Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Milczenie

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Tim Lebbon
 • Tytuł Oryginału: The Silence
 • Gatunek: Horror
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Beata GlumaAdrian Napieralski
 • Liczba Stron: 368
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140x205 mm
 • ISBN: 9788381167499
 • Wydawca: Zysk i S ka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Milczenie | Autor: Tim Lebbon

Wybierz opinię:

Nvilia

Słowa widniejące na okładce książki „Milczenie” autorstwa Tima Lebbona mogą zarówno zniechęcić, jak i zachęcić. Fani horrorów czy kryminałów spojrzą na lekturę z umiłowaniem, natomiast osoby o
bardziej spokojnych gustach obejdą książkę szerokim łukiem. Nie będę ukrywać faktu, że przedstawiona historia raczej nie zadowoli tych, którzy nie przepadają za pobudzającymi wyobraźnię drastycznymi obrazami. Czytając „Milczenie”, odniosłam nieodparte wrażenie, że gdzieś napotkałam już całkiem podobną historię. Nie myliłam się. Film „Ciche miejsce”, którego premiera miała miejsce
w 2018 roku, opiera się na niemalże identycznych wątkach fabularnych. Między utworami występują również ogromne różnice, ale nie da się zignorować wielu podobieństw, jakie łączą książkę z filmem. Horror otrzymał mieszane opinie ze strony krytyków filmowych. Jak sytuacja ma się w przypadku literatury — czy Tim Lebbon zdołał spełnić oczekiwania spragnionych czytelników?

 

Główną bohaterką książki jest Ally, która w wyniku wypadku samochodowego straciła słuch. Równie ważną rolę pełni jej ojciec, Huw. Narracja ze strony dziewczynki jest prowadzona pierwszoosobowo, a perspektywę rodzica przedstawiono w narracji trzecioosobowej. Do rodziny należą również brat Ally (Jude), jej matka (Kelly), babcia (Lynne) oraz pies (Otis). Postaci dowiadują się, że podczas eksploracji systemu jaskiń w Mołdawii odkryto nieznany dotąd gatunek zwierząt, które po uwolnieniu dziesiątkują szeregi wyprawy badawczej. Stworzenia ewoluowały w zamkniętym ekosystemie przez miliony lat. Są zupełnie inne od wszystkiego, co dotychczas poznano. Bestie są nienasycone, żądne krwi i bardzo szybko zwiększają swoją populację.

 

Nazwano je wespami, od rumuńskiego viespi (osy), choć z wyglądu przypominają raczej mieszankę kota z nietoperzem. Początkowo nie budzą niepokoju w obywatelach i władzach okolicznych państw, lecz już po niedługim czasie okazuje się, że zwierzęta rozprzestrzeniają się z niewyobrażalną prędkością, a walka z nimi nie przynosi oczekiwanych efektów. Wespy nie widzą, za to posługują się zmysłem słuchu, a dokładniej procesem podobnym do echolokacji. Niemożliwe do powstrzymania, wkrótce mają dotrzeć również na Wyspy Brytyjskie, gdzie mieszka Ally oraz jej rodzina. Bohaterowie podejmują próbę ucieczki przed nadciągającym niebezpieczeństwem. Do ich wyprawy dołącza Glenn, przyjaciel Huwa. Przeszkody, jakie napotykają na swojej drodze, związane są nie tylko z wadliwością technologii, niszczycielskim nowym gatunkiem, ale także innymi ludźmi.

 

W świecie opanowanym przez chaos nic nie jest już takie samo. Każdy, nawet najmniejszy dźwięk, może doprowadzić stado setek, może nawet tysięcy wesp do jego źródła. Nikogo nie dziwi więc fakt, że najbardziej przyciąga je szum wielkich miast i odgłosy wydawane przez samochody czy zwierzęta.

 

Jedynym wyjściem wydaje się ucieczka w odosobnione i ciche rejony szkockich lasów. Ze względu na uraz Ally, jej najbliżsi potrafią posługiwać się językiem migowym, więc nie ogranicza ich bariera komunikacyjna związana z niemożnością wydawania dźwięków. Jest to zarówno błogosławieństwo, jak i przekleństwo, bo umiejętność ta okazuje się bardzo pożądana przez innych uciekinierów, którzy dla przetrwania są w stanie zrobić wszystko.

 

Książka Tima Lebbona jest dobra, bo choć wiele brakuje jej do „apokaliptycznych majstersztyków” (w moim mniemaniu należy do nich np. „Droga” Cormaca McCarthy’ego), to podejmuje całkiem udaną próbę polemiki na temat moralności oraz tego, jak łatwo można stracić człowieczeństwo w obliczu niespodziewanej katastrofy. W efekcie „Milczenie” nie tylko dostarcza trzymającej w napięciu rozrywki, ale również skłania do zastanowienia się nad decyzjami i losem bohaterów. Owszem, książka nie wspina się na wyżyny kunsztu literackiego, nie dostarcza też niespotykanej fabuły, ale bez problemu jest w stanie zapewnić ciekawy wieczór wielbicielom literatury z dreszczykiem

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial