Okładka wydania

Jej Portret

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Jej Portret | Autor: Jonasz Kofta

Wybierz opinię:

Zdzisław Prygiel

Marek Włodarski jest autorem wyboru najpiękniejszych wierszy i tekstów piosenek Jonasza Kofty zamieszczonych w książce JONASZ KOFTA „JEJ Portret”. Nieżyjący już niestety Jonasz Kofta zapisał się na kartach historii polskiej kultury i rozrywki, jako człowiek niezwykle utalentowany, który zostawił po sobie bardzo duży dorobek pracy literackiej, poetyckiej i wielu innych dziedzin sztuki jak na przykład malarstwa. Przedstawiany jest, jako poeta, dramaturg, satyryk, artysta kabaretowy, piosenkarz i malarz. Pracował w polskim radiu (program III), był konferansjerem, autorem skeczów, prowadził koncerty rozrywkowe. Jonasz Kofta nie żyje już od roku 1988 ubiegłego wieku, lecz jego teksty, zapisane utwory, jako teksty piosenek i wiersze nic a nic nie straciły na wartości i aktualności. Wprost przeciwnie, odkrywane na nowo zyskują kolejne życie, doskonale wkomponowują się w dzisiejszą przestrzeń czasową i rzeczywistość. Kofta najbardziej był znany i jest pamiętany ze swoich licznych tekstów piosenek, wykonywanych przez najbardziej znanych i lubianych artystów polskiej sceny muzyki rozrywkowej. Jego teksy cechuje prostota, brak wyszukanych form, w dodatku są bardzo zrozumiałe i czytelne. Teksty utworów wybrane do tej książki są różnorodne w swojej wymowie, wesołe i smutne takie jak jest codzienne życie człowieka. Takie też były pozostałe utwory Jonasza Kofty. Pełne entuzjazmu i kipiące optymizmem a potem liryczne, wpadające w zadumę. Twórczość Kofty porównywana jest do stylu pisarstwa Juliana Tuwima, dostrzega się podobieństwo w jego realistycznym, oddającym niezwykle trafne opisy rzeczywistości. To, co pozostało w pamięci do dzisiaj, to od lat wykonywane z dużym powodzeniem wspaniałe szlagiery muzyczne, których autorem tekstów jest Jonasz Kofta.

 

Maryla Rodowicz, Czesław Niemen, Bogusław Mec, Zbigniew Wodecki, Janusz Kruk, Skaldowie, Jan Pietrzak to tylko nieliczni wymienieni artyści, którzy dzięki wspaniałym tekstom Kofty wchodzili na szczyty popularności lista przebojów, w konkursach muzycznych czy festiwalach piosenek. Z wybranych do książki utworów wyłania się różnorodny obraz nastrojów i widzenia rzeczywistości namalowany przez bardzo czułego, wrażliwego obserwatora rzeczywistości. Jego wiersze jakże różnorodne, raz powierzchowne, raz dogłębne. Pochwała miłości, uwielbienie dla piękna przyrody, smutek po rozstaniu, radość z prostych rzeczy. Właśnie proste, bardzo codzienne sprawy zawarł Kofta w swych utworach. Starszemu pokoleniu zapewne do dzisiaj przypominają się piękne szlagiery, będące dziełem Jonasza Kofty.

 

Dzięki temu, że jego utwory były proste a jednocześnie doskonałe, stało się to, co przytrafia się tylko nielicznym, ale za to bardzo wspaniałym artystom. Twórczość Jonasza Kofty żyje ciągle, nadal i na nowo zostaje odkrywana. Powstają nowe aranżacje jego utworów, młodzi artyści sięgają po jego teksty, no i oczywiście niedawno wydane książki, które nie pozwalają o Nim zapomnieć. Wspaniale jest, gdy zmarły artysta powraca poprzez swoją twórczość i swoje dzieła, dociera do publiczności żyjących w zupełnie odmiennych czasach. Jak wspominałem utwory Kofty cechuje wielkie zamiłowanie do pięknej przyrody i natury, zachęca w nich do dbania o nią (Pamiętajcie o ogrodach). Można zauważyć pewien pęd do beztroskiego życia, nakierowany na dobrą zabawę, w doborowym towarzystwie. Pochwała młodości i wszystkiego radosnego, co niesie ten okres dla młodych ludzi. Miłość, oddanie się zabawie, ruszenie w podróż bez oglądania się wstecz. Kofta w swoich utworach zawiera tęsknoty i pragnienia swojej duszy, próbuje czasami wydobyć na wierzch elementy z przyszłości, które miałyby się przydarzyć w życiu.

 

Jonasz Kofta zmarł przedwcześnie, zanim całkowicie rozwinął się katalog jego twórczych możliwości. Jednak pozostawiona spuścizna jest tak wielką wartością, że pomimo straty jego wielbiciele mają, co czytać i słuchać na jeszcze długi czas. Polecam te książkę dla wszystkich, starszych i młodszych. Dla przypomnienia i dla poznania i być może polubienia spuścizny wspaniałego Jonasza Kofty.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto