Zrozumieć, Zapomnieć, Wybaczyć

Autor: Maria I.

Okładka wydania

Zrozumieć, Zapomnieć, Wybaczyć


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Życie innych, to także niezwykle ważna, cenna i wspaniała lekcja życia, dla nas samych... Oto bowiem poznając losy drugiego człowieka, jego chwile triumfu, ale też i klęski, wysnuwamy własne wnioski, uczymy się na błędach i poznajemy prawdę o tym, jak przewrotny, ale też i okrutny, może być los. Dokładnie taką lekcją jest spotkanie z krótką, ale za to wielce interesującą, opowieścią pt. "Zrozumieć, zapomnieć, wybaczyć", która to ukazała się nakładem Wydawnictwa Poligraf.

 

Autorką tej historii, a w zasadzie rozbudowanego na 95 stron opowiadania, jest Maria I. Już sam fakt, iż autorka nie zdradza nam swojego nazwiska, świadczy o tym, że mamy tu do czynienia z relacją opartą na faktach autentycznych, która przedstawia prawdziwe losy autorki i zarazem bohaterki tej pozycji. To kobieta po przejściach, mająca za sobą wiele nieudanych związków, ale nie poddająca się wciąż w poszukiwaniu tej jedynej, prawdziwej miłości. Pracuje jako polska opiekunka osoby starszej w Niemczech, stara się cieszyć każdym dniem, jak i też wraca często do wspomnień z przeszłości. To właśnie u jej boku przyjdzie nam poznawać prawdę o tym, co w życiu jest i być powinno, najważniejsze...

 

Niniejsza pozycja stanowi sobą ciekawą, aczkolwiek trudną jednoznacznie do określenia pod kątem gatunkowym, historię. Z jednej strony mamy bowiem do czynienia z czymś na wzór pamiętnika autorki, z drugiej eseju, a chwilami wręcz ze swoistym poradnikiem na temat tego, jak mądrze i dobrze żyć. Nie ma tu dialogów, nie ma nagłych zwrotów akcji i zawrotnego tempa..., są zaś emocje, prawda o życiu i realizm, którego nie sposób tu nie dostrzec. To historia o losach tysięcy młodych i starszych Polek, które to wyjechały za pracą do krajów Europy Zachodniej, by tam dać sobie szansę na lepsze i dostatniejsze życie. Życie, w którym marzenia, pragnienia i miłość odeszły na drugi plan, aczkolwiek tylko do chwili, gdy przychodzi taki dzień, że zaczyna w ich codzienności czegoś brakować. Prawda, że doskonale to znamy...?

 

Trudno jest ocenić jednoznacznie niniejszy literacki debiut, gdyż tak naprawdę mamy tu do czynienia z krótką relacją o życiu, w której to nie motywy literackie, czy też pisarski warsztat, są najważniejsze. Dlatego też nie jestem w stanie powiedzieć, czy autorka ta ma talent i czy kolejne jej dzieła będą lepsze. To, co mogę stwierdzić na "tu i teraz", to ten fakt, iż historia ta mnie zaciekawiła, sprawiła że zainteresowałam się nią i chciałam dowiedzieć tego, jak potoczą się losy głównej bohaterki. Co wydaje się jeszcze ważniejszą rzeczą, wyniosłam z tej lektury także i coś na podobieństwo cennej lekcji życia, która kazała mi zastanowić się także i nad moją codziennością... Myślę, że jak na pisarski debiut, to naprawdę wiele...

 

Komu poleciłabym sięgnięcie po ten tytuł w pierwszej kolejności...? Myślę, że przede wszystkim tym polskim czytelniczkom, które mają za sobą podobne przeżycia, jak główna bohaterka tej książki. A o tym, że jest ich mnóstwo, jestem święcie przekonana. To również dobry wybór dla młodych kobiet, które poszukują wsparcia, ciepłego słowa i czegoś na wzór wskazówek w tym, jak dobrze żyć, jakich błędów unikać i czy kierować się w życiu chęcią sukcesu na polu zawodowym, czy też być może jednak uczuciami... Polecam - naprawdę warto.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

  • Załóż swoje konto
  • Karta Do Kultury

    Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
    *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
    *dodawać je do ulubionych
    *polecać innym czytelnikom
    *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
    *listować pozycje, które posiadasz
    *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
    Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!