Okładka wydania

Powiedz "Nie" Szkolnym Dręczycielom

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Powiedz "Nie" Szkolnym Dręczycielom | Autor: Vanessa Green Allen

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

Przemoc w szkołach to problem dość powszechny i niestety narastający. Każde dziecko, bez względu na pochodzenie, status społeczny, czy wygląd może paść ofiarą szkolnych dręczycieli. To na rodzicach i nauczycielach spoczywa ogromna odpowiedzialność przeciwdziałania przemocy, zapobiegania jej i reagowania w sytuacjach, kiedy dojdzie do dręczenia dziecka. Również dzieci powinny wiedzieć jak reagować, kiedy ktoś dokucza im samym lub też ich kolegom czy koleżankom. Niestety w praktyce często jest tak, że ofiary przemocy szkolnej ukrywają to i nie zwracają się o pomoc do dorosłych. Dzieci często czują się bezradne, zaszczute, samotne i zastraszone, nie potrafią się przeciwstawić swoim dręczycielom. Właśnie dla takich dzieci psycholog Vanessa Green Allen wydała książkę- poradnik, który ma na celu nauczenie dzieci reagowania na szkolną przemoc.

 

"Powiedz "nie" szkolnym dręczycielom" to książka skierowana do dzieci i młodzieży, ale może być również wspaniałą pomocą wychowawczą dla rodziców, wychowawców i nauczycieli. Jej celem jest pokazanie młodym ludziom, że mogą być silni, odważni, szczęśliwi, a przede wszystkim zdolni do tego, aby mądrze przeciwstawić się osobom próbującym nękania.

 

Poradnik podzielony jest na kilka części. Pierwsza z nich "Jak rozpoznać szkolną przemoc" opowiada o tym czym jest nękanie i jakie są jego rodzaje. Omówiono tutaj przemoc fizyczną, napastowanie słowne, przemoc emocjonalną oraz cyberprzemoc, która staje się plagą dzisiejszych czasów. Zwrócono również uwagę na to, że nie każde nieprzyjemne zachowanie jest już nękaniem, czasem to tylko pojedyncza złośliwość lub koleżeńskie droczenie się.

 

Rozdział drugi nosi tytuł "Zatrzymaj szkolną przemoc" i jest to zbiór porad dotyczących tego jak reagować, kiedy już staniemy się ofiarą szkolnej przemocy. Są tutaj konkretne wskazówki jak zareagować w danych sytuacjach, co powiedzieć, jak zachować pewność siebie. Autorka podaje również przykłady, kiedy bezwzględnie należy poprosić o pomoc osoby dorosłe. Zwraca także uwagę na to, że warto pomagać innym w potrzebie, a nawet próbować pomóc osobom, które nękają nas lub innych. Takie osoby często za maską dręczyciela ukrywają własne problemy i niską samoocenę.

 

Rozdział trzeci- "Nie łam się" to zbiór porad dotyczących tego, jak rozwinąć w sobie odporność na nękanie. To między innymi pozytywne nastawienie, dobra samoocena, rozwijanie swoich pasji , umiejętność rozwiązywania problemów i zachowania spokoju w kryzysowych sytuacjach.

 

Na samym końcu znajduje się jeszcze spis stron internetowych oraz telefonów zaufania dla osób, które padły ofiarą szkolnej przemocy i potrzebują pomocy.

 

W książce oprócz mnóstwa ciekawych porad znajdują się również konkretne przykłady zachowań opisane w krótkich scenkach. Scenki te to sytuacje "z życia wzięte", które mają na celu skłonienie do refleksji i szukania rozwiązań. Są także zadania do rozwiązania, które pomogą lepiej zrozumieć, kiedy mamy do czynienia z przemocą i kiedy należy reagować. W książce przedstawiono również konkretne strategie i odpowiedzi słowne, które można zastosować w konfrontacji z osobą dręczącą innych.

 

Książka napisana jest w bardzo ciekawy sposób i w formie przystępnej dla młodych ludzi. To ważne, aby dzieci potrafiły rozpoznać szkolną przemoc i wiedziały, co robić kiedy stają się jej ofiarą lub świadkiem. Poradnik może być doskonałym punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi zarówno w domu, jak i na przykład w ramach godziny wychowawczej w szkole. "Powiedz "nie" szkolnym dręczycielom" to zdecydowanie książka, którą warto mieć w domowej biblioteczce.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial