Długie Uszy I Małe Przygody

Autor: Joanna Wachowiak

Okładka wydania

Długie Uszy I Małe Przygody


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Sosnowa Igiełka

Są takie książki, do których chciałoby się trafić ze względu na atmosferę jaka w nich panuje. Są też tacy bohaterowie, do których czuje się sympatię już od pierwszych stron. Poznajcie króliczka Długie Uszy, mieszkańca wspaniałego, pełnego cudownych zakamarków lasu. Ten ciekawski, podejmujący wiele filozoficznych rozważań maluch zamieszkał w książce „Długie Uszy i małe przygody” od wydawnictwa BIS. Po fenomenie, jakim stały się „Opowiastki dla małych uszu” oraz „Historyjki dla małych uszu” przyszedł czas na nowy zbiór krótkich utworów o zwierzętach autorstwa Joanny Wachowiak. Pisarka przychodzi do dzieci z opowiastkami, które odpowiadają na ich potrzeby i wspaniale rozwijają wyobraźnię.

 

W książce „Długie Uszy i małe przygody” świetnie widać umiejętność wsłuchiwania się w małego człowieka i rozumienie tego, z czym może borykać się na co dzień. Autorka odkrywa dziecięce (a moim zdaniem nie tylko dziecięce) rozterki, dylematy i myśli na temat własnej osoby, by pomóc się spojrzeć na nie z innej perspektywy, a tym samym spróbować się z nimi zmierzyć. Przygody króliczka Długie Uszy odpowiadają bowiem na wiele spośród pytań, które maluchy często zadają swoim opiekunem. Mamy tu do czynienia z problematyką taką, jak: bycie najlepszym, strach przed nieznanym, tęsknota za przyjacielem, poczucie inności i osamotnienia oraz niezrozumienia. Bohaterom towarzyszą też różnorodne emocje, jak chociażby smutek i lęk, ale i mnóstwo pozytywnych: szczęście, zadowolenie czy podekscytowanie. Każda historia kończy się tu dobrze, a pełne optymizmu i radości zwierzątka wręcz zarażają pogodą ducha.

 

Świat wykreowany przez Joannę Wachowiak jest niezwykle przyjazny, pogodny i bezpieczny dla małego czytelnika. Nie spotkamy tu agresji i przemocy, a wyłącznie trudności, z którymi dziecko jest się w stanie uporać. Zaletą każdej z historii zamieszczonych w zbiorze jest nie mówienie wprost, ale poprzez przykład. To wyciąganie wniosków z przygód bohaterów jest chyba największą z zalet publikacji. Opowiadania opierają się na typowo dziecięcym rozumowaniu, a poprzez wkraczanie na pole dziecięcej wyobraźni i przeżywanie przygód wraz ze zwierzętami, tłumaczą to, co dorosłym często wydaje się oczywiste, a w przypadku dzieci jest trudne do pojęcia i zaakceptowania.

 

Opowiastki zawarte w książce „Długie Uszy i małe przygody” mogą znaleźć bardzo szerokie zastosowanie. Niektórym dzieciom będą służyć jako bajki terapeutyczne, innym przyjdą z pomocą swoim morałem, niczym legendarne bajki Ezopa. Opowiadania są wprost idealne do wykorzystania w pracy pedagogicznej, ponieważ problemy, z którymi borykają się bohaterowie z powodzeniem można zaobserwować w grupie przedszkolnej. Książka będzie służyć również jako wsparcie w pełnieniu roli rodzica podczas rozwiązywania codziennych problemów. Historie napisane przez Joannę Wachowiak służą bowiem rozwojowi dziecka, wzmacniają jego poczucie własnej wartości, uczą dostrzegania drobnych radości w życiu, dobroci innych, piękna przyrody i odczuwania szczęścia. Pozwalają także dziecku na oswojenie się ze światem i regułami nim rządzącymi. Ponadto książka dostarcza wielu ciekawych pomysłów na zabawę z przyjaciółmi, rozwija kreatywność i uważność w patrzeniu na świat. Do zalet publikacji można dodać długość opowiadań, która jest adekwatna do umiejętności skupienia uwagi przez dziecko w wieku przedszkolnym. Inaczej niż w poprzednich częściach, autorka zdecydowała się na udział jednego głównego bohatera, który pojawia się we wszystkich z przygód. Oprócz królika Długie Uszy spotykamy w książce m.in. małą sarenkę, żabkę, czy też myszki, ale to nie jedyni mieszkańcy lasu i łąki. Wszyscy żyją sobie razem w wielkiej przyjaźni i stanowią zgraną społeczność: wymyśleni przez Joannę Wachowiak i namalowani przez Anitę Głowińską.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!