Okładka wydania

Święte Słowo

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Święte Słowo | Autor: Sigridur Hagalin Björnsdótti

Wybierz opinię:

Michał Lipka

NA TROPIE SIOSTRY

 

Sigríður Hagalín Björnsdóttir, autorka znakomitej „Wyspy” powraca z nową powieścią. „Święte słowo”, bo o nim mowa, w moje ręce trafiło przypadkiem, ale cieszę się, że tak się stało. Książka ta to bowiem kawał bardzo dobrej lektury, gatunkowo nieoczywistej, niebanalnie napisanej i posiadającej zarówno klimat, jak i głębię.

 

Edda i Einar to rodzeństwo mające jednego ojca, ale dwie różne matki. Ojciec w roli rodzica nie sprawdzał się najlepiej, obie kobiety połączyły więc siły w wychowaniu potomstwa i właśnie w takim domu wychowują się dzieci. Edda kocha książki, Einar jest dyslektykiem, dzieli ich wiele, ale stają się nierozłączni.

 

Mijają lata, drogi obojga rozchodzą się, ale wkrótce wszystko się zmienia. Gdy po urodzeniu dziecka Edda dosłownie znika, brat rusza ją odnaleźć. Ale ma zasadniczy problem: jest introwertykiem nieradzącym sobie z ludźmi i światem. Jak ktoś taki ma poradzić sobie z takim wyzwaniem? Tym bardziej, że trop wiedzie go do USA…

 

Pierwsza powieść Sigríður Hagalín Björnsdóttir była postapo, które postapo wcale nie było. Jej drugie dzieło to thriller, który nie jest thrillerem. Bo tak, jak „Wyspy” nie chciało się krzywdzić porównaniami do gatunku kojarzonego głównie z nieszczególnie logicznymi historyjkami o końcu świata, tak nie chce się „Świętego słowa” krzywdzić uogólnieniem, że to powieść obyczajowa tudzież dreszczowiec / kryminał. Obyczajowe historie kojarzą się bowiem z kobiecymi czytadłami utrzymanymi na poziomie kiczowatych telenowel. Thriller zaś da się podsumować prosto: jako pozbawioną oryginalności i ambicji gatunkową szufladkę, gdzie nie dba się już ani o pomysłowość, ani tym bardziej literacką jakość. „Święte słowo” jest inne.

 

Co to oznacza? Życiową opowieść o dysfunkcyjnej rodzinie, nieprzystosowanym bohaterze i świecie, który… właśnie, czy to bohater jest nieprzystosowany, czy może cały świat i ludzie? W tej sytuacji nawet najprostsze zadanie urasta do rangi prawdziwego wyzwania, a co dopiero taka misja, jakiej podejmuje się Einar. Budzi to emocje zarówno w bohaterze, jak i czytelnikach, zmieniając prywatne śledztwo w iście epicki quest. Ale quest bardzo osobisty, równie wewnętrzny, co zewnętrzny. Swoistą podróż będąca rytuałem przejścia na drodze do dojrzałości i poradzenia sobie z demonami. Ale czy to w ogóle możliwe?

 

Oczywiście powieść Björnsdóttir ma wiele warstw, a wśród nich pojawia się ta najbardziej metafikcyjna, bo traktująca o samej mocy tytułowego słowa. Mocy i znaczeniu w świecie, gdzie wkrótce może go zabraknąć. Niby banał, niby o podobnych zagrożeniach słyszy się ciągle, a jednak dostajemy to w takiej formie, że robi wrażenie. Jak zresztą wszystko w „Świętym słowie”, w czym zasługa znakomitego stylu: krwistego, pełnego, literacko satysfakcjonującego i urzekającego.

 

Chyba nie muszę Was przekonywać, że warto po całość sięgnąć? To świetna, realistyczna, przekonująca i przejmująca powieść dla każdego, kto lubi ważkie, nieoczywiste lektury. Polecam.

Opis Wydawcy

Świat bez pisma? Jest bliżej, niż się zdaje...
Najmocniejszy głos literackiej Islandii i nowa powieść autorki bestsellerowej `Wyspy`
Historia niezwykłego rodzeństwa uwikłanego w rozgrywkę sił, które chcą zmienić losy cywilizacji
Edda i Einar wychowują się w nietypowej rodzinie - mają wspólnego ojca, ale różne matki, silne kobiety, które postanowiły wspólnie, w jednym domu, wychować swoje dzieci. Edda cierpi na hiperleksję i komunikuje się ze światem wyłącznie za pomocą przeczytanych książek, z których może cytować całe strony. Einar z kolei ma głęboką dysleksję i ogromne problemy z czytaniem. Mimo to rodzeństwo łączy wyjątkowa więź. Dorosła Edda pokonała, przynajmniej pozornie, swoje zaburzenie i zyskuje popularność w internecie. Wychodzi za mąż, rodzi syna. Po trzech dniach od porodu znika bez śladu... Zamknięty w sobie Einar wyrusza na poszukiwania siostry. Aby rozwiązać zagadkę, musi przemierzyć drogę do obcego świata i stanąć twarzą w twarz z niezwykłą przeszłością rodziny. Jak introwertyk z Islandii poradzi sobie w Nowym Jorku? Czego dowie się o swojej siostrze i tajemniczej firmie ALEX Analytica, z którą związana jest od lat?
`Święte słowo` to znakomite połączenie dramatu rodzinnego, powieści sensacyjnej i mrocznego klimatu Islandii, tak dobrze znanego czytelnikom z powieści `Wyspa`. To opowieść o pasji czytania, ucieczce i podróżowaniu, o ludzkiej cywilizacji, znajdującej się na rozdrożu. O cudownym labiryncie naszych umysłów.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto