedyś z czasem najdzie mi ochota na wgłębienie się w niego.

Olcziks

Kiedy dostałam do ręki egzemplarz książki „Prokurator Alicja Horn”, której autorem jest Tadeusz Dołęgi-Mostowicz, pomyślałam, że wszystko w tej okładce do siebie pasuje tak bardzo, że książkę aż chce się czytać. Czytelnik spogląda na nią i już może się domyślać, że akcja będzie się działa w przedwojennej Polsce. Zajrzyjmy w takim razie do wnętrza lektury.

 

Przenosimy się do pochmurnej i deszczowej Warszawy z lat trzydziestych XX wieku. Już od pierwszych stron książki towarzyszy nam główny jej bohater, niejaki Jan Winkler vel Bohdan Drucki. Poznajemy go w nienajlepszym czasie w jego życiu: po wielu latach nieobecności wraca z USA do Warszawy i odwiedza swojego starego znajomego, aby prosić go o pieniądze. Dowiadujemy się, że Jerzy Winkler to człowiek o wielu tożsamościach, zmienia je jak rękawiczki z powodu wielu zatargów z prawem. Można powiedzieć, że jest w ciągłej ucieczce. Mimo to jest zadbanym i atrakcyjnym mężczyzną, nigdy nie mógł narzekać na powodzeniu u kobiet, co Winkler skrupulatnie wykorzystuje do swoich celów. Nie zamierza tego zmienić nawet wtedy, gdy na jego drodze staje Alicja Horn, tytułowa pani prokurator. Winkler bardzo szybko ją w sobie rozkochuje, mami wspólnym życiem, a Horn wydaje się być szczęśliwa.

 

Po drodze mamy wiele okazji, aby zobaczyć prowadzone przez panią prokurator sprawy. Szokujące dla niektórych mogą być te, które dotyczą poniekąd eugeniki. W książce debatowano nad takimi sprawami jak wybór koloru oczu czy włosów dziecka jeszcze zanim się urodzi oraz nad innymi, ale podobnymi eksperymentami na ludziach. Do końca lektury przeplatają się wzajemnie wątki etyczne, prawne i miłosne. W pewnym momencie jednak wszystkie razem zderzają się i powodują kulminację w fabule – Alicja Horn jest już świadoma, że została rozkochana, oszukana i brutalnie porzucona przez Jana Winklera. Ona, kobieta świadoma, silna i niezależna stała się mała, krucha i żądna zemsty. Rozpoczyna pościg za swoim byłym kochankiem, jest niezwykle zdeterminowana, aby wreszcie postawić go przed wymiarem sprawiedliwości i ukarać za wszystkie jego przewinienia. Skrzywdzona kobieta żąda dla Jana Winklera kary śmierci.

 

„Prokurator Alicja Horn” to powieść sensacyjna, na pewno nie można jej tego odmówić, jednak wątek romantyczny jest bardzo mocno akcentowany przez autora. Z kolei jemu nie można odmówić bujnej wyobraźni. Książka po raz pierwszy została wydana w 1933 roku, w tym samym roku ukazał się film na jej podstawie, który gatunkowo zaklasyfikowano do dramatu.

 

Czy jest to książka dla każdego? Być może – na pewno nikomu nie zaszkodzi, ale jestem tak samo pewna, że nie każdemu podejdzie. Lektura jest napisana w pewien stylizowany sposób, dialogi są rozległe i patetyczne, zawirowania między bohaterami niekiedy zaczynają irytować. Im dalej w treść, tym mniej mniejszą sympatią darzyłam głównych bohaterów – Jana Winklera i Alicję Horn. Zyskiwały natomiast postacie drugorzędne, jaką na przykład była wychowanka pani prokurator, Julka. Jestem odrobinę rozczarowana książką, spodziewałam się czegoś innego, czegoś… lepszego? Niestety, w moim odczuciu „Prokurator Alicja Horn” wizualnie prezentuje się lepiej (patrz: początek recenzji), niż jej wnętrze. Nie mniej jednak, polecam zrobić podejście do tej książki, ponieważ szczególnie pierwszą połowę ma dosyć ciekawą, czyta się przyjemnie, a jeśli ktoś dodatkowo lubi emocjonalne zawirowania, rozpaczające kobiety i uciekających mężczyzn to druga część lektury także mu się spodoba.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!