Okładka wydania

Autor Bestsellerów

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Marcin Ciszewski
 • Gatunek: Obyczajowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 352
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 144x207 mm
 • ISBN: 9788365904461
 • Wydawca: Warbook
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Ustroń
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Autor Bestsellerów | Autor: Marcin Ciszewski

Wybierz opinię:

Sylfana

Marcin Ciszewski napisał książkę, którą czyta się trochę z niesmakiem i zgrozą. Oczywiście, nie chodzi tu o formę pisarską i kunszt autora, a tematykę. „Autor bestsellerów” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy myślą, że pieniędzmi i sławą można zastąpić prawdziwe uczucia, zdrowie i bezpieczeństwo. Główny bohater wykreowany przez Ciszewskiego, Jerzy Grobicki, w pewnym momencie swojego życia myśli, że jest w stanie zdobyć wszystko, czego tylko dusza zapragnie. Ma ogromne zasoby finansowe, kobiety tylko czekają, aż on sam okaże im swoje zainteresowanie. Można powiedzieć, że bajka – zero zmartwień, zero problemów, a do tego popularność godna największych celebrytów w kraju. Jednak jak się okazuje, to wszystko nie wystarcza, gdy nagle uświadamia sobie, że człowiek nie jest istotą nieśmiertelną, a pieniądze nie dają gwarancji bezbolesnego rozwiązania wszystkich problemów.

 

Ciszewski swoją książkę pisze „twardo”, w sposób bardzo męski, surowy, konkretny, trochę kanciasty – ale robi to umyślnie i z rozwagą, dostosowując narrację do świata przedstawionego. Bezbłędnie wczuwa się w wytworzoną przez siebie fikcję literacką i stara się w pełni oddać jej klimat. Z początku można czuć się zmęczonym tym ostrym, nieprzeniknionym językiem i stylem, jednak po jakimś czasie czytelnik do tego przywyka, co więcej, zaczyna rozumieć tą kompatybilność między doborem słów, a sytuacją przedstawioną. Zdecydowanym atutem książki staje się także uformowanie gatunku literackiego, jakim jest, potocznie mówiąc, „obyczajówka”. Trzeba przyznać obiektywnie, że obecnie jakoś ta forma kreacji świata została mocno zaniedbana przez autorów – stała się nadzwyczaj nudna, ciężka, tak jakby rzeczywistość nas otaczająca nie dawała konkretnych motywów do wykorzystania w kreowaniu przestrzeni pisarskiej. Oczywiście, inspiracji w świecie rzeczywistym jest bezmiar wiele, jednak jakby niewielu twórców je zauważa. Ciszewski jednak w jakiś sposób nadrabia te braki, robiąc ze swojej powieści obyczajowej ciekawe dzieło, które w sposób słuszny komentuje światek ludzi bogatych i gwiazd.

 

To, co najbardziej uderza w powieści, to fakt, że w dzisiejszym czasie ludzie traktują innych jak obiekty, które mogą się im do czegoś przydać, albo nie. Selekcja polega zawsze na „użyteczności” – wszyscy zapominają o zwykłej przyzwoitości, uczciwości i moralności. Tego w świecie „celebryckim” brakuje – ten swoisty półświatek wciąga i wypiera bohaterów z wszystkiego, czym powinien kierować się w życiu człowiek porządny, mający chociażby podstawowe zasady. „Wyrzucanie” ludzi do przysłowiowego kosza odbywa się tu praktycznie cały czas – człowiek jest tylko przedmiotem, który można użyć, a jeżeli się wyczerpie jego potencjał, można tak samo swobodnie pozbyć się go z otoczenia – tak dzieje się w relacjach zawodowych, prywatnych, miłosnych. Nie ma jakiejkolwiek świętości w tych przestrzeniach, wydawałoby się najważniejszych w życiu każdego człowieka.

 

Niezmiernie podoba mi się ta historia – unaocznienia najważniejszych problemów człowieka XXI wieku w sposób dosadny, bezkompromisowy i otwarty. Ciszewski nie boi się prawdy, choć oczywiście zatrzymuje się w swoich rozważaniach na świecie wykreowanym literacko. Nie można mu jednak odmówić autentyczności i czerpania garściami z rzeczywistości, która nas otacza, tu i teraz. Pozytywnym akcentem staje się fakt, że bohater Ciszewskiego w pewnym momencie zaczyna rozumieć, czym powinno być ludzkie życie i w jaki sposób należy traktować innych. Czy jest to zatem w jakiś sposób książka umoralniająca? Być może tak, gdyż ja ten aspekt w niej odkryłam. Warto jednak zaznaczyć, że tych poziomów interpretacji jest tutaj o wiele więcej – każdy znajdzie coś dla siebie. Polecam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial