Okładka wydania

Misja Wojska. Strategia I Bezpieczeństwo Państwa. Szkice O Siłach Zbrojnych

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Pod Redakcją: Tadeusz Panecki, Józef Smoliński
 • Tytuł Oryginału: Misja Wojska. Strategia I Bezpieczeństwo Państwa. Szkice O Siłach Zbrojnych
 • Gatunek: Literatura FaktuMilitaria I WojskowośćHistoria
 • Liczba Stron: 464
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 175x250 mm
 • ISBN: 9788373998124
 • Wydawca: Rytm
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Misja Wojska. Strategia I Bezpieczeństwo Państwa. Szkice O Siłach Zbrojnych | Autor:

Wybierz opinię:

Anena

,,Misja wojska. Strategia i bezpieczeństwo państwa. Szkice o siłach zbrojnych” to zbiór aż 35 artykułów naukowych poświęconych tematyce wojskowości ukazanej w różnych perspektywach. Autorzy, którzy zasilają Stowarzyszenie Historyków Wojskowości, kładą nacisk na opisanie trzech nierozerwalnych ze sobą sfer: wojska, polityki i wojny. Zwracają uwagę na to, iż strategia prowadzenia działań wojennych, a co za tym idzie misja żołnierzy w głównej mierze zależą do zmieniających się warunków kraju, które ściśle powiązane są z obecnie prowadzoną polityką. Aby móc lepiej opisać zrozumieć współczesną kondycję wojska należy zatem sięgnąć ku przeszłości i dokonać historycznego przeglądu jego ewolucji. Prym wiedzie w tej publikacji zwrot ku przeszłości i próba opisania stanu polskiego wojska w perspektywie historycznej nie tylko w ramach ówczesnej polityki państwowej, ale również w kontekście do działań związanych z wojskowością prowadzonych w innych państwach.

 

Muszę przyznać, że spodziewałam się po tej publikacji czegoś innego. Wiele miejsca jest poświęconego ewolucji polskich sił zbrojnych, czyli perspektywie historycznej. Oczywiście jest to istotny aspekt warunkujący ukazanie kształtowania się zmian w obrębie funkcjonowania sił zbrojnych i realizowania przez nie strategii obrony kraju, jednakże zbyt duży nacisk położono na kwestię zmian w strukturze wojska na przestrzeni lat 1918-1945.

 

Moim zdaniem warto byłoby rozszerzyć publikację o kwestie związane z historią najnowszą polskiego wojska. Interesujące byłaby analiza zmian strukturalno-organizacyjnych po 1989 roku, zwłaszcza tych związanych z przygotowania sił zbrojnych RP do uczestnictwa w NATO. Mam tutaj na myśli dostosowanie systemów dowodzenia, planowania i organizacji oraz prowadzenia działań bojowych, ale również przygotowanie żołnierzy pod względem językowym i taktycznym oraz przygotowanie polskich dowódców do pełnienia funkcji w ramach struktur NATO. Również poruszenie kwestii związanych z kompatybilnością sprzętu sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej byłoby ciekawym przyczynkiem do zastanowienia się nad kondycją polskiego sprzętu i kwestią jego modernizacji. Nie ukrywam, że jednym z najbardziej interesujących mnie tematów, których niestety tutaj zabrakło, a który mam nadzieję, że zostanie poruszony przez badaczy w kolejnych publikacjach, jest udział polskich żołnierzy w misjach poza granicami naszego kraju. Mam tutaj na myśli, np. misje stabilizacyjne w Iraku, czy Kosowie.

 

Nie ukrywam, że aż skupienie uwagi na analizie w perspektywie historycznej sprawiło, że nieco zawiodłam się na tej książce. Zaledwie kilka tekstów jest poświęconych współczesnym żołnierzom i wojsku jako strukturze i w dodatku są to teksty odnoszące się do zmian związanych z ustrojem totalitarnym. Natomiast współczesnym żołnierzom i ich misji poświęcono niewiele miejsca - są to wybrane teksty i to w bardzo zubożałym kontekście. Miałam nadzieję na książkę poświęconą kondycji współczesnego wojska polskiego wraz z zaznaczeniem wpływu wojsk obrony terytorialnej, które można uznawać za czynnik uzupełniający misję żołnierza zawodowego. Niestety treści dotyczących specyfiki współczesnych sił zbrojnych w kontekście zmian związanych z kwestią krajowej polityki się nie doczekałam. Niemniej warto zwrócić uwagę na tę publikację, ponieważ podejmuje ona tematykę interesującą i ukazuje ją wieloaspektowo.

 

Książkę ,,Misja wojska. Strategia i bezpieczeństwo państwa. Szkice o siłach zbrojnych” mogę polecić przede wszystkim historykom zajmującym się tematyką wojskowości, których teksty w niej zawarte mogą zmobilizować do dalszych poszukiwań. Również członkowie towarzystw historycznych, czy naukowcy badający tematykę bezpieczeństwa narodowego w kontekście historycznym powinni być usatysfakcjonowani niniejszą publikacją. Jednakże osoby zainteresowane kondycją współczesnego wojska raczej nie znajdą w tej książce zbyt wielu interesujących ich informacji. Jednakże bogata bibliografia oraz nawiązania do innych badań mogą skutecznie uzupełnić niektóre luki i skłonić czytelnika do własnych poszukiwań, co też i ja mam zamiar poczynić.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto