Okładka wydania

Ćmony I Smeśki

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Ćmony I Smeśki | Autor: Julia DonaldsonAxel Scheffler

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

Julia Donaldson i Axel Scheffler twórcy bestsellerowego „Gruffalo” powracają do nas z kolejną książką dla najmłodszych czytelników. Po ogromnym światowym sukcesie „Gruffalo” mogliśmy się spodziewać kolejnej równie rewelacyjnej opowieści, czy jednak tak się stało? Nie jestem tego do końca pewna. Trudno jednak określić, czy jest to wina samego opowiadania, czy raczej polska tłumaczka tym razem nie podołała zadaniu. Jedno jest pewne- coś tu nie do końca pasuje, rymy się nie układają, a czytanie książki na głos funduje nam niezłego łamańca językowego i w moim przypadku sporą dawkę frustracji. A co z resztą?

 

Pomijając język jakim napisana jest książka, jej przesłanie jest jak najbardziej warte tego, aby po nią sięgnąć. Oto mamy dwa skłócone ze sobą rody kosmitów- Ćmony i Smeśki. Ćmony to stworki czerwone, które uwielbiają się pluskać, piją różowe mleko i mają dziwne fryzury. Smeśki to stworki niebieskie, które kochają skakać, piją czarną herbatę i jedzą zielone potrawki. Łączy je jedno- wzajemna niechęć. Ćmony i Smeśki nie lubią i nie rozumieją siebie nawzajem i tego samego uczą swoje dzieci. Często powtarzają im, aby nie zadawały się ze stworkami w innym kolorze, a wręcz straszą je nieprzyjemnymi konsekwencjami takich relacji. Niestety, tak jak to często w życiu bywa dzieci nie zawsze słuchają starszych. I tak pewnego dnia Ćmoniątko o imieniu Żaneta przypadkiem spotyka Smesiątko o imieniu Arturek, co jest początkiem ich przyjaźni. Od tego czasu młodzi wymykają się na potajemne spotkania, aż wreszcie zakochują się w sobie i chcą wziąć ślub, czemu sprzeciwiają się ich rodziny. Zakochani wsiadają więc do wykradzionej rakiety i uciekają na inną planetę. Ćmony i Smeśki, kiedy odkrywają ucieczkę Żanety i Artura wspólnie wyruszają na ich poszukiwania. Szukają ich ponad rok w międzyczasie odkrywając, że choć się różnią, to mogą jednak współpracować, żyć w zgodzie, a nawet się polubić. Wisienką na torcie okazuje się odnalezienie młodej pary, która w międzyczasie doczekała się potomka. Od tego czasu Ćmony i Smeśki żyją wreszcie z zgodzie i akceptują swoje różnice.

 

Można stwierdzić, że to troszkę „Romeo i Julia” lub „Sami Swoi” w dziecięco- kosmicznym wydaniu. Jedno jest jednak pewne- opowieść o Ćmonach i Smeśkach zwraca uwagę na problem tolerancji. Uczy, że nie trzeba bać się odmienności i zanim kogoś ocenimy warto go bliżej poznać. Pokazuje jak ważna jest akceptacja i otwartość na drugą osobę. Autorzy zadedykowali książkę „Wszystkim dzieciom uchodźcom”, co dodatkowo nadaje jej sensu i jest doskonałym punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem na temat odmienności, szacunku, tolerancji i uchodźctwa.

 

Pisząc recenzję książki dla dzieci wypada wspomnieć również o ilustracjach. „Ćmony i Smeśki” to książka o bogatej grafice. Ilustracje są tutaj dynamiczne i bardzo kolorowe, jednak mi osobiście nie podoba się wygląd samych Ćmonów i Smeśków. Książka ma twardą oprawę i liczy 32 strony. Została wydana przez wydawnictwo Nasza Księgarnia.

 

Choć we mnie „Ćmony i Smeśki” wzbudzają bardzo mieszane uczucia, jestem świadoma tego, że pod względem przesłania książka jest bardzo wartościowa. Wiem, że są dzieci, które za tym opowiadaniem wprost szaleją. Niestety tym razem książka nie trafiła w gust literacki mojej rodziny. Trochę żałuję, że tłumaczenie nie spełniło moich oczekiwań. Spodziewałam się rewelacyjnego tekstu i humoru w stylu „Gruffalo”, niestety nie tym razem.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto