Okładka wydania

Erasmus Deutsch

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 6 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 4 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 4 votes
Okładka: 100% - 4 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Erasmus Deutsch | Autor: Jacek Kafel

Wybierz opinię:

Inka92

Czy przeszłość, historia życia naszych dziadków mają na nas wpływ? Czy nieświadomie popełniamy błędy naszych przodków? Czy wyciągamy naukę z błędów, które popełniamy? Czy powielamy historie ich życia? Gdzie doprowadzi nas podróż w poszukiwaniu prawdy o sobie? I czego dowiemy się o sobie w jej trakcie ?

 

Na te wszystkie pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź wraz z bohaterami powieści " Erasmus Deutsch" Jacka Kafla.

 

Franek Motowidełko, Polak spod Opola, wyrusza do Kolonii, w Niemczech na wymianę studencką, w ramach Erasmusa, by tam zdobywać materiały do swojej pracy magisterskiej o cesarzu rzymskim Tyberiuszu, zdobyć stypendium umożliwiające mu dłuższy pobyt w Kolonii i dalszą pracę nad przewodem doktorskim właśnie tam. Podróż ta będąca po trochu ucieczką od życia w Polsce, od rodziny, od dziewczyny Doroty, która i tak porzuca Franka zaraz po jego wyjeździe do Niemiec, staje się najważniejszą podróżą w życiu naszego bohatera.

 

W Kolonii Franek poznaje całkiem przypadkiem Pię, która mieszka tu wraz ze swoją babcią Gertrudą Stein. Pia jest zafascynowana Polską, jej historią, językiem, Polakami. Dlatego Franek ją tak przyciąga i fascynuje. Ich relacja z biegiem czasu się pogłębia, zakochują się w sobie i zostają parą. 

 

Jednak żadne z nich nie zdaje sobie sprawy, że historia ich spotkania jest żywym odzwierciedleniem przecięcia się dróg babci Pii, Gertrudy z dziadkiem Franka, Bolesławem, które nastąpiło podczas II wojny światowej w Austrii.

 

Każdy z bohaterów powieści pana Jacka czegoś poszukuje, skrywa tajemnicę, przez to każdy z nich intryguje czytelnika i zachęca do lektury i poznania ich historii.

 

Opis pobytu Franka w Kolonii i zdarzeń, które stają się jego udziałem, przeplatane są wspomnieniami historii spotkania i miłości Gertrudy i Bolka z czasów wojennych. Dzięki temu zabiegowi równolegle poznajemy losy wnuków jak i dziadków naszych bohaterów. Pozwala nam to lepiej zrozumieć ich zachowania, decyzje, błędy, które popełniali i popełniają, a także dają dogłębny obraz ich emocji, przeżyć, rozterek.

 

Bohaterowie "Erasmus Deutsch" nie są idealni, mają swoje na sumieniu. Jak wspomniałam wyżej każdy z nich czegoś poszukuje: Franek - prawdy o sobie, o celu swojego życia, o tym co chce robić w życiu, a także prawdziwej miłości, którą ostatecznie udaje mu się odnaleźć; Pia poszukuje prawdy o życiu swojej babci i tym samym prawdy o swoich korzeniach i o sobie, babcia Pii poszukuje przebaczenia i zapomnienia tragicznych zdarzeń, które spotkały ją w czasie wojny, a także spokoju ducha. Myślę, że w ostatecznym rozrachunku każdy z bohaterów odnajduje to czego poszukiwał, a mogę wręcz pokusić się o stwierdzenie, że każdy z nich odnalazł więcej niż szukał.

 

"Erasmus Deutsch" jest trudną książką o poszukiwaniu własnej tożsamości, własnego ja, o odkrywaniu historii naszych bliskich, o koszmarze wojny, i dramatach, które wtedy się rozgrywały i o czynach, do których popycha nas zawiedzione uczucie, zazdrość i gniew.

 

Bohaterowie tej powieści są nietuzinkowi, intrygujący, rozdarci wewnętrznie, mierzący się z wieloma przeciwnościami losu, ale wychodzący z nich ostatecznie obronną ręką, choć niekiedy ta walka z losem wymagała od nich wiele, tak jak to było w przypadku Bolka czy Gertrudy.

 

Na uwagę zasługują przywoływane przez autora przed każdym rozdziałem cytaty z mądrości Kolonii, zapisywane w oryginale, po niemiecku i w polskim tłumaczeniu. Z powieści tej możemy dowiedzieć się też wielu ciekawych informacji o historii samej Kolonii, jak i o cesarzu Tyberiuszu.

 

Powieść " Erasmus Deutsch" pisana jest pięknym, literackim językiem. Krótkie rozdziały sprzyjają lekturze, a przeplatanie przez autora historii Franka i Pii historią Gertrudy i Bolka, podsyca ciekawość w czytelniku i zachęca do dalszej lektury. Książka ta jest poruszająca, mówi o ważnych, choć trudnych tematach, jak II wojna światowa czy stosunki polsko-niemieckie, ale także przede wszystkim opowiada o młodych ludziach, ich wędrówce w poszukiwaniu siebie, o ich aspiracjach, marzeniach, pragnieniach, miłościach, zawodach i zaprzepaszczonych nadziejach, zarówno tych żyjących w XXI wieku jak i tych z lat wojennych. Polecam tę powieść zarówno młodym jak i starszym czytelnikom, warto ją przeczytać ! Wspaniale jest móc czytać dobrą, polską literaturę ! Moja ocena to 6 !

Literanka

Literackie debiuty zawsze niosą ze sobą wielką niewiadomą, które często okazują się miłą niespodzianką, dlatego chętnie po nie sięgam. Zawsze wtedy najłatwiej kształtować własną opinię o utworze, bez narzucanych przez wydawców rekomendacji. W ten sposób trafiłam na książkę Jacka Kafla „Erasmus Deutsch”, która została wydana przez Warszawską Firmę Wydawniczą i chciałabym, byście zwrócili na nią uwagę, bo to niebanalna proza, ciekawy pomysł i świetna realizacja tematu zderzenia kultur różnych narodów, która, zgodnie z twierdzeniem autora, dopiero dzięki możliwości wyjazdów na studenckie wymiany stała się tak intensywna pierwszy raz od czasów II wojny światowej.

 

Bohaterem powieści jest Franek Motowidełko, który przybywa do Kolonii, by rozpocząć studia doktoranckie w dziedzinie filozofii. Przeżywa tu swoje perypetie związane ze stereotypami dotyczącymi Niemców w kontraście do tego, co go w rzeczywistości spotyka, zwłaszcza jeśli chodzi o słynny niemiecki porządek. Poznaje też niezwykłą dziewczynę- Pię, a wkrótce zakochują się w sobie, przeżywają wspólne chwile studenckiego życia z jego typowymi problemami, rozterkami, imprezami, merytorycznymi dyskusjami, by ostatecznie odkryć wspólną przeszłość swoich przodków – dziadka Bolka Motowidełko i babci Gertrudy Stein. Jednocześnie prowadzony jest wątek życia Bolka Motowidełko, który w czasie wojny trafił jako robotnik przymusowy do Austrii do gospodarstwa Gertrudy, gdzie okazał się pojętnym i zręcznym pracownikiem, ale również wspaniałym kochankiem gospodyni, zaślepionej odurzającą miłością, jaką poczuła do zadziwiającego ją na każdym kroku Bolka. Koniec wojny przynosi jednak rozstanie, zemstę, a wkroczenie wojsk radzieckich na poddane nazistom ziemie okrutną rzeczywistość dla niemieckich kobiet.

 

Autor zaserwował nam ciekawą historię o tym, jak przeszłość może wpływać na teraźniejsze stosunki między ludźmi, jaki świat jest mały, bo powiązania między osobami sięgają nie tylko tego, co oczywiste, powszechnie znane, a osobiste losy różnych ludzi mogą się splatać w nieprawdopodobny sposób. Stereotypowe uprzedzenia Polaków wobec Niemców i odwrotnie są obecne współcześnie i są zakorzenione bardzo głęboko, choćby opinia o tym, że przedstawiciele naszego narodu kradną. Krzywdzące przekonania kształtują nasze relacje, choć kiedyś być może zasłużone, obecnie nie mają racji bytu.

 

Franek Motowidełko jest postacią złożoną, bardzo interesującą i wcale nie taką sympatyczną, jak się na początku wydaje. Wyjazd do Kolonii okazał się dla niego nie tyle krokiem na drodze kariery naukowej, ile krokiem do poznania siebie, tego, czego oczekuje od życia, co chciałby w nim robić, z jakimi kobietami spędzić życie. Ma sarkastyczne poczucie humoru, potrafi błyskotliwie odciąć się znajomym, stąd dialogi są w tej powieści są zabawne, cięte i żywe. Tak naprawdę każdy z bohaterów książki okazuje się kim innym, niż wydawało się na początku, skrywa swoje pragnienia, ambicje, różne tajemnice, każdy poszukuje swojej tożsamości i prawdy.

 

„Erasmus Deutsch” jest książką, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Wyglądała niepozornie w swojej minimalistycznej okładce, ale okazała się dojrzałą, intrygującą powieścią z wyrazistymi bohaterami, zgłębionym tematem ludzkich relacji i motywacji, a do tego napisaną starannie, mądrze, wciągająco, po prostu mistrzowsko. To udowadnia, że warto sięgać po polskich twórców, bo, wbrew wielu opiniom, wcale nie odstają od zagranicznych artystów. Jacek Kafel ma do zaoferowania wyróżniający się warsztat, dzięki któremu czytelnik mknie przez powieść szybko i lekko, delektując się ironią, absurdalnymi elementami życia studentów z wymiany, a z drugiej strony przeżywając straszne momenty czasu wojny. To męski głos dotyczący poszukiwania swojej drogi w życiu, odkrywania prawdziwych pragnień i dążeń wynikających z własnego wnętrza, a nie zewnętrznych okoliczności.

Pani M

"Czy ktoś, kto nosi nazwisko Motowidełko, może mieć problemy egzystencjalne? Franek Motowidełko też się nad tym zastanawia, ale wbrew wszystkiemu wyrusza do RFN, by zrobić doktorat – jak mówi – „po lepszej stronie Odry”. W Kolonii poznaje Pię, piękną dziewczynę, która mieszka w tym mieście ze swoją babcią Gertrudą. Pia i Franek spędzają ze sobą coraz więcej czasu, wkrótce zostają parą. Nad ich związkiem jednak zbierają się czarne chmury. Okazuje się, że dziadek Franka w czasie drugiej wojny światowej został zesłany do przymusowej pracy w gospodarstwie rolnym w Austrii, którego właścicielką była babcia Pii. Jej mąż, oficer w armii hitlerowskiej, z kolei wyruszył na front wschodni. Samotna Gertruda Stein zakochała się bez pamięci w młodym Polaku Bolku Motowidełce. Między nimi nawiązał się gorący romans…"

 

Czytając opis tej książki, nie wiedziałam, czego mogę się właściwie po niej spodziewać. Przyznam szczerze, że nastawiłam się na takie sobie czytadło,które jednym okiem wpadnie, drugim wypadnie i za jakiś tydzień, góra dwa, nie będę o niej pamiętać. Muszę jednak powiedzieć, że bardzo się pomyliłam. To był jeden z lepszych debiutów, jakie czytałam. Jacek Kafel bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Fakt, książka jest specyficzna, ale przypadła mi do gustu. Pochłonęłam ją w jeden wieczór.

 

Co do głównego bohatera. Na początku miałam do niego dość mieszane uczucia, ale z czasem się do niego przekonałam. Jednak po czasie zaczęłam zmieniać zdanie na jego temat i zaczął mnie strasznie denerwować. Nie pozostawał mi obojętny, co jest jednym z największych plusów tej powieści. Bohaterowie wzbudzają emocje, czyli są dobrze przedstawieni. Trudno mi powiedzieć, czy polubicie Franka, bo jest dość specyficzny, zwłaszcza jeśli chodzi o poczucie humoru. Dajcie mu jednak szansę. Może akurat będziecie nadawać na tych samych falach.

 

Widzimy tutaj zderzenie dwóch kultur. To normalna rzecz, kiedy wyjeżdża się do innego państwa. Nie zabrakło tutaj historycznych opisów. I myślę, że to może być dla wielu czytelników dość kłopotliwe. Mnie akurat to nie przeszkadzało, ale części z odbiorców takie wtrącenia mogą przeszkadzać. Do samej fabuły to one akurat nic nie wnoszą, a mogą za to wybić z rytmu czytania. To jedyna rzecz, do której na upartego można się przyczepić, ale nie uważam, że obniżę przez to znacząco ocenę książki.

 

Ujęło mnie to, w jaki sposób autor pokazał, jak przeszłość wpływa na teraźniejszość i to, jak ludzie przez jej pryzmat się postrzegają. Myślę, że jeszcze długo wielu Polaków będzie uważało Niemców za tych złych. To nic, że ci, którzy doprowadzili do wybuchu II wojny światowej, już dawno nie żyją, a ich potomkowie nie mogą odpowiadać za grzechy przodków. Musimy nauczyć patrzeć się na człowieka przez pryzmat jego czynów, a nie historii.

 

To był naprawdę dobrze napisany debiut literacki. Szkoda tylko, że przechodzi po rynku wydawniczym bez większego echa. Myślę, że każdy czytelnik byłby w stanie znaleźć tutaj wątek dla siebie i czerpać przyjemność z jego czytania.

 

To specyficzna książka, zmusza do przemyśleń, trochę tu filozofii, ale mnie to akurat nie przeszkadzało. Jeśli nie przeszkadza wam ironia i lubicie sarkazm, myślę, że możecie po nią sięgnąć. Te dwie rzeczy na pewno tutaj znajdziecie. To powieść raczej dla dojrzałych czytelników. Nie wiem, czy młodzież będzie w stanie zrozumieć, co autor będzie miał im do powiedzenia. Mogą nie kupić postaci Franka, bo nie mają podobnych przeżyć.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial