Okładka wydania

Nic O Mnie Nie Wiesz

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: E.G. Scott
 • Tytuł Oryginału: The Woman Inside
 • Gatunek: Thriller
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Jacek Żuławnik
 • Liczba Stron: 448
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 130x205 mm
 • ISBN: 9788328712539
 • Wydawca: Muza
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa

Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Nic O Mnie Nie Wiesz | Autor: E.G. Scott

Wybierz opinię:

Justyna

Tym razem autor powieści jest dwuosobowy. E.G. Scott to pseudonim dwojga pisarzy z Nowego Jorku - Elizabeth Keenan i Grega Wandsa, z których jedno pracuje w branży wydawniczej, a drugie zajmuje się scenariopisarstwem. Są autorami powieści „Nic o mnie nie wiesz”, thrillera psychologicznego, który chce zmierzyć się z popularnością powieści B. A. Paris czy „Zaginioną dziewczyną”. Blurb przykuwa uwagę i przyciąga niejednoznacznością.

 

Poznajcie Rebeccę i Paula, wieloletnie, w miarę udane małżeństwo. Mają dom na przedmieściach i ogromnego psa rasy nowofundland. Po dwudziestu latach wspólnego życia, kiedy nic nie powinno stanowić sekretu, okazuje się że co rusz na ich drodze pojawiają się wątpliwości i niedomówienia. Mnożące się kłamstwa i tajemnice z wyniszczającą siłą zaczynają trawić ich pozornie szczęśliwy związek. Rebecca pracuje jako przedstawiciel w branży medycznej, z dnia na dzień coraz bardziej pogrąża się w uzależnieniu od opiatów i innych medykamentów, co ma coraz większy wpływ na relacje z mężem. U Paula również nie jest zbyt kolorowo, po plajcie w branży budowlanej, stopniowo odzyskuje siły na zawodowym polu, wtapiając się w ramiona innej kobiety. Rebecca w wyimaginowanej obawie, że Paul chce ją porzucić, knuje plan by mu te szyki pokrzyżować. Tym bardziej, że kochanka jest żądna krwi i nie cofnie się przed niczym, zanim nie osiągnie swojego celu. I tak rozpoczyna się nieprzewidywalna i pełna intryg gra. Kto wyjdzie jako zwycięzca?

 

Lektura pierwszej części powieści mocno się dłuży. Szczególnie, że mamy tu dość charakterystyczną strukturę książki, gdzie każdy rozdział przedstawiony jest z perspektywy jednego z głównych bohaterów i dodatkowo czas teraźniejszy miesza się z przeszłością. Do tego dochodzą stereotypy jak niewierny mąż, sfrustrowana żona i żądna zemsty porzucona kochanka. Rebecca popada w coraz większy nałóg, że razem z nią czytelnik nie wie co jest prawdą, a co kłamstwem, co się dzieje w rzeczywistości a co jest jedynie narkotycznym majakiem. Dalej jest lepiej, bo E.G. Scott prowadząc narrację, napełnia ją niedomówieniami, a relacja dwojga małżonków coraz bardziej rozbudza ciekawość. Czytelnik może czuć się zaskoczony, bo do samego końca nie może być pewny, komu można zaufać i po czyjej stanąć stronie. Faktem jest, że w „Nic o mnie nie wiesz” czytelnik nie natrafi na oczywiste rozwiązania, bo istnieje kilka alternatywnych ścieżek, a finał i tak będzie niespodzianką.

 

Jako całokształt lektura „Nic o mnie nie wiesz” jest dobrą rozrywką. Jak przystało na gatunek akcja biegnie wartko, jednak nie do końca udało się uniknąć gatunkowych naleciałości. Bardziej wymagający czytelnicy mogą poczuć niedosyt.

Ambros

Każdy z bohaterów tej powieści śmiało może zacytować tytuł tej książki. Do każdego to stwierdzenie pasuje jak koszula do ciała. Nikt z nich nie może stanowczo stwierdzić, że daleko mu do kłamstwa i zawsze jest szczery i otwarty wobec innych. Ciekawe i kuszące …

 

Rebecca i Paul są świetnym małżeństwem z dwudziestoletnim stażem. Mają dom, spełniają się zawodowo i nadal się kochają. Ale sielanka nie może trwać wiecznie. Zawsze nadchodzi moment kryzysu czy zwątpienia. Z czasem zaczynają ich związek dopadać tajemnice i kłamstwa. Każde z nich coś ukrywa przed tą drugą osobą, nie mając pojęcia, że małżonek postępuje identycznie. Czara goryczy się przelewa, gdy Rebecca traci intratną posadę w firmie farmaceutycznej i odkrywa, że z ich wspólnego konta zniknęły prawie wszystkie oszczędności. A na dodatek podejrzewa męża o zdradę. Kochanka męża zaczyna ich śledzić i nachodzić. Dla czytelnika robi się ciekawie, dla bohaterów niekoniecznie. O, tego już za wiele, jak na jeden raz i na jedną osobę. Kobieta postanawia zemścić się na mężu. Czy jej prawie doskonały, a na pewno intrygujący, plan będzie początkiem czegoś nowego? Czy będzie miał w ogóle szansę na realizację? Ale Paul też coś knuje przed Rebeccą. Niesamowite, z czasem kłębi się pytanie, kto z nich jest lepszy w kłamstwach? Można robić zakłady, wygrana do końca nie jest przesądzona, czy może być remis w tak misternie zaplanowanej intrydze?

 

„Kiedy się poznaliśmy, byliśmy ludźmi z trudną przeszłością. Wydaje mi się, że zarówno dla niej, jak i dla mnie kłamstwo to kwestia kontroli. Próba radzenia sobie z przeszłością poprzez przekształcanie teraźniejszości”.

 

Znakomity duet E.G. Scott napisał jeszcze znakomitszy i nietuzinkowo elektryzujący thriller psychologiczny. Sieć kłamstw i niedomówień, złudzenia i iluzje, rozdwojenie jaźni, opętanie fałszem i obłudą. I jak w tym wszystkim ma się odnaleźć czytelnik? Każdy, kto weźmie ją do ręki jest wniebowzięty, a zarazem owinięty pajęczą nicią kłamstw. Próbuje się z niej wyplątać i wyzwolić, ale to nie jest takie proste. Im dalej brniemy w gąszczu fałszu, tym droga powrotna bardzie się wydłużać. Już zdaje się, że rozwiązanie zagadek mamy na wyciągnięcie ręki, a tu, pstryk, i wszystko znika jak bańka mydlana. I znowu jesteśmy w punkcie wyjścia.

 

„Oboje z żoną kłamiemy, tyle że każde na swój sposób. To jedna z ciekawszych rzeczy, o których człowiek przekonuje się po prawie dwudziestu latach małżeństwa. Ja mam swobodne podejście do szczegółów, ona – skłonność do wybiórczości”.

 

Ciekawym zabiegiem autorów jest zaprezentowanie wydarzeń z perspektyw kilku osób, zwłaszcza interesujące są punkty wiedzenia Rebeki i Paula. Chociażby dlatego, że cała intryga dzieje się wokół nich i jest ich tworem. Możemy poznać zarówno męski, jak i żeński punkt widzenia na określone sytuacje i wydarzenia, i jakże często odmienny. A już ogromną i smaczną wisienką są przeżycia i emocje przekazywane przez bohaterów, w nich się czytelnik kąpie i zanurza, by za każdym razem wypłynąć na powierzchnię dla zaczerpnięcia oddechu. Smaczne i tajemnicze, przyprawiające o drżenie ciała. Takich smakowitych kąsków nigdy nie jest za wiele, wręcz przeciwnie, zawsze się pragnie więcej i więcej, wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Po skończeniu lektury odczuwa się wielki niedosyt, nie można się pogodzić, że historia się skończyła, a było tak wyrafinowanie i zjawiskowo …

 

Nic o mnie nie wiesz to tykająca bomba, wiadomo, że wybuchnie, tylko nie znamy momentu eksplozji. Bo jak długo można żyć w kłamstwie? Nie da się w nieskończoność ukrywać istotnych wydarzeń przez małżonkiem, one zawsze będą dążyły do ujrzenia światła dziennego. Ta lektura jest wielką przestrogą dla osób, które często mijają się z prawdą. Nie pozwólcie się zniewolić kłamstwu, ono zawsze się ujawni i to zapewne w najmniej oczekiwanym momencie. Wyrządzi wiele niepotrzebnego zła, a nawet może doprowadzić do rodzinnych tragedii, czy nieoczekiwanych pomyłek.

 

Wciągająca i pyszna historia, mroczna strona małżeńskich emocji, czas z nią jest spędzony w napięciu przez ponad 400 stron powieści. Nie ociągaj się, sięgnij po nią, czyta się na jednym głębszym oddechu, możesz mieć problemy z porannym wstaniem do pracy, zatracisz się bez pamięci. Ale naprawdę warto ...

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial