Okładka wydania

Albercie, Ty Złodzieju!

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Albercie, Ty Złodzieju! | Autor: Gunilla Bergstrom

Wybierz opinię:

Lówianka

Mówi się, że baśnie i bajki powinny być uniwersalne. Przedstawiać kwestie, które są aktualne dla dzieci w każdym czasie i każdym miejscu na świecie. Czasami można mieć wątpliwości czy dzieła wchodzące w skład kanonu literatury dziecięcej nadal potrafią sprostać oczekiwaniom młodych odbiorców.

 

Niesłabnąca sława opowieści o Albercie Albertsonie dowodzi, że autorka serii, Gunilla Bergström, doskonale wie co i w jaki sposób opisywać i rysować, aby zapewnić sobie to niegasnące zainteresowanie najmłodszych kolejnymi częściami przygód przedszkolaka.

 

W książce Albercie, ty złodzieju, główny bohater zostaje oskarżony o przywłaszczenie sobie klucza do domku na drzewie, w którym on i jego przyjaciele spędzają czas wolny. Czytelnicy mają okazję towarzyszyć chłopcu w trudnym momencie jego życia. Nastrój bohatera znakomicie oddaje otaczająca przyroda oraz zachowanie. Z początku słoneczny poranek pod wpływem kilku gorzki słów przyjaciółki Miki zmienia się w ciemne, deszczowe popołudnie. Kolorowe ilustracje stają się bardziej stonowane,
a strony, na których opisano koszmary Alberta, wyróżniają się ciemnymi barwami.

 

Rozwój dziecka naturalnie przebiega w grupie, która umożliwia mu wspólną zabawę i zapewnia poczucie akceptacji. Autorka zwraca uwagę na jeszcze inną rolę grupy: to otoczenie może próbować określić kim ,,naprawdę’’ jest Albert. Nie chodzi tylko o przypięcie łatki złodzieja (w skutek czego zerwano z nim wszelkie kontakty) ale ważny jest fakt, że Albert traci punkt odniesienia - jakby oczekiwał, że tylko potwierdzenie z zewnątrz może określić kim jest i czy w ogóle jest. Idealnie spełnia to zadanie przyjaciółka Mika, która rozpoczyna i kończy konflikt dzieciaków. Wiadomo, że oskarżenie o kradzież jest bolesne w takim samym stopniu dla Alberta jak i dla dziewczynki, może dlatego, tylko jej słowa będą w stanie doprowadzić chłopca do stanu równowagi. Oczywiście istotność tej postaci została zaznaczona graficznie przez autorkę (oskarżyciele są czarno-biali, Mika i Albert kolorowi). Chłopiec trzeźwo podchodzi do swojej sytuacji, jednak pomimo tego, że jego marzenie zostało spełnione, czuje niedosyt i powoli zaczyna pragnąć innego ,,szczęśliwego zakończenia’’.

 

Czytelnicy przyzwyczajeni do klasycznego uporządkowania świata przedstawionego w bajkach mogą zauważyć, że historia przedszkolaka nie odpowiada takiemu modelowi. Konflikt wybucha
w grupie, w której brakuje antagonistycznych postaci. I to słowa, oskarżenie o kradzież, dzielą bohaterów na dwa obozy. Książka Albercie, ty złodzieju! nie kończy się zwięzłym morałem, ale na przekór utartym schematom – pytaniem (bez wskazania, kto ma na nie odpowiedzieć).

 

Przedstawienie sytuacji, która może przydarzyć się każdemu człowiekowi, nie tylko dzieciom, spełnia funkcję dydaktyczną. Opisane przeżycia i zachowania bohaterów pomagają nazwać uczucia, jakie przypuszczalnie targałyby czytelnikiem w podobnej sytuacji. Tematyka opowiadania porusza istotne problemy: słowa mogą wyrządzić krzywdę nie tylko odbiorcy, ale i nadawcy komunikatu. Pojedyncze oskarżenie może skutkować wyalienowaniem jednostki z całej grupy, a pozostawanie w samotności nie pozwala na pełne określenie swojej tożsamości.

 

Książka Albercie, ty złodzieju! zaskoczyła mnie tym, że świat dziecka może być tak okrutny i samotny. Oczekiwałam prostej opowieści o przedszkolaku przedstawionej w konwencji dzieła z literatury dziecięcej. W zamian za to dostałam poważną historie, którą może autentycznie przeżyć dziecko oraz dorosły. Na pochwałę zasługują ilustracje wykonane przez autorkę, która za pomocą kontrastu pokazuje zmiany, jakie można zauważyć w nastroju chłopca. Myślę, że książka pozwoli na wartościowy sposób spędzenia czasu zarówna dla młodszych, które mogą skupić się na wydarzeniach przedstawionych za pomocą obrazków, jak również starszych dzieci, podążającymi za fabułą książki.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto