Okładka wydania

Mnich Z Mokki

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Dave Eggers
 • Tytuł Oryginału: The Monk of Mokha
 • Gatunek: Obyczajowe
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Marek Fedyszak
 • Liczba Stron: 268
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 143x205 mm
 • ISBN: 9788381109840
 • Wydawca: Sonia Draga
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Katowice
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Mnich Z Mokki | Autor: Dave Eggers

Wybierz opinię:

Tulliana

Lubicie nietuzinkowe książki zawierające prawdziwe ludzkie historie? Jesteście miłośnikami kawy i chcielibyście dowiedzieć się co nieco na temat uprawy jej drogocennych ziaren? A może po prostu macie przysłowiowego ,,doła” i szukacie jakiejś lektury inspirującej do pozytywnych życiowych zmian? Jeśli na co najmniej jedno z powyższych pytań odpowiedzieliście twierdząco, gorąco zachęcam was do przeczytania ciepłej, ale pełnej przeróżnych przygód książki amerykańskiego pisarza, prozaika i wydawcy Dave’a Eggersa pt. ,,Mnich z Mokki”. Przyznam, że ja nie słyszałam wcześniej o tym autorze i nie miałam okazji przeczytać żadnego z jego dzieł, choć niektóre już nawet doczekały się swojej ekranizacji. Do sięgnięcia po ,,Mnicha z Mokki” zachęciła mnie okładka w energetycznym oranżowym odcieniu i intrygujący opis książki, wedle którego jest to prawdziwa historia szalonego Amerykanina jemeńskiego pochodzenia. Główny bohater książki to Mokhtar wywodzący się z bardzo ubogiej rodziny.

 

Kiedy go poznajemy, ów mężczyzna ma dwadzieścia cztery lata i z powodu trudnej sytuacji finansowej oraz niespodziewanej kradzieży, musi zapomnieć o studiowaniu i podjąć wbrew pozorom niełatwą pracę portiera. Ale młody Amerykanin wbrew przeciwnościom losu i ku zaskoczeniu swojego otoczenia nie porzucił marzeń, chciał wciąż rozwijać się zawodowo, wreszcie spełnić swoje największe pragnienie – czyli wskrzesić pradawną sztukę uprawy jemeńskiej kawy. Wspomniana fascynacja energetycznym napojem kieruje Mokhtara do kraju przodków, staje się dla niego początkiem przygody życia, w końcu pozwala mu uwierzyć we własną wartość jako mężczyzny z Jemenu. Książka Dave’a Eggersa napisana jest dość prostym, reportażowym stylem, czyta się ją więc bardzo przyjemnie. Powieść przywodzi na myśl fabularyzowany pamiętnik bohatera, który w bardzo oryginalny sposób podąża za swoją wersją amerykańskiego marzenia. ,,Mnich z Mokki” to wartościowa lektura dla każdego, kto nie przepada za nadmiarem fikcji literackiej, lubi skromnych, ale starannie scharakteryzowanych bohaterów. Opowieść o losach biednego Jemeńczyka pozwala czytelnikowi dowiedzieć się co nieco na temat warunków życia w górach Jemenu, daje okazję do zrozumienia, jak skomplikowany proces muszą przejść ziarnka kawy, aby przemienić się potem w aromatyczny i pobudzający napój, który zwiemy ,,małą czarną”. Długo zastanawiałam się, jak ocenić wspomnianą książkę Dave’a Eggersa, jego dzieło podoba mi się, ale jest pełne sprzeczności, stąd być może wzbudza pewne kontrowersje.

 

Trudno mi ocenić, dlaczego autor podjął się opisania historii życia pewnego Amerykanina jemeńskiego pochodzenia, ale po przeczytaniu książki ,,Mnich z Mokki” wydaje mi się, że miała to być po prostu publikacja z pozytywnym, uniwersalnym przesłaniem do każdego z nas. Mokhtar jest dla mnie osobiście doskonałym przykładem młodego zaradnego człowieka, który nie mając praktycznie nic, podejmuje ryzyko nowych przedsięwzięć i wciąż pragnie realizować swoje marzenia. Pomaga mu w tym bez wątpienia optymistyczne nastawienie, pokora wobec własnych błędów, wrodzona skromność, wreszcie nienaganny, elegancki i zadbany wygląd. Najważniejszą zaletą książki ,,Mnich z Mokki” jest według mnie jej prostota, jak i fakt, że może być adresowana do naprawdę szerokiego grona odbiorów – od licealisty planującego swoją przyszłość, po doświadczonego biznesmena, który zastanawia się, co zrobić, by wreszcie zarobić swój kolejny milion… ,,Mnich z Mokki” to opowieść starannie zredagowana, przemyślana, interesująca od pierwszej aż do ostatniej kartki. Jeśli szukacie pozytywnego bodźca do zmian we własnym życiu i lektury równie energetycznej jak filiżanka ukochanej kawy, szybko sięgnijcie po opisywaną przeze mnie książkę. Trudno znaleźć równie ciekawą publikację, gdzie poczucie humoru łączy się z filozoficznym podejściem do życia oraz przysłowiową żyłką do robienia interesów u głównego bohatera.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto
 • Zobacz Mini Tutorial