Normalni Ludzie

Autor: Sally Rooney

Okładka wydania

Normalni Ludzie


Dodatkowe informacje

 • Autor: Sally Rooney
 • Tytuł Oryginału: Normal People
 • Gatunek: Obyczajowe
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Jerzy Kozłowski
 • Liczba Stron: 304
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x202 mm
 • ISBN: 9788328067059
 • Wydawca: W.A.B.
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Joanna Kidawa

„Normalni ludzie”… co pierwsze przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz ten tytuł książki? Moje pierwsze skojarzenie było następujące: ooo to powieść o ludziach takich jak ja. Nie o celebrytach… Czy moje przypuszczenie się sprawdziło? Zapraszam Cię więc na podróż do Irlandii.

 

SALLY ROONEY – KIM JEST AUTORKA?

Pozwól, że rozpocznę tą opowieść od przedstawienia samej autorki. Otóż, Sally Rooney jest niespełna trzydziestoletnią kobietą z irlandzkiego Dublina. Powieść „Normalni ludzie” jest już jej drugą książką, ale za to pierwszą przetłumaczoną na język polski. Po niebywałym sukcesie, jaki odniosła powieść, wydawca przygotowuje również pierwszą książkę Sally.

 

NORMALNI LUDZIE – CZYLI KTO?

Ale o czym właściwie jest sama powieść?

 

Poznaj dwoje młodych ludzi, uczniów szkoły średniej z małego irlandzkiego miasteczka, czyli Marianne i Connella. Każde z nich pochodzi z różnych środowisk. A zatem Marianne mieszka w wielkiej willi wraz z matką i bratem. Rodzina jest bogata. A sama dziewczyna jest cicha, zamknięta w sobie, a wręcz sprawia wrażenie wycofanej. Nie ma przyjaciół, a przerwy w szkole spędza sama zaczytując się w książkach.
Natomiast Connell jest szkolną gwiazdą w drużynie piłkarskiej. Mieszka z matką w biedniejszej części miasteczka. Nie zna niestety swojego ojca. Jego mama zaszła w ciążę jako młoda siedemnastoletnia dziewczyna. Kobieta utrzymuje rodzinę sprzątając w domu matki Marianne.

 

Connell często odbiera mamę z pracy. I w ten sposób, pewnego dnia, zaczyna rozmawiać z Marianne. Stopniowo rodzi się między nimi bliższa więź. Jednak wspólnie decydują, że w szkole nikomu o tym nie powiedzą. I tak zaczynają spotykać się w tajemnicy. Obydwoje wspólnie też decydują, by naukę kontynuować w Dublinie.

 

Jednak wcześniej, jak to w szkołach bywa, jest organizowany bal maturalny. Connell, zamiast pójść na to wydarzenie z Marianne, decyduje się zaprosić inną dziewczynę, uważaną w szkole za gwiazdę. Ta decyzja bardzo rani uczucia Marianne. Rozstają się. Chłopak bardzo to przeżywa.

 

Po wakacjach natomiast rozpoczynają naukę w Dublinie, na zupełnie różnych kierunkach studiów. Aż pewnego dnia spotykają się na jakiejś imprezie. Okazuje się, że Marianne bardzo się zmieniła. Stała się bowiem bardziej otwarta na innych, ma nawet chłopaka i spore grono znajomych.

 

I tak toczy się opowieść o losach tej dwójki na przestrzeni kilku lat. Marianne i Connell, jak to normalni ludzie, przeżywają liczne rozterki, radości, załamania. Jednak ciągle mają ze sobą kontakt. A wręcz rozstają się i spotykają ponownie…

 

Więcej Ci już nie zdradzę, gdyż zachęcam Cię do sięgnięcia po powieść „Normalni ludzie”.

 

SUKCES „NORMALNYCH LUDZI”

Powieść „Normalni ludzie” odniosła wielki sukces na całym świecie. Jest wręcz uważana za jedną z najważniejszych powieści ostatnich lat. Została również nominowana do nagrody Bookera oraz otrzymała Book Award i British Book Award w 2019 roku.

 

A teraz przedstawię w skrócie czym właściwie są te nagrody. Otóż nagroda Bookera jest najbardziej prestiżową nagroda literacką w Wielkiej Brytanii. Jest ona przyznawana co roku za najlepszą powieść anglojęzyczną. Już sama nominacja jest wielkim wyróżnieniem dla autora. Natomiast Book Awards to nagrody przyznawane w Stanach Zjednoczonych, a British Book Award, jak sama nazwa wskazuje, jest brytyjską nagrodą literacką.

 

Już sam fakt nominacji „Normalnych ludzi” do tak prestiżowych nagród pokazuje, jak ważna jest to książka na brytyjskim rynku wydawniczym. A dodatkowo Ci powiem, że BBC wykupiła już prawa do telewizyjnej adaptacji.

 

KOMU I DLACZEGO POLECAM?

„Normalni ludzie” jest powieścią napisaną interesującym, ale jednak dość oszczędnym językiem. Czytając tą pozycję, obserwujesz codzienne życie Marianne i Connella, ich zmagania z rzeczywistością, a nawet proces dorastania i dojrzewania. Powieść starczyła mi zaledwie na jedno sobotnie popołudnie. Cóż, uważam, że warto po nią sięgnąć, chociaż ze względu na fakt jej niebywałego sukcesu. Zapraszam Cię zatem do przeczytania.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!