Tajemnice Lourdes

Autor: Filippo Anastasi

Okładka wydania

Tajemnice Lourdes


Dodatkowe informacje

 • Autor: Filippo Anastasi
 • Gatunek: Religia I Religioznawstwo
 • Język Oryginału: Włoski
 • Liczba Stron: 136
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140x200 mm
 • ISBN: 9788374829595
 • Wydawca: eSPe
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Kozel

Historię Maryjnych objawień, których świadkiem była Bernadetta Soubirous zna chyba każdy, kto w dzieciństwie miał styczność z religią katolicką. Ja opowieść tę pamiętam z lekcji religii w podstawówce, natomiast po książkę Filippa Anastasiego sięgnęłam przede wszystkim przez wzgląd na moją babcię i pomysł podzielenia się z nią lekturą i wrażeniami z niej. Nie zawiodłam się.

 

„Tajemnice Lourdes. Prawdziwa opowieść o cudach” to niewielka objętościowo książeczka napisana z reporterskim wręcz zacięciem. Autor przywołuje na jej kartach najbardziej spektakularne uzdrowienia, które zostały przypisane działaniu Maryi z Lourdes. Filippo Anastasi przyznał zresztą, że było to doświadczenie nieporównywalne z czymkolwiek innym w jego dotychczasowej dziennikarskiej pracy. Uznał wywiady z osobami zaangażowanymi w całą historię, w tym także z osobami uzdrowionymi za doświadczenie duchowe, pozwalające odmienić światopogląd i nawet głębokie przekonania, tym mocniej, że większości z tego, co wydarzyło się nie sposób wyjaśnić racjonalnie i zrozumieć zdrowym rozsądkiem.

 

Skąd pomysł na książkę? Autora zafascynowało samo zjawisko. Co roku miliony osób wierzących pielgrzymują do tej niewielkiej miejscowości i doświadczają niezwykłych łask: od spokoju ducha, natchnienia i wzmocnienia wiary aż po uzdrowienia z wielu, często bardzo poważnych chorób. Jak do tego zjawiska ustosunkowuje się Kościół? Siedemdziesiąt osób z grona uzdrowionych dysponuje oficjalnym potwierdzeniem, że stali się zarówno świadkiem, jak i przedmiotem cudu. Ludzie przekonanych o tym, że to właśnie oni zetknęli się z taką sytuacją jest jednak znacznie więcej. Przy sanktuarium w Lourdes działa Biuro Orzeczeń Medycznych, do którego każdego roku trafia wiele zgłoszeń. Wszystkie one poddawane są weryfikacji naukowej. Są to procesy rzetelne i długotrwałe, związane ściśle z wieloma drobiazgowymi procedurami kościelnymi. Wiele przypadków i niemożliwych do wyjaśnienia medycznie wydarzeń nadal czeka na zbadanie oraz potwierdzenie. Ogólnie rzecz ujmując, właśnie temu tematowi poświęcona jest publikacja Filippa Anastasiego.

 

Ja czytałam „Tajemnice Lourdes” z punktu widzenia niedowiarka, jednak nie mogę uznać lektury za bezwartościową. Wręcz przeciwnie, skondensowana forma pozwoliła autorowi uniknąć wodolejstwa i skupić się na konkretnych sytuacjach. Nawet ja uznaję, że książka dała mi do myślenia. Moja babcia z kolei czytała książkę Anastasiego z perspektywy osoby wierzącej i zaangażowanej. Przedstawione wydarzenia oraz opisy świadectw dobrze wpisały się w jej wiarę i oczekiwania, dostarczając jednocześnie sporo wzruszeń. Z tego właśnie powodu uważam, że z powodzeniem można „Tajemnice Lourdes” wręczyć osobie starszej i religijnej jako bardzo udany upominek.

 

Tak jak wspomniałam już wcześniej, „Tajemnice Lourdes. Prawdziwa opowieść o cudach” autorstwa Anastasiego to książka objętościowo skromna. Z jednej strony jest to jej minus, ponieważ mam wrażenie że nie wszystko opisane zostało w sposób wyczerpujący. Dla mnie zabrakło także punktu widzenia sceptyka, który w tego rodzaju książkach stanowi nieocenioną wartość. Autor może podążać za nim lub zanegować go konkretnymi dowodami, zawsze natomiast zyskuje w ten sposób rys zagadkowości. Dużym plusem książki jest również strona wizualna, a mianowicie wzbogacenie treści poprzez fotografie. Uważam także, że w przypadku tej akurat publikacji duże znaczenie ma wielkość czcionki i format książki. Ze względu na tematykę można przypuszczać, że będzie to pozycja interesująca dla osób starszych. Te zaś często mają nienajlepszy wzrok oraz problemy ze stawami, poręczność i łatwość czytania jest zatem dla nich bardzo istotnym czynnikiem.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!