Okładka wydania

Królewna Chomik Harriet Niepokonana

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Królewna Chomik Harriet Niepokonana | Autor: Ursula Vernon

Wybierz opinię:

Sosnowa Igiełka

Co tak naprawdę pragnie robić królewna? Siedzieć i pachnieć? Organizować nudne przyjęcia i audiencje? Paradować z książką na głowie? A może raczej… zabijać smoki, uprawiać sporty ekstremalne i zwiedzić kawał świata? Chomicza królewna Harriet teoretycznie wiedzie życie zupełnie jak w bajce. Piękny zamek, usłużne wróżki chrzestne, a nawet obiecująca przepowiednia o księciu, który ma uratować ją przed klątwą. Ale czy na pewno to wszystko jest szczytem marzeń każdej królewny? Ursula Vernon, autorka książki „Królewna chomik. Harriet Niepokonana” sięga po baśń o Śpiącej Królewnie, po czym podważa zasadność większości elementów w niej zawartych, tworząc doskonałą parodię klasyki ze zwariowanym chomikiem w roli głównej. Nie można jej odmówić ani wyobraźni, ani poczucia humoru. Oto królewna chomik, przy której nawet najgroźniejsze potwory przechodzą na dietę i szukają sobie nowego hobby.

 

Opowieść Ursuli Vernon doskonale wpisuje się w obecną rzeczywistość. Jest bardzo współczesna i odpowiadająca na zapotrzebowanie młodych czytelników. Mamy do czynienia z coraz silniejszymi kobietami, dziewczynkami, które uczy się samodzielności, dążenia do niezależności i poczucia spełnienia. Niekoniecznie (a właściwie wcale) potrzebują one „cnych rycerzy” do zadbania o siebie i swoje interesy. Podobnie jest z Harriet. To postać zwariowana i uparta niczym większość nastolatek, a do tego rozsądna, waleczna, odważna, realizująca z pasją to, czego chce. Nawet wtedy, kiedy jej rodzice rwą sobie z tego powodu włosy z głowy i usilnie próbują zmienić swoją córkę w grzeczną i wzdychającą damę. Sądząc po opinii otoczenia, największym problemem i utrapieniem Harriett nie są ogry, smoki ani czarownice, ale to, że nie potrafi dopasować swojego zachowania i charakteru do kanonu „bycia królewną”. Ba, ona nie ma najmniejszego zamiaru tego robić! Można by rzec, że rodzice Harriet mają z nią sporo trudności i gdyby nie była to bajka, posłaliby ją pewnie do poradni.

 

W tej książce nic nie dzieje się zgodnie ze standardami, a autorka sprawia, że czytelnik całkowicie zmienia sposób patrzenia na klasyczne baśnie. Książęta okazują się tu całkowicie nieprzydatni lub pozostawiają wiele do życzenia (nawet podlegając ścisłej kontroli rodzicielskiej), królewscy rodzice wyglądają zupełnie jak normalni ludzie i też często nic do nich nie trafia, bo przecież mają najważniejsze w zamku racje. Są oczywiście i magiczne stworzenia, które nie raz zaskakują swoim zachowaniem lub rolą, jaką przychodzi im odegrać. Jedno jest pewne: specyficzna interpretacja klątwy przez królewnę Harriet powoduje kompletnie nieprzewidywalny ciąg zdarzeń. Czy w obliczu tragicznej w skutkach obietnicy wstrętnej Szczurozjawy pozostaje czekać na nieodwracalne zrządzenie losu? A może lepiej wziąć sprawy w swoje ręce, a raczej łapki? Co okaże się silniejsze: miecz, całus, a może intelekt? I co ma do tego wszystkiego Baba Jaga oraz znajomość ułamków?

 

Ironiczna, przekomiczna, łamiąca wszelkie schematy i rzucająca chomikiem we wszelkie stereotypy opowieść bawi niczym najlepsza komedia omyłek, zaskakuje dystansem, uczy, pozwala wyciągać szereg wniosków i rozpuszcza wodze fantazji. Książka „Królewna chomik. Harriet Niepokonana” to powieść o niesamowitej odwadze, byciu sobą pomimo braku akceptacji społecznej, realizacji własnych (co ważne- nie rodzicielskich) marzeń oraz przyjaźni i wzajemnej pomocy. Idealna lektura m.in. dla wszystkich dziewczynek, które nie chcą być standardowymi księżniczkami. Dopełnieniem całości jest świetna grafika utrzymana w komiksowym tonie. Elementy treści zamknięte w okienkach i dymkach ożywiają, ubarwiają książkę, a także przyciągają uwagę. Autorka doskonale oddała emocje bohaterów, często przejaskrawiając ich reakcje, co śmieszy i cudownie pokazuje chociażby relacje między królewną, a jej najbliższymi. Plusem może się okazać również niewielki, torebkowy format, twarda oprawa i prawdziwie królewska okładka z brokatem.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial