Emocje I Nastrój

Autor: Daniel Jerzy Żyżniewski

Okładka wydania

Emocje I Nastrój


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Groteska

Na wstępie chciałabym podzielić się pewnym subiektywnym spostrzeżeniem. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że nasz system edukacji jest zbyt ubogi w zagadnienia z zakresu psychologii. W szkole niewiele mówi się o radzeniu sobie ze stresem, silnymi emocjami oraz o tym, jak możemy dbać zarówno o swoje potrzeby, jak i o potrzeby innych. Lekcje o takiej tematyce pojawiają się jedynie na początku kariery szkolnej, kiedy jesteśmy jeszcze za młodzi, żeby w pełni je zrozumieć. Spójrzmy prawdzie w oczy – coraz więcej młodych dorosłych zmaga się z depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi. Odporność psychiczna, chroniąca przed stanem chorobowym, jest wiernym odbiciem przeżyć, jakich doświadczyliśmy w okresie rozwoju. Dlatego uważam, że każdy rodzic i pedagog powinien obowiązkowo poszerzać wiedzę psychologiczną i stosować ją w praktyce.

 

W celu wzbogacenia wiedzy o emocjach, mających kluczowe znaczenie dla rozwoju i funkcjonowania całego organizmu, polecam sięgnąć po „Emocje i nastrój. Jak je zrozumieć i kształtować”. Książka otwiera cykl „Umysł zależny od mózgu”, w którym następnie mają pojawić się pozycje poruszające takie zagadnienia jak: temperament, charakter i osobowość. Autor serii, Daniel Jerzy Żyżniewski, jest specjalistą w dziedzinie neuropsychologii klinicznej, psychoterapii i terapii seksualnej. Dzieli się swoją wiedzą, prowadząc wykłady na Uniwersytecie Warszawskim, publikując posty na blogu, a teraz również za pośrednictwem książek naukowych.

 

Wydanie pierwszej części psychologicznego cyklu jest naprawdę piękne. Bogate w ryciny, zdjęcia i schematy. Wielobarwna, gładka okładka jest miła zarówno dla oka, jak i w dotyku. Jest jednak pewien mankament – liczne literówki, braki zaimków i odstępów. Szczególnie dużo błędów edytorskich znajdziemy na pierwszych dwudziestu stronach, co niestety trochę zniechęca już na wstępie. Polecam jednak przymknąć oko na te potknięcia, bo treść książki jest naprawdę godna uwagi i szkoda, aby publikacja ucierpiała z winy edytora.

 

Żyżniewski na samym wstępie zaznacza, że przedstawiona wiedza ma charakter empiryczny, nie spekulacyjny. I rzeczywiście – wszystkie przedstawione fakty poparte są wynikami najnowszych badań naukowych, a zebrana na końcu książki bibliografia jest naprawdę pokaźna. Autor w kolejnych rozdziałach opisuje każdą z emocji podstawowych: wstręt, złość, smutek, zaskoczenie, strach oraz radość. Tłumaczy czym są te odczucia, w jaki sposób oraz w których strukturach mózgu powstają. Uświadamia, że podział na negatywne i pozytywne emocje jest bardzo umowny, bo w rzeczywistości nie są one dobre czy złe, a adaptacyjne. Ich podstawową funkcją jest umożliwienie przeżycia w ciągle zmieniających się warunkach środowiska. Złość motywuje do polepszenia sytuacji, która nam nie odpowiada, a wstręt chroni przed niebezpieczeństwem. Stany patologiczne, wynikające z nieprawidłowego radzenia sobie z emocjami, zazwyczaj spowodowane są negatywnym wpływem otoczenia w dzieciństwie – stąd refleksja, którą opisałam we wstępie. Autor w każdym rozdziale niemal brutalnie unaocznia, jak bardzo niewłaściwe wychowanie emocjonalne odbija się na psychice człowieka.

 

Pracę z książką ułatwiają obrazowe przykłady i pytania skłaniające do autorefleksji. Zdobytą wiedzę (a jest jej naprawdę sporo) pomagają uporządkować podsumowania na końcu każdego z rozdziałów. Język bywa trudny, ale przy wysokim poziomie koncentracji nie ma problemu z jego zrozumieniem. W razie problemów ze specjalistyczną terminologią, z pomocą przychodzi słownik tematyczny umieszczony na końcu książki. „Emocje i nastrój. Jak je zrozumieć i kształtować” to naprawdę ciekawy i przystępny w odbiorze poradnik psychologiczny, stanowiący pomost pomiędzy naukami medycznymi, a etyką i samorozwojem.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!