Okładka wydania

Siostrzyczka

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Siostrzyczka | Autor: Ulf StarkCharlotte Ramel

Wybierz opinię:

Koralina

Pojawienie się rodzeństwa to zawsze trudny czas dla starszych dzieci. W domu, rodzicach, otoczeniu zachodzi wielka zmiana, której dzieci nie rozumieją. Dodatkowo choćby rodzice starali się ponad własne siły i mnożyli miłość do swoich dzieci, dla naszych pociesz zawsze pojawienie się rodzeństwa będzie łączyło się z dzieleniem uczucia i uwagi. Dlatego warto sięgać po książki, które opowiadając o zmaganiach dzieci w tym trudnym czasie, jakim jest pojawienie się młodszego rodzeństwa.

 

Ulf Stark i Charlotte Ramel dali się już poznać polskim czytelnikom. Dzięki wydawnictwu Zakamarki, ich nakładem ukazały się: "Teraz będziesz kurą" czy serię o Cynamonku i Trusi. Fabuła, humor i charakterystyczne ilustracje sprawiają, że dzieci uwielbiają ich historie. A rodzice mogą poznać i lepiej zrozumieć świat swoich pociech.

 

"Siostrzyczka" to kolejna opowieść o zmaganiach rodzeństwa. W "Teraz będziesz kurą" historia opowiadała o trudach bycia młodszym rodzeństwem, zdominowanym przez starszych. Tym razem Ulf Stark i Charlotte Ramel opisali historię z perspektywy dziecka, które musi oswoić się z całkiem nową sytuacją, pojawieniu się niemowlaka w domu. Autorzy jak zawsze w zabawny i niebanalny sposób przedstawiają problemy z jakimi musi zmagać się starsze dziecko kiedy w domu pojawia się bobas. Chłopczyk, który jest głównym bohater "Siostrzyczki" pokazuje jak rozumie zaistniałą sytuację, jak sobie z nią radzi oraz w jaki sposób stara się z nią oswoić.

 

Bardzo ciekawym fragmentem fabuły jest moment, kiedy siostrzyczka zaczyna płakać, a mamy nie ma w pobliżu. Autorzy w interesujący sposobu pokazują sposób myślenia starszego dziecka, które próbuje uspokoić niemowlę. Uważam, że ten nietuzinkowy pomysł na przedstawienie fabuły pokazuje nie tylko dzieciom, ale i ich rodzicom że nie liczy się sposób myślenia, ale próba poradzenia sobie z problemem. Oczywiście rozwiązanie będzie się różnić między dzieckiem a dorosłym, nawet między kilkulatkiem a nastolatkiem, ale najważniejsze jest próbowanie i nie poddawanie się.

 

Charlotte Ramel tworzy bardzo charakterystyczne ilustracje do książek Ulfa Starka. Prosta kreska, ciepłe, ale stonowane kolory oraz ekspresja, powodują, że grafiki tej ilustratorki zawsze zapowiadają niezwykłą historię. Bardzo podoba mi się to, w jaki sposobu Charlotte Ramel kadruje tą historię. Z jednej strony mamy obraz na wszystko. Pokój, łóżeczko, dzieci. By zaraz skupić się na detalach, tj. Szklanka wody, czy konkretne zabawki. Dodatkowo prostota zachowana w tych ilustracjach sprawia, że odbiór tekstu jest jeszcze bardziej przyjemny. Uważam, że ten duet doskonale ze sobą współgra i z pod ich rąk wychodzą bardzo wyjątkowe dzieła. Na początku nie rozumiałam fenomenu tych opowieści. Były dla mnie abstrakcyjne i nie poważne. Jednak patrząc na to jakie emocje wzbudzają w dzieciach, muszę przyznać, że nie wyobrażam sobie literatury dziecięcej bez prac Ulfa Starka i Charlotte Ramel.

 

"Siostrzyczka" to kolejna książka, która zapisuje się w kanonie książek dla dzieci. Uważam, że jest ona pozycją obowiązkową dla wszystkich miłośników czytania. O ile dzieci odnajdą tu humor i zabawę, o tyle rodzice będą mogli zobaczyć na własne oczy jak ich pociechy tłumaczą sobie zmiany zachodzące w ich otoczeniu. Dlatego polecam wszystkim kolejną książkę Ulfa Starka i Charlotte Ramel, ponieważ tak jak przy poprzednich ich dziełach, tak i tym razem nie można się nudzić.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Skomentuj - Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto