Okładka wydania

Złote Klatki Zniewolenie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Elizabeth Smal
 • Gatunek: Fantasy i S F
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 346
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 121x195 mm
 • ISBN: 9788381476119
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 11 votes
Akcja: 100% - 11 votes
Wątki: 100% - 10 votes
Postacie: 100% - 11 votes
Styl: 100% - 9 votes
Klimat: 100% - 11 votes
Okładka: 100% - 11 votes
Polecam: 100% - 19 votes

Polecam:


Podziel się!

Złote Klatki Zniewolenie | Autor: Elizabeth Smal

Wybierz opinię:

Sylfana

„Złote klatki. Zniewolenie” to fantastyczna kontaminacja kryminału i powieści fantasmagorycznej, która zawiera wszystko to, co może spodobać się miłośnikom obu tych gatunków. Bardzo ciekawy motyw główny, szybkie zwroty akcji, intrygujący bohaterowie i rozwinięty świat technologii to elementy, które pozornie mogą wydawać się nietrafione we wspólnym zestawieniu – nic jednak bardziej mylnego: Elizabeth Smal tworzy wizję przyszłości, w której człowiek wcale nie wyzbywa się złej strony swojej natury, tylko jeszcze bardziej ją pogłębia i się w niej zatraca. Nie od dziś wiadomo, że w świecie rzeczywistym zdarzają się zbrodnie popełniane z chęci i przyjemności, jednak w książkowej przestrzeni dochodzi do eskalacji tego problemu. Pozornie świat w powieści jest bezpieczny poprzez szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych – jednak w praktyce ta kwestia wzbudza w człowieku nieprzeciętną nienawiść i zło, które musi zebrać swoje żniwo.

 

Choć „Złote klatki” wpisują się w kanon literatury fantastycznej, to zdecydowanie mają w sobie coś prawdziwie złowieszczego i wróżebnego. Jest to właśnie swoista wróżba i ostrzeżenie dla świata, że ludzkie jednostki dysponują pewnego rodzaju potencjałem, który może chcieć niszczyć wszystko wokół – innych ludzi, uporządkowane, stabilne życie, stworzony fundament pozornego spokoju i szczęścia. Należy zatem pamiętać o tym, że nic nie jest dane nam na zawsze i może się znaleźć ktoś, lub coś, co naszą stabilną egzystencję będzie chciało zakłócić. Należy pamiętać jednak, że przedstawiona interpretacja jest tylko cząstkową partią znaczeniową powieści, którą można odczytywać w różny sposób – dla wieku czytelników będzie to po prostu ciekawie skonstruowany thriller z wieloma wątkami fantastycznymi, może nawet apokaliptycznymi?

 

Zdecydowanie ta książka jest warta uwagi również dla fanów wątków detektywistycznych. Początkowo fabuła pod tym względem może wydawać się ciężka i niejasna – jeden z detektywów szuka drugiego, kierując się jedynie instynktem oraz poszlakami. O obu bohaterach wiemy bardzo niewiele – wypowiedzi na ich temat są bardzo enigmatyczne i ograniczone do minimum. Wprowadza to pewnego rodzaju napięcie pomiędzy światem przedstawionym a odbiorcą i od cierpliwości tego drugiego zależy, czy lektura wyda się satysfakcjonująca, czy nieciekawa. Mam świadomość, że dla jednych będzie to chaotyczny gniot bez polotu, dla drugich umyślnie skonstruowana historia, która ma mieć w sobie wiele symbolicznych niedopowiedzeń i niedomówień. Ja zdecydowanie należę do czytelników, którzy doceniają taki schemat powieściowy, chociaż liczę się z tym, że nie dla każdego może być on do przełknięcia.

 

Warto w trakcie czytania zwrócić uwagę na pomysłowość autorki dotyczącą rozwiązań technologicznych, które wprowadziła w konstrukcję fabularną. Rzeczywiście, wspina się ona na wyżyny pomysłowości w tym zakresie i wymyśla rzeczy, które warte są zaakcentowania, np. drukarkę do produkowania żywności, służbę – roboty posługujące się sztuczną inteligencją, mogące np. przygotować posiłek, albo wysprzątać, pojazdy, którymi nie trzeba sterować (inspiracja wynalazkami Tesli?), hologramy przedstawiające osoby zmarłe itd. Wszystkie wymyślone rozwiązania technologiczne przez autorkę wydają się być rzeczywiście możliwe w bliżej nieokreślonej przyszłości. Widać, że Smal jest żywo zainteresowana nowinkami w tym zakresie i swoje pomysły narracyjne wiąże z rozwiązaniami, które już dziś są badane i analizowane. Ten motyw jest w powieści opracowany wręcz do perfekcji.

 

Niezmiernie cieszę się, że sięgnęłam po tę pozycję, gdyż fabuła wciągnęła mnie do reszty. Choć nie obyło się bez drobnych przeszkód interpretacyjnych i logicznych, to całość wydaje się być konkretna, mocna, bardzo innowacyjna i ciekawa. Czekam na kolejne odsłony talentu Elizabeth Smal. Polecam gorąco!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto
 • Zobacz Mini Tutorial