Imperium Podróż Po Cesarstwie Rzymskim Śladem Jednej Monety

Autor: Alberto Angela

Okładka wydania

Imperium Podróż Po Cesarstwie Rzymskim Śladem Jednej Monety


Dodatkowe informacje

 • Autor: Alberto Angela
 • Tytuł Oryginału: Impero. Viaggio nell'Impero di Roma seguendo una moneta
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Włoski
 • Przekład: Tamara Łozińska
 • Liczba Stron: 552
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788307034539
 • Wydawca: Czytelnik
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Tulliana

Jak wyglądali, co jedli i co robili na co dzień starożytni Rzymianie? Czy współczesny człowiek może odnaleźć jakieś podobieństwa pomiędzy własnym trybem życia a realiami ludzi z czasów dawnego Imperium Romanum? Zapewne większość czytelników zainteresowana kulturą antyczną niejeden raz próbowała odpowiedzieć sobie na te i podobne, jeszcze bardziej zawiłe pytania. Jako filolog klasyczny, lektor języków starożytnych, pasjonatka łacińskiej literatury, od wielu już lat z pasją, ale i sporymi oczekiwaniami poszukuję książek popularnonaukowych, które w przystępny, a zarazem zgodny z prawdą sposób przybliżałyby czytelnikom realia dawnego Rzymu. Książka Alberto Angeli wpadła w moje ręce trochę przypadkiem, choć przyznam, że słyszałam o niej kilka miesięcy wcześniej. Już wtedy moją uwagę zwróciły jej zaskakująco dobre recenzje. Kilka dni temu i ja miałam okazję przeczytać ową obszerną podróż po Rzymie śladem jednego sesterca. Początkowo podchodziłam do lektury takiej fikcyjnej opowieści dość sceptycznie, ale teraz jestem nią szczerze urzeczona i gorąco polecać ją będę wszystkim moim studentom. Alberto Angela to znany włoski paleontolog, dziennikarz, a zarazem popularyzator dziejów starożytnych. Podobno spod jego pióra wyszło mnóstwo książek popularnonaukowych i to o bardzo różnej tematyce. Ja póki co poznałam tylko jego ,,Imperium”, ale jestem urzeczona wspomnianą książką.

 

Ta publikacja stanowi oryginalną próbę spojrzenia na życie codzienne tych wszystkich, którym przed wiekami przyszło znaleźć się pod panowaniem słynnego Imperium Romanum. Książka Alberto Angeli nie jest ani powieścią o realiach dawnego Rzymu, ani rekonstrukcją dawnego przewodnika po nim, ale jest czymś w rodzaju bardzo intrygującego literackiego spaceru, który pozwala nam zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne starożytnych Rzymian. Ciekawym zabiegiem narracyjnym zastosowanym przez autora jest to, że głównym bohaterem wspomnianej książki jest tytułowa moneta, a konkretnie sesterc. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się, jak wyglądały rzymskie domy, ulice i zaułki, koniecznie sięgnijcie po książkę Aberto Angeli. Jeśli pasjonują Was dawne rzymskie wynalazki, jesteście fanami militariów, albo dawne rzymskie pieniądze, to z pewnością ta książka spełni Wasze oczekiwania. Ogromną zaletą wspomnianego dzieła włoskiego paleontologa jest to, że autor przed napisaniem jej zgromadził wiele źródeł, umiejętnie skorzystał z posiadanej wiedzy na temat życia codziennego dawnych Rzymian. Dla czytelnika bliżej nie zaznajomionego z kulturą antyczną, zapewne spora część informacji zawarta w tej książce będzie nowością i może wywołać przysłowiowy efekt „WOW”. Ja wiele z tego, o czym pisze Alberto Angela już wiedziałam, a mimo to… czytałam jego książkę prawie że z wypiekami na twarzy. Autor powołuje się w swojej pracy na bliskie memu sercu dzieła Marcjalisa, Owidiusza i Pliniusza Starszego. Angela ze swadą opowiada o trudach codziennego życia rzymskich kobiet, wyjaśnia, co było sednem antycznych żartów. W tej książce znajdziemy szereg informacji także na tematy związane medycyną, turystyką, prostytucją, rozrywkami typowymi dla dawnych mieszkańców rzymskiego imperium.

 

Czytając książkę Alberto Angeli zwróciłam uwagę, że autor powołuje się na wiele znanych mi, uznanych od wielu lat dzieł np. Jérôme Carcopino, ale informacje z nich zasięgnięte, przekazuje w nowoczesnej, bardzo przystępnej dla czytelnika formie. Z tego właśnie powodu książka ,,Imperium” może stanowić doskonałą inspirację dla historyków starożytnych, polonistów, nauczycieli łaciny i kultury antycznej. Fragmenty tej pięknej książki z powodzeniem można czytać wspólnie ze swoimi podopiecznymi, uczniami i studentami. Imperium Romanum pokazane przez Alberto Angelę tętni życiem, jest pełne smaków, aromatów, tajemnicze i fascynujące. Z czystym sercem polecam książkę ,,Imperium” Waszej uwadze i z przyjemnością obdarzam najwyższą szkolną notą czyli 6!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!