Okładka wydania

Życie Na Talerzu

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: ks. Andrzej Zwoliński
 • Gatunek: Poradniki
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 318
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 165x235 mm
 • ISBN: 9788366133389
 • Wydawca: Monumen
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  3/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 84% - 2 votes
Akcja: 60% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 62.5% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Życie Na Talerzu | Autor: ks. Andrzej Zwoliński

Wybierz opinię:

Zdzisław Prygiel

Pokarm codzienny, czyli najprościej mówiąc jedzenie jest jednym z podstawowych zadań każdego człowieka, które musi codziennie sobie zorganizować, odpowiednio przygotować i skonsumować. Autor podjął się pracy mającej na celu przybliżenie nam, czym właściwie jest jedzenie. Nie tylko, jako czynność konsumpcyjna, ale również wszystko to, co jest związane z produkcją żywności i przygotowaniem z niej jedzenia, ale również wskazuje na wielorakie aspekty dotyczące podejścia do jedzenia z punktu widzenia kulturowego, religijnego, światopoglądowego, medycznego i tzw. czynnika ludzkiego.

 

Produkcja żywności zmieniała się wraz z rozwojem procesów technologicznych, dlatego więc w obecnych czasach człowiek w zasadzie nie musi się zbytnio trudzić, aby ją zdobyć. W krajach rozwiniętych produkcja żywności jest na poziomie wysokiej mechanizacji, wykonywanej w większości przez maszyny i urządzenia. Odnosi się to zarówno do uprawy roślin jak i do hodowli zwierząt. W zależności od zamieszkania ludzkość od wieków wypracowała odpowiadającą dla swojej nacji strukturę pokarmową, która jest podstawową bazą w ich żywieniu. Są narody, które przez wieki wykształciły w swoich układach pokarmowych określone preferencje żywieniowe spowodowane warunkami geograficznymi, demograficznymi, kulturowymi czy klimatycznymi. Zdobywanie pokarmów inaczej wygląda na terenach o unormowanych warunkach biologicznych, w czasie pokoju a inaczej podczas ekstremalnych niedoborów wody, temperatury lub w czasie konfliktów wojennych. Żywność w różnych regionach ziemi jest inaczej traktowana, mieszkańcy mają różne do niej podejście. Ciekawym przykładem jest podejście związane z chińską kulturą. Potrawy podzielone są na grupy, które z kolei przyporządkowane są różnym elementom przyrody jak ziemi, wodzie, roślinom, żelazu, ogniu i drewnu. Potrawy ze względu na swoje wartości wewnętrzne posiadają pierwiastek męski lub żeński, Jing lub Jang. Przygotowanie potraw ma określoną, istotną kolejność dodawanych składników. Jest to znana i bardzo rozpowszechniona metoda „pięciu smaków” gdzie decydujące znaczenie podczas gotowania ma kolejność dodawanych do garnka przypraw i składników pod względem przypisanym im znaczących smaków.

 

Kolejnym, bardzo ważnym czynnikiem powstawania pokarmu jest sposób jego przygotowania. Chodzi tutaj o obróbkę termiczną, poziom rozdrobnienia czy niezwykle istotny dobór składników i przypraw. Tutaj jak można się domyślać zakres i katalog jest nieograniczony. Jedzenie komponowane jest według przede wszystkim własnych upodobań, doświadczeń kulturowych, możliwości ekonomicznych i narzuconych ograniczeń. Autor zwraca uwagę na wskazówki medyczne odnośnie spożywanych potraw, dużo na ten temat jest literatury, ale człowiek nie zawsze chce lub potrafi z tego typu podpowiedzieć skorzystać. Stąd podział na zdrową i niezdrową żywność i szeroko rozwinięte miejsca konsumpcji gdzie jak widać po tłumach, wcale do ludzi nie przemawia, że należy odżywiać się inaczej, to znaczy zdrowo.

 

Kolejny rozdział traktuje o jedzeniu w wymiarze religijnym. Jedzenie, jako dar, jako strawa duchowa, traktowane z najwyższym szacunkiem. Różnorodność religii także i w tym wymiarze stawia pokarm na różnych, ale zawsze bardzo ważnych i znaczących miejscach. Pokarm traktowany był z wdzięcznością, szacunkiem i z wielką estymą. Dla bóstw zamieszkujących gdzieś daleko, w niebiosach składane były i są jeszcze dary z żywności a także ofiary krwi żywych i zabijanych zwierząt. Istotnym czynnikiem religijnym dotyczącym pożywienia są posty traktowane, jako wota religijne mające poprawić relacje albo wyjednać jakieś łaski. Religie traktują pokarm, jako Eucharystie, dar od Boga. Dlatego też jego spożywanie czasami obwarowane jest pewnymi warunkami. Są okresy powstrzymywania się od jadła, aby później móc świętować, spożywając pokarmy najlepszej, jakości. W dalszej części autor książki zajmuje się zagadnieniem wegetarianizmu. Wegetarianizm, jako zjawisko albo styl życia jest bardzo rozległy i ma wiele odłamów. Różne są powody i motywy jego propagowania. Niektórzy kierują się troską o swoje zdrowie, inni dobrem zwierząt a jeszcze inni ulegli pokusie mody. Jakby nie było medycyna uważa, że dieta bezmięsna jest zdrowsza dla człowieka a co równie ważne wpływa korzystnie na ekologię gdyż nie niszczy środowiska naturalnego rozwojem wielkich fabryk mięsnych. Wegetarianizm ma silne umocowanie w środowiskach walczących o prawa zwierząt, powstało dużo organizacji na świecie mających na celu ochronę życia zwierząt a także, aby przeciwdziałać rozwojowi hodowli zwierząt na futra. Wegetarianizm ma również duże poparcie w wielu religiach, jako wyraz sprzeciwu zjadania istot żywych. Przeciwnicy wegetarianizmu, jako najważniejszy argument wytaczają argumenty zdrowotne jakoby dieta ta była uboga w witaminy i mikroelementy potrzebnie do życia i rozwoju człowieka, jednak jak pokazują najnowsze badania odpowiednia suplementacja witaminowa z powodzeniem pozwala odpierać te zarzuty.

 

Jeśli mówimy o pożywieniu i strawie codziennej to nasuwa się od razu temat dość powszechny a mianowicie diety. Ogromny rozwój konsumpcji pokarmów, różnorodność i łatwy dostęp do pożywienia spowodował wzrost nadmiernej wagi u ludzi a co za tym idzie sprawił, że zaczęto rozglądać się za różnego rodzaju dietami. Diety i ich odmiany rosną jak grzyby po deszczu. Powstał na wielką skalę przemysł do produkujący żywność dietetyczną, rozpowszechniają się różnorodne odmiany diet i planów żywieniowych. Tylko od nas samych i naszego zdrowego rozsądku zależy czy potrafimy ocenić, co jest nam potrzebne a co nie.

 

Ostatni rozdział zajmuje się skutkami nieodpowiedzialnego podejścia do jedzenia. Chodzi tutaj o brak zachowania odpowiednich proporcji. Jedzenie w nadmiarze lub niedomiarze może przynieść opłakane rezultaty. W literaturze jest mnóstwo przykładów jak możni tego świata potrafili biesiadować nie zważając na umiar i skutki obżarstwa i opilstwa. Szaleństwa przy stole często kończyły się dramatycznie. Oprócz pozytywnych doznań i pożytecznych funkcji, jakie niesie spożywanie zdrowych pokarmów zdarzają się chorobliwe następstwa związane z zakłóconym dostarczaniem pokarmów. Anoreksja, bulimia, zakłócone łaknienie, czy uzależnienie to jednostki chorobowe, które wymagają pomocy lekarza. Chociaż jedzenie dostarcza nam dużo radości i zaspokaja głód to jednak powinniśmy zachować „umiarkowanie w jedzeniu i piciu”, aby nie przysporzyć sobie problemów zdrowotnych.

 

Dla czytelników interesujących się problematyką żywności i zdrowego odżywiania książka może być przydatną lekturą. Szeroko opisany temat pozwala na samodzielne wyciąganie wniosków i na dalsze poszukiwania w tej dziedzinie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto