Boznańska Non Finito

Autor: Angelika Kuźniak

Okładka wydania

Boznańska Non Finito


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Morrigan

Olga Boznańska to jedna z najbardziej znanych polskich malarek. Każdy, kto widział jej obrazy, musiał je zapamiętać, choć uwiecznione na nich postaci raczej nie zachwycają urodą. Nie trafiała we wszystkie gusta i nawet nie starała się tego robić, nie próbowała przypodobać się większości, miała własny, niebanalny styl. Za życia nie doczekała się w Polsce uznania, na które, czemu nie sposób dziś zaprzeczyć, w pełni zasługiwała. Była interesującą, skomplikowaną osobą - możemy się o tym przekonać, sięgając po jej biografię, starannie przygotowaną przez Angelikę Kuźniak.

 

Tym razem zacznę od tego, co uważam za wadę książki - mam mieszane uczucia co do wybranego przez autorkę sposobu narracji. Chyba nigdy nie miałam do czynienia z biografią napisaną w ten sposób i początkowo trudno mi było skupić się na treści. Dziwnym pomysłem wydaje mi się nazywanie ludzi, którzy znali Boznańską, "świadkami" i fakt, że autorka pisząc o sobie samej, używa czasowników w trzeciej osobie. Pewnie znajdzie się wielu czytelników, którzy tak oryginalną narrację uznają za atut, jednak dla mnie przez pewien czas była ona rozpraszająca, żeby nie powiedzieć: irytująca. Na szczęście im bardziej zagłębiałam się w lekturę, im więcej czasu spędzałam w pracowni Boznańskiej, tym mniej zwracałam uwagę na formę opowieści, bo sama opowieść okazała się nad wyraz intrygująca.

 

Nie chciałabym streszczać książki ani nawet wskazywać najbardziej istotnych wydarzeń z życia głównej bohaterki - dość powiedzieć, że autorka wykonała ogrom pracy, przetrząsając archiwa w poszukiwaniu listów, notatek i dokumentów związanych z Boznańską, dzięki czemu mogła przedstawić bogaty w detale obraz życia słynnej malarki, pokazać ją z różnych stron - jako twórczynię, córkę, siostrę, przyjaciółkę. Obserwujemy więc artystkę przy pracy, patrzymy, jak powstają niektóre z jej dzieł. Przyglądamy się jej relacjom z poszczególnymi członkami rodziny, towarzyszymy jej w wielu ważnych, czasem wręcz przełomowych chwilach. Może przesadą byłoby stwierdzenie, że dzięki tej książce mamy wgląd w serce i umysł tytułowej postaci - o niektórych aspektach jej życia trudno wypowiadać się z całkowitą pewnością - ale niewątpliwie możemy poznać ją trochę lepiej.

 

Warto zauważyć, że biografia Olgi Boznańskiej to również opowieść o niełatwym losie kobiet, które zajmowały się sztuką, artystek ocenianych zawsze przez pryzmat ich płci, często poniżanych, lekceważonych, traktowanych jak twórcy gorszego sortu. Ten aspekt książki Angeliki Kuźniak szczególnie mnie zainteresował. Niedawno oglądałam film dokumentalny o zapomnianych rzeźbiarkach, a informacje, które dzięki niemu uzyskałam, ciekawie splotły się z tymi z "Boznańskiej...". Wciąż nie jest to na pewno pełen obraz zagadnienia: "Kobiety i sztuka", ale mogłam uzupełnić go o ważne szczegóły, za co jestem wdzięczna zarówno twórcom wspomnianego filmu, jak i autorce książki.

 

Taka publikacja nie może oczywiście obyć się bez zdjęć, które stanowią jej naturalne uzupełnienie. Biografie ukazujące się na naszym rynku bywają pod tym względem zbyt ubogie, czego na szczęście nie można powiedzieć o "Boznańskiej. Non finito". Ilość umieszczonych tu fotografii, przedstawiających m.in. samą malarkę, jej rodzinę i obrazy, zadowoli nawet najbardziej wymagających czytelników.
Po biografię Olgi Boznańskiej powinni sięgnąć nie tylko miłośnicy jej twórczości czy malarstwa w ogóle, ale wszyscy ci, którzy lubią opowieści o ludziach nietuzinkowych, o wybitnych jednostkach zmagających się z niełatwą rzeczywistością. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na ten tytuł.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!