Dziwne Jest Serce Kobiece... Wspomnienia Galicyjskie

Autor: Zofia z Odrowąż Pieniążków Skąpska

Okładka wydania

Dziwne Jest Serce Kobiece... Wspomnienia Galicyjskie


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Literanka

„Dziwne jest serce kobiece” Zofii Skąpskiej to pozycja wyjątkowa w mojej biblioteczce, która przyciągnęła mnie nostalgiczną okładką i obietnicą opowieści o mądrej, wyprzedzającej swoją epokę kobiecie. Są to wspomnienia autorki, spisywane w dzienniku w latach 1900 – 1919, zmieszczone w 21 zeszytach, które przepisał i zredagował wnuk Zofii – Rafał Skąpski. Jest to więc autentyczna relacja z życia polskiego ziemiaństwa w latach poprzedzających odzyskanie niepodległości oraz z czasów I wojny światowej. Okazała się lekturą urzekającą, łamiącą stereotypy i nawet inspirującą.

 

Zofia straciła rodziców w stosunkowo młodym wieku. Pierwsza odeszła jej matka i ta strata odbiła się na jej życiu wyjątkowo mocno. Tęsknota za nią towarzyszyła autorce przez lata. Dziewczyną opiekowały się ciotki i to spod ich kurateli Zofia wyszła, kiedy wychodziła za mąż za Jana Skąpskiego - dobrze zapowiadającego się agronoma. Młode małżeństwo z zapałem zabrało się za kształtowanie swojej przyszłości – dzierżawili różne majątki na ziemi sądeckiej, rozwijając je dynamicznie, wykazując się niezłomnością, hartem ducha i zadziwiającą pracowitością.

 

Zofia była osobą pracowitą i ambitną, poświęcającą się rodzinie i lokalnej społeczności bez reszty. Brak doświadczenia w prowadzeniu domu i dworu nadrabiała gorliwością, potrafiła sama wszystkiego się nauczyć, interesowała się nowinkami ze świata, nowymi sposobami konserwowania żywności, przez co jej gospodarstwo domowe prowadzone było wzorowo. Nie oszczędzała się nigdy – zawsze gotowa do ciężkiej pracy, nawet w ostatnich tygodniach ciąż nie rezygnowała z wypełniania swoich obowiązków, a mimo ich nawału, zawsze znajdowała czas na rozwijającą lekturę z zakresu czy to medycyny, czy psychologii, czy też nowoczesnych sposobów prowadzenia ogrodu, domu.

 

Jej pamiętniki skupione są na codzienności życia we dworze. Kobieta opowiada o swoim macierzyństwie, chorobach i śmierci dwójki z jej dzieci, zdobywaniu doświadczenia w prowadzeniu domu, organizacji świąt, zwykłej powszedniej krzątaninie wokół posiłków, zbierania plonów z pól i ogrodów, stosunkach ze służbą i parobkami, ale też sąsiadami. Opisuje nowe kapelusze i ubrania. Całość daje prawdziwy obraz życia ziemiaństwa, które, wbrew stereotypom, nie okazało się klasą próżniaczą, pozbawioną przyzwoitości i otwartości umysłu, ale pracowitą, troszczącą się o dobro podległych sobie ludzi, patriotyczną.
Wspomnienia Zofii Skąpskiej dotyczą bardzo dynamicznych lat w historii Europy, jednak wielka polityka na kartach tej książki praktycznie nie istnieje. Wojna to oddziały wojskowe przetaczające się przez siedlisko Skąpskich i okradające je z jedzenia, paszy dla zwierząt i koni, tak potrzebnych na polu walki oraz mały epizod z oddziałami Józefa Piłsudskiego. Lata wcześniejsze to wartościowe życie wypełnione obowiązkami, ale też niepozbawione przyjemności obcowania z przepiękną przyrodą, czasami zabawne, czasami przejmująco smutne.

 

Jestem pod ogromnym wrażeniem języka, jakim posługiwała się Zofia Skąpska. Była docenianą autorką nowelek i opowiadań publikowanych na łamach różnych pism, układała piękne zdania z charakterystyczną dla początków XX wieku składnią i melodią. Podziwiam ją też jako kobietę otwartą, o określonych poglądach, skupioną na rozwoju, nie zaniedbującą żadnego z aspektów życia rodzinnego i domowego, będącą nieocenionym wsparciem dla męża w jego działaniach zawodowych. Nigdy nie narzekała, nie chowała urazy, nie pozwalała sobie na niedoskonałości. W jej wspomnieniach próżno szukać megalomanii czy egoizmu. Warto też zaznaczyć, że książka jest wzbogacona o zdjęcia, których jest tutaj naprawdę dużo oraz o przedruki wielu listów i innych dokumentów tworzonych przez osoby opisywane we wspomnieniach. To wielkie dzieło pokazujące życie Polaków, interesujące ich problemy, codzienność. Zaskakująco czarująca lektura.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!