Okładka wydania

Księżycowa Kołysanka

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Katarzyna Misiołek
 • Gatunek: Obyczajowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 336
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x205 mm
 • ISBN: 9788324583713
 • Wydawca: Książnica
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Wrocław
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Księżycowa Kołysanka | Autor: Katarzyna Misiołek

Wybierz opinię:

Książkojady

„Gdybym mogła cofnąć czas, nawet bym na niego nie spojrzała. Nie weszłabym tamtego dnia do tej kawiarni, nie poszłabym z nim na randkę, nie dałabym mu żadnej szansy. Ale czy ktokolwiek z nas może decydować o swoim losie, cofając wskazówki zegara” (s. 309)

 

Jedno zdarzenie, które demaskuje drugiego człowieka potrafi uruchomić lawinę emocji, nawarstwionych uraz, przemilczanych słów, niewypowiedzianych pretensji. W nieprzewidywalnych okolicznościach ktoś kogo znamy, może zachować się zupełnie inaczej niż się tego spodziewamy. Katarzyna Misiołek, autorka książek o tematyce społeczno-obyczajowej, a także kryminałów z domieszką thrillera psychologicznego, w najnowszej powieści „Księżycowa kołysanka” (wyd. Książnica) kreuje świat niełatwych relacji małżeńskich, kobiecych przyjaźni, toksycznych związków. Jej bohaterowie, a przede wszystkim kobiece postacie pragną szczęścia, rodzinnego bezpieczeństwa, popełniają błędy, z którymi często same muszą się zmierzyć.

 

„Księżycowa kołysanka” to historia rozpadającego się małżeństwa, kobiecej samotności, braku zrozumienia i wsparcia ukochanej osoby. Przypadkowe spotkanie, nowa znajomość głównej bohaterki okazuje się być punktem zwrotnym w odbudowaniu nowego życia. Jednak pod podszewką namiętności, zauroczenia, fascynacji, kryje się wiele tajemnic. Zakochana kobieta nie dostrzega kim naprawdę jest jej przyjaciel. W idealnym portrecie nowego partnera pojawia się wiele rys, które wpłyną destrukcyjnie na życie innych osób…

 

Agata wraz z mężem oraz zaprzyjaźnionym małżeństwem remontują domek, który ma być ich miejscem wypoczynku i wakacyjnej beztroski. Kobieta jednak coraz częściej dostrzega, że jej mąż Adam zmienił się, jest porywczy, chorobliwie zazdrosny, a z drugiej strony obojętny na uczucia żony. Kiedy Agata wybiera się na nocny spacer nad jezioro, spotyka obcego mężczyznę, który rzuca się na nią. Od gwałtu ratuje ją nieznajomy, który płoszy pijanego napastnika. Przerażona kobieta wraca do domu, boi się powiedzieć o zdarzeniu mężowi. Adam na pewno obwiniłby ją za lekkomyślny spacer. Po pewnym czasie kobieta dręczona wyrzutami sumienia postanawia zwierzyć się mężowi, który wpada w szał, winiąc żonę za nadmierne kuszenie i przyciąganie mężczyzn. Gwałtowna rozmowa i absurdalne zachowanie mężczyzny, brak wsparcia i ciągłe ataki przyczyniają się do rozpadu małżeństwa. Wkrótce Adam wyjeżdża do pracy, do Niemiec. Podobny kryzys w związku przeżywa przyjaciółka Agaty, Basia. Wspólne wyjazdy okazują się tylko potęgować rosnące napięcie między małżeństwami, Agata postanawia ułożyć sobie życie na nowo i wtedy poznaje przystojnego Ignacego…

 

Główna bohaterka powieści „Księżycowa kołysanka” nie ma lekkiego życia, nie spełnia się jako żona, dyskryminowana przez męża, powiela stereotyp kobiety zależnej od nastrojów mężczyzny. Daje sobie wmówić bezsilność, bezwładność, godząc się z losem uprzedmiotowionej żony. Decyzja o zmianie życia dopiero w niej kiełkuje, podejmuj pracę, zdobywa nowych przyjaciół i rozstaje się z mężem. Nie dziwi nas jej determinacja, Agata to silna kobieta, marząca o szczęściu. Skrzywdzona przez ukochanego człowieka, nie poddaje się, wychowuje samotnie syna. I kiedy wydaje się nam, że limit nieszczęść wyczerpał się wraz z pożegnaniem przeszłości, kobieta znowu będzie musiała zawalczyć o siebie.

 

Autorka pokazuje pokrętne ludzkie losy, przygląda się dokładnie kolejnym etapom rozpadającego się związku, relacjom damsko-męskim. Mężczyźni w powieściowym świetle wypadają dość nikczemnie, często podporządkowują swoje decyzje chwili, krótkotrwałym namiętnościom, są wypaleni emocjonalnie. Pisarka dzieli opowieść na dwie części czasowe: kiedyś i teraz. Historia Agaty, jej motywacje i kolejne trudne wybory układają się w życie, w którym nieustannie kobieta gra rolę drugoplanową. Jest żoną i matką, ale nie potrafi żyć w pełni jako kobieta. Kolejny mężczyzna i związek nie są marzeniem o bezpiecznej przestrzeni, ale przysparzają kolejnych zmartwień bohaterce.

 

Katarzyna Misiołek potrafi budować napięcie i kreuje drogi fabularne, ocierające się o dość dużą fikcyjność, tak aby zaskoczyć czytelnika, wprowadzić nieustanny niepokój i utrzymać zainteresowanie losami bohaterów. Taki nadmiar „zbiegów okoliczności”, podbudowanych dramatycznością zdarzeń powoduje, że dynamiczna, zmieniająca się akcja przysłania prawdziwe motywacje bohaterów, ich psychologię. Główna bohaterka staje przed niewyczerpaną pulą nieszczęść, popełnia błędy, jest bardzo emocjonalna i impulsywna. Nie poznajemy dokładnie motywacji i rysów psychologicznych jej partnerów, męski punkt widzenia jest zupełnie nieobecny lub bardzo ograniczony. Autorka ulega uproszczeniom, co sprawia wrażenie, że za rozpad związku odpowiadają mężczyźni. „Księżycowa kołysanka” to lekki thriller, ze skomplikowanymi, bardzo poplątanymi relacjami międzyludzkimi, z kobiecą narracją i zaskakującą fabułą, czasami wręcz zintensyfikowaną, z dużą ilością następujących zdarzeń.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial