Okładka wydania

Przeszłość Chwili Obecnej

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Paulina Adamczyk
 • Gatunek: Poezja I Aforyzm
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 32
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 150x210 mm
 • ISBN: 9788365795380
 • Wydawca: Mamiko
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Nowa Ruda
 • Ocena:

  3/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Przeszłość Chwili Obecnej | Autor: Paulina Adamczyk

Wybierz opinię:

Nvilia

„Moja pamięć jest naga.
W porozumieniu z moim ciałem
usuwa energicznie
wszystkie zaczątki mojej tożsamości.
Niczym wisielec na sznurze -
kołyszę się na peryferii spraw,
które jeszcze wczoraj
czyniły ze mnie
milionerkę świadomości
świata.”

 

Tymi słowami pragnę rozpocząć recenzję zbioru poezji pod tytułem „Przeszłość chwili obecnej”, którego autorką jest Paulina Adamczyk. Zaczynam właśnie od tego cytatu, bo chcę, aby chociaż początek sprawiał pozory przyjemnego. Jest to ostatni, a zarazem najlepszy wiersz z tomiku. Choć nie wiem, czy w jakikolwiek sposób go to wywyższa, bo uważam, że nie potrzeba wiele, by wyróżniać się spośród pozostałych tekstów zawartych w tym zbiorze. Moja opinia to recenzja przeciętnego odbiorcy, który nie sięga po poezję na co dzień. Jednakże sądzę, że należy otwierać się na nowe doznania i doświadczenia. Nie znajdzie się tu również poważna analiza czy interpretacja utworów – na wszelkie refleksje proszę więc spoglądać z przymrużeniem oka.

 

„Co ja zrobię
gdy ten kosmos
zakiśnie mi w garnkach
a ja
będę musiała go wypić
wraz z kompotem
zjeść
wraz z bigosem?”

 

Opis rozpocznę od omówienia strony technicznej tomu. W zbiorze o objętości trzydziestu jeden stron zawarto dwadzieścia cztery utwory. Oprawa graficzna tomiku jest minimalistyczna i prosta, a jej wygląd nie odwraca uwagi czytelnika od tego, co znajduje się w środku. Wewnątrz znajdują się wiersze opowiadające o miłości pomiędzy dwojgiem ludzi. Część utworów opisuje radosne oblicze uczucia, pozostałe uwidaczniają to drugie, mroczne, które przynosi ból i trudności.

 

Największym problemem, z jakim przyszło mi się zmierzyć podczas lektury „Przeszłości chwili obecnej”, była niejasność, jaką ukazywały utwory. Owszem, poezja może być zupełnie niezrozumiała, ale jednocześnie przyjemna w odbiorze. W przypadku tego zbioru zdezorientowanie czytelnika nie łączy się z zaspokojeniem literackim. Przedstawienie tematu miłości również pozostawia pewien niedosyt. Sięgając po tę publikację, liczyłam na emocjonalne i poruszające wiersze, których, niestety, się nie doczekałam. Biorąc pod uwagę wspomniane wady tomiku, jego lektura jest przez nie nieco nudna i nieatrakcyjna.

 

„Płodem twych dłoni
silnych
od pracy nad duszą człowieka
stało się życie wieczne,
kończące się nigdy.”

 

Twórczość Pauliny Adamczyk, tak jak wszystko, ma wady i zalety. Z jednej strony zbiór dostarcza kilku interesujących utworów, a z drugiej nie zaskakuje i nie zachwyca w przypadku wszystkich pozostałych. Moje oczekiwania nie zostały zaspokojone, a styl autorki zwyczajnie do mnie nie przemawia, lecz, jak to mówią, o upodobaniach się nie dyskutuje. To moje pierwsze (choć zapewne nie ostatnie) spotkanie z jej poezją. Uważam, że każdy może dostrzec coś innego w zbiorze „Przeszłość chwili obecnej” i właśnie to stanowi piękno literatury. Podsumowując, sądzę, że wiersze zawarte w tomiku nie są złe, ale nie są też wybitne. Szczerze mówiąc, są pospolite i raczej nie zachęcają mnie do zapoznania się z pozostałymi utworami autorki.

 

Ich lektura nie jest stratą czasu, ale równie dobrze można ją pominąć i sięgnąć po inne, bardziej interesujące zbiory. Utwory nie są skierowane do młodzieży, stąd nie zachęcam młodszych odbiorców do sięgnięcia po to wydanie. Polecam je jednak tym, dla których rozrywka należąca do kręgu kultury wysokiej jest chlebem powszednim, aby sami mogli ocenić utwory Pauliny Adamczyk i przekonać się, co autorka ma do zaoferowania.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto