Okładka wydania

Dziewczęta Z Auschwitz

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Sylwia Winnik
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 352
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788328714151
 • Wydawca: Muza
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Dziewczęta Z Auschwitz | Autor: Sylwia Winnik

Wybierz opinię:

Bookholiczka

„Pod macierzysty obóz koncentracyjny Auschwitz I, założony w 1940 roku decyzją Heinricha Himmlera, podlegały Birkenau oraz Monowitz, a także – w szczytowym stadium rozwoju w 1944 roku – ponad czterdzieści filii obozu w odległości do kilkuset kilometrów, również na terenie Niemiec. Macierzysty Auschwitz był obozem koncentracyjnym, w którym w nieludzkich warunkach pracowali i z wycieńczenia umierali więźniowie. Od 1942 roku stał się miejscem masowej zagłady, głównie Żydów. Trwało to do października 1944 roku, kiedy nastąpiło apogeum eksterminacji. Utworzenie w KL Auschwitz obozu dla kobiet związane było najprawdopodobniej z potrzebą zmniejszenia liczby osadzonych w przeludnionym Ravensbruck. Do budowania i tworzenia KL Birkenau wykorzystywano więźniów i więźniarki.”

 

Piekło obozu koncentracyjnego. Sylwia Winnik przedstawia przejmujące wspomnienia dwunastu kobiet, które przeżyły piekło niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Książka jest efektem rozmów autorki z każdą z bohaterek. Walentyna Nikodem była w Auschwitz świadkiem wielu bestialskich poczynań esesmanek. To ona pod koniec wojny spotkała jedną z najokrutniejszych morderczyń i doprowadziła do jej egzekucji. Urszula Koperska do obozu trafiła jako 8-letnie dziecko. Opowiada o głodzie, tęsknocie i strachu. Jej wspomnienia to historia każdego dziecka w Auschwitz. W baraku, w którym się znajdowała, więzień artysta, rysował dzieciom na ścianie obrazki, które przetrwały do dziś. Leokadia Rowińska do obozu trafiła w trzecim miesiącu ciąży. Wspomina, jak okrutnie traktowane były kobiety oczekujące potomstwa. Ireneusz, bo takie imię nadała swojemu synkowi, stał się najmłodszą ofiarą Marszu Śmierci. Pochowała go w pudełku po makaronie. Dwanaście historii kobiet, które w swoim życiu przeszły wiele. Dwanaście historii, a jak pięknych i strasznych zarazem. Dwanaście historii, każda zasługuje na pamięć.

 

Sylwia Winnik polska pisarka i blogerka. Ukończyła dziennikarstwo we Wrocławiu. Interesuje się historią, szczególnie drugą wojną światową. Jest autorką bloga Czas na Książki. W 2015 roku została wybrana przez czytelników magazynu „Fanbook” Książkowym Blogerem Roku. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Literackiego Festiwalu Czas na Książki. Autorka książek „Dziewczęta z Auschwitz” (2018) i „Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy” (2019).

 

„Dziewczęta z Auschwitz” to dla mnie pierwsze spotkanie z twórczością Sylwii Winnik. Nie czytałam do tej pory jej poprzedniej książki „Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy”. Teraz wiem, że muszę to nadrobić i jak najszybciej ją nabyć i przeczytać. Ale przejdźmy na razie do książki „Dziewczęta z Auschwitz”. Czuję, że będzie to nie łatwa recenzja do napisania. Tak samo jak niełatwa była dla mnie lektura książki, którą odkładałam wiele razy, ponieważ czułam, że dla mnie było za dużo na raz. Po każdej zakończonej historii więźniarki, potrzebowałam chwili oddechu na dalsze zagłębienie się w książkę.

 

W środku książki znajdziemy zamieszczone zdjęcia z prywatnych zbiorów rodzinnych bohaterek. Mogliśmy dzięki temu bliżej poznać ich trudną historię. Do tego jeszcze zamieszczone wiersze, które były napisane w obozach koncentracyjnych. Mogłam poznać poezję, które w tamtych czasach powstała. Są również zdjęcia zrobione przez esesmana z albumu znalezionego przez więźniarkę Lili Jacob. To wszystko pozwala nam czytelnikom zrozumieć całą sytuację w której znalazły się Urszula Koperska, Wiesława Gołąbek, Walentyna Nikodem i dziewięć pozostałych kobiet. Książka zostanie w mojej pamięci do końca życia i słowa jednej z więźniarek, która na pytanie na pytanie czego pragnęły odpowiedziała- najeść się a potem umrzeć.

 

Książkę polecam z całego serca. Jeśli chcecie poznać historię, o której na pewno nie możemy zapomnieć to Sylwia Winnika napisała świetny pamiętnik. Historia na pewno nie jest łatwa, ale warto się zapoznać z tym co działo się w tych latach. Jakie piekło musiały przejść, aby w końcu dzięki determinacji wrócić do domu i rodziny.

Pani M

"Leokadia Rowińska do obozu trafiła w trzecim miesiącu ciąży. Wspomina, jak okrutnie traktowane były kobiety oczekujące potomstwa. Ireneusz, bo takie imię nadała swojemu synkowi, stał się najmłodszą ofiarą Marszu Śmierci. Pochowała go w pudełku po makaronie.

 

Zofia Wareluk urodziła się w Auschwitz. Swoją smutną historię opowiada na podstawie wspomnień matki. Poród Zosi odbierała Stanisława Leszczyńska.

 

Urszula Koperska do obozu trafiła jako 8-letnie dziecko. Opowiada o głodzie, tęsknocie i strachu. Jej wspomnienia to historia każdego dziecka w Auschwitz. W baraku, w którym się znajdowała, więzień artysta, rysował dzieciom na ścianie obrazki, które przetrwały do dziś".

 

Przytoczyłam powyżej historie trzech więźniarek obozu koncentracyjnego w Auschwitz. W książce znajdziecie ich 12. Autorka spotkała się z bohaterkami, by porozmawiać z nimi na temat piekła, które przeżyły.

 

Czytałam piewrsze wydanie tej książki parę lat temu i wiecie co, nie pamiętałam o tym. Dopiero w trakcie czytania zorientowałam się, że jakaś znajoma jest ta historia. Konkretnie oświeciło mnie przy historii Leokadii, więc gdzieś tak w połowie. Poprzednie opowieści nie mówiły mi nic, ale tamta wstrząsnęła mną na tyle, że pamiętałam ją, pomimo upływu lat. Wtedy też przypomniałam sobie, że nie byłam zbyt przekonana do tej książki. Czy po tych latach coś się zmieniło? Tak, przeczytałam więcej podobnych publikacji i mogę spojrzeć na tę konkretną z dystansu.

 

Uważam, że jest to książka dobra dla osób, które chcą wejść do tego piekła na Ziemi, jakim było Auschwitz. Nie ma słów, by opisać zbrodnie, jakie tam popełniono. Nic nie było w stanie zrekompensować ocalałym tego, przez co musieli przejść. Tu jednak to wszystko jest opisane dość łagodnie. Obóz koncentracyjny nie przeraża. Nie zrozumcie mnie źle. Autorka wcale nie przedstawiła tego miejsca jako sielskiego kurortu. Nic z tych rzeczy. Pokazała, że było złe, że działy się tam straszne rzeczy, ale w delikatny, na tyle, na ile się da, sposób. Widzimy tragedię tych ludzi, ale jesteśmy w stanie ich wysłuchać.

 

Te historie nie zrobiły na mnie takiego wrażenia jak książki niektórych bohaterek. Nie, nie były mi obojętne, ale czegoś mi w nich brakowało. Może gdybym nie czytała pełnych wspomnień choćby Aliny Dąbrowskiej, miałabym inne zdanie o tej książce. Trudno mi powiedzieć. W każdym razie moje serce zostało złamane po raz drugi, gdy przeczytałam ponownie historię Leokadii. Nie umiem wyobrazić sobie nawet tego, co ona musiała czuć, rodząc dziecko, patrząc na jego śmierć i chowając go w pudełku po makaronie. Na miłość Boską, takie rzeczy nigdy nie powinny mieć miejsca. Żadna matka ani dziecko nie powinni przez to przejść. Żaden mąż i ojciec nie powinien patrzeć na to, jak jego żona i dzieci wychodzą z obozu przez komin. Niestety, wtedy coś takiego było na porządku dziennym.

 

Co prawda mam mieszane uczucia w stosunku do tej publikacji, ale mimo wszystko wzbudziła moje emocje. Wiem, że niektórym z was może być ciężko czytać tę książkę, bo za dużo będzie w niej cierpienia niewinnych osób, ale moim zdaniem to dobra propozycja na wejście do świata obozów koncentracyjnych. Jest ważna i warto się z nią zapoznać, choć ja czytałam kilka publikacji, które bardziej zapadają w pamięć.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial