Okładka wydania

Dzieci Czasu

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Eduardo Galeano
 • Tytuł Oryginału: Los hijos de los días
 • Gatunek: Literatura Faktu
 • Język Oryginału: Hiszpański
 • Przekład: Katarzyna Okrasko
 • Liczba Stron: 384
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 123x194 mm
 • ISBN: 9788328060340
 • Wydawca: W.A.B.
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dzieci Czasu | Autor: Eduardo Galeano

Wybierz opinię:

Morrigan

Takiej książki jak "Dzieci czasu. Z kalendarza dziejów ludzkości" nigdy dotąd nie czytałam, dlatego jeszcze zanim przystąpiłam do lektury, miała u mnie plus za oryginalną formę. Eduardo Galeano postanowił opowiedzieć historię świata w wyjątkowo ciekawy sposób - na przykładzie wybranych wydarzeń przedstawił słabości, problemy, porażki i nieliczne chwile chwały naszego gatunku, a przynajmniej niektórych jego przedstawicieli i przedstawicielek.

 

"Dzieci czasu" to bardzo interesujące połączenie prozy i poezji - historyczne fakty są tu podane w pięknej, pełnej metafor formie i wzbogacone o ciekawe, czasem kontrowersyjne komentarze autora. Ponieważ jest on Urugwajczykiem, bardzo wiele uwagi poświęca sprawom Ameryki Południowej i myślę, że z polskiego punktu widzenia można to uznać za dodatkowy atut, ponieważ z reguły niewiele wiemy o tej części świata. W szkole uczymy się przede wszystkim historii Europy, a jeśli dowiadujemy się czegoś o Ameryce, to raczej chodzi o ten północny kontynent. Dzięki "Dzieciom czasu" możemy poznać maleńkie fragmenty dziejów Paragwaju, Chile, Wenezueli, Urugwaju czy Boliwii - niewykluczone, że zdołają one zachęcić niektórych czytelników do zgłębienia historii tych państw, odszukania kolejnych informacji na ich temat. Nie musi to zresztą dotyczyć wyłącznie kwestii południowoamerykańskich, ponieważ autor przybliża nam również wiele ciekawych wydarzeń, które miały miejsce na innych kontynentach. Mnie w każdym razie solidnie zaintrygowało kilka wymienionych w książce faktów - dopisałam je do listy zagadnień, którym zamierzam przyjrzeć się bliżej w niedalekiej przyszłości. Zawsze cieszę się, kiedy trafiam na tytuł, który intryguje, motywuje do dalszego poszukiwania informacji, a to właśnie można śmiało powiedzieć o "Dzieciach czasu".

 

Z przyjemnością odkryłam, jak dużo miejsca w swojej książce Galeano poświęca kobietom. Jestem mu wdzięczna za to, że dzięki "Dzieciom czasu" dowiedziałam się o tylu mało znanych w Polsce postaciach: o XVII-wiecznej meksykańskiej pisarce Juanie Inés de la Cruz, o nieulękłej Atremizji, która wsławiła się udziałem w bitwie pod Salaminą i równie odważnej gwatemalskiej antropolożce, Myrnie Mack, która została zamordowana za krytykę władz swojego kraju. Są tu też trochę bardziej znane osoby, o których zawsze warto jednakże przypominać - takie jak nieustraszona dziennikarka Nellie Bly, która nie tylko opłynęła świat, ale i przetarła szlaki dla kobiet, marzących o zawodzie dotychczas zarezerwowanym dla mężczyzn.

 

A skoro już o mężczyznach mowa - nie myślcie, że autor nie oddał sprawiedliwości tym spośród nich, którzy bez wątpienia zasłużyli na miejsce w historii. Na kartach "Dzieci czasu" znajdziemy m. in. utalentowanych artystów - są tu chociażby angielski poeta John Donne (a nawet fragment jego wiersza), włoski kompozytor i skrzypek Giuseppe Tartini czy rosyjski pisarz Antoni Czechow.

 

Nie oznacza to jednak, że "Dzieci czasu" to kolekcja literackich pomników postawionych na cześć wspaniałych ludzi, autor celnie wypunktowuje bowiem grzechy, jakie popełnili i wciąż popełniają przedstawiciele naszego gatunku. Chodzi tu o bezsensowne wojny, niszczenie innych kultur, dewastowanie środowiska. Eduardo Galeano z pewnością był bardzo wrażliwy na sprawy społeczne, wyczulony na okrucieństwo, nędzę i niesprawiedliwość, na niedoskonałość systemów politycznych, na ludzką zachłanność i żądzę władzy.

 

"Dzieci czasu" to oryginalna i wartościowa książka, którą można przeczytać w jeden wieczór albo rozłożyć na cały rok. Bez względu na to, którą z tych dróg wybierzecie, lektura na pewno przyniesie Wam sporo satysfakcji.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial