Okładka wydania

Moment, Czyli Po Nitce Do Kłębka

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: A.K. Sar
 • Gatunek: Obyczajowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 168
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 121x195 mm
 • ISBN: 9788381476850
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Moment, Czyli Po Nitce Do Kłębka | Autor: A.K. Sar

Wybierz opinię:

Groteska

Wszyscy pamiętamy kultowy film „Dzień Świra”, w którym śledzimy losy człowieka do cna przepełnionego nienawiścią do świata. Historia utrzymana jest w satyrycznej konwencji i wzbudza śmiech u kolejnych pokoleń oglądających tę znaną komedię. W rzeczywistości jednak wielu z nas tłumi w sobie kumulowany przez lata gniew i może to stanowić poważny problem zarówno dla nas samych, jak i dla naszego otoczenia. Właśnie ten temat postanowiła poruszyć pani Raska, pisząca pod pseudonimem A.K. Sar, w swojej trzeciej książce, zatytułowanej „Moment, czyli po nitce do kłębka”.

 

A.K. Sar opowiada nam siedem krótkich historii, a każda z nich widziana jest oczami innego bohatera. W pierwszej poznajemy psychiatrę spełniającego medyczne ambicje rodziców. Druga przedstawiona jest z punktu widzenia szefa, typowego korporacyjnego psychopaty, który traktuje pracowników we wręcz kuriozalnie nieetyczny sposób. Dalej zgorzkniała, zawiedzona synem starsza kobieta, pretensjonalna żona, a w końcu barman i samotna dziewczyna, która przypadkiem stała się świadkiem tragicznego zdarzenia. Wszyscy ci ludzie odsłaniają przed nami swoją przeszłość, sposób myślenia oraz emocje – niestety w przeważającej mierze bardzo negatywne i pełne agresji. Ponadto wszyscy spotykają głównego bohatera, którego, co ciekawe, poznajemy bliżej dopiero w ostatniej z siedmiu historii.

 

Wprowadzenie głównego bohatera na końcu jest naprawdę genialnym zabiegiem i chyba właśnie to najbardziej spodobało mi się w „Momencie…”. Tajemniczy mężczyzna przewija się ukradkiem przez każdą z sześciu historii. Nazywany jest nieudacznikiem, fujarą, symulantem, ochlapusem. Epitety są zdecydowanie nieprzychylne, podczas gdy mężczyzna jest jedynie zagubionym w życiu człowiekiem, skazanym na społeczny ostracyzm pomimo ogromnych starań. To, jak bardzo inni bohaterowie plują na niego jadem, jest momentami autentycznie przerażające, szczególnie dlatego, że takie sytuacje często mają miejsce również w życiu codziennym. Z jednej strony wzbudza to obrzydzenie, a z drugiej gorzkie zrozumienie. W końcu w umyśle każdego z tych „złych ludzi” odbite jest bolesne piętno przeszłości. Za toksyczną matką stoi nieplanowana ciąża z nieodpowiednim partnerem, za nieludzkim szefem – wychowanie w ortodoksyjnie religijnym domu. Wyraźnie widać, że autorce zawiłości ludzkiej psychiki nie są obce, dzięki czemu bohaterowie, mimo że celowo przerysowani, wydają się nam niezwykle autentyczni.

 

Poza wiedzą psychologiczną, autorka prezentuje również kunszt pisarski. Posługuje się przyjemnym w odbiorze językiem, płynnie przeplatając strumień świadomości każdego bohatera z wydarzeniami faktycznie mającymi miejsce. Pomiędzy kartami książki umieściła swoje złote myśli, będące komentarzami do bieżących wydarzeń, których obecność nieco mnie irytowała. Po pierwsze dlatego, że zmuszały do przerywania lektury, a po drugie – myślę, że czytelnik jest w stanie sam zrozumieć ukryte pomiędzy wierszami przesłanie. Na tym z resztą polega przyjemność czytania.

 

Książka A.K. Sar skłania do refleksji. W lekko prześmiewczy i hiperboliczny sposób unaocznia nam pułapki życia, w jakie możemy dać się złapać. Na niespełna stu siedemdziesięciu stronach, w formacie typowo kieszonkowym, zawarty jest obszerny, gorzki komentarz kondycji współczesnego człowieka. Autorka zwraca również uwagę na, znany z popularnego filmu, efekt motyla, czyli ogromny wpływ pozornie małych rzeczy na nasze życie. Na ostatnich stronach doradza jak nie wpaść w otchłań zła drzemiącego w każdym z nas. Rozwiązanie może wydawać się proste, a nawet banalne, ale jak wiadomo, najprostsze rozwiązania często okazują się najlepsze. Jeśli chcecie je poznać, bardzo polecam sięgnąć po tę pozycję.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto