Okładka wydania

Dama Z Wahadełkiem

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Dama Z Wahadełkiem | Autor: Paulina Kuzawińska

Wybierz opinię:

Anena

Madeline Hyde jest młodą arystokratką, która udaje się do posiadłości ciotki Hortense, aby leczyć złamane serce. Już od momentu przyjazdu na Wzgórze Mgieł na Madeline odczuwa niezwykłość miejsca, w którym się znalazła. Angielskie moczary i strome klify stanową ogromny kontrast do jej dotychczasowego życia w angielskiej metropolii. Oderwanie do wielkomiejskiego gwaru i zamieszkanie na sielskiej prowincji ma być dla niej okazją do zapomnienia o pewnym niewdzięcznym dżentelmenie i skupienie się na sobie i swoich potrzebach. Jednak Madeline nie jest dane zaznać spokoju w zaciszu przepięknej ciocinej posiadłości, ponieważ Hortense wraz z przyjaciółką postanawiają urządzić seans spirytystyczny. W przepięknym salonie zbiera się lokalna towarzyska śmietanka, w tym rodzina Ackroydów z przystojnym Gabrielem na czele.

 

Nie ukrywam, że miałam wobec tej powieści ogromne oczekiwania. Liczyłam na powieść w stylu sióstr Bronte, Jane Austem, czy niepokojący klimat a’la Dauphne de Maurier. Niestety przeliczyłam, się, a moje zbyt wygórowane oczekiwania sprawiły, że ogromnie zawiodłam się na tej powieści. Mimo że tematyka wydawała mi się idealna- przepiękne Wzgórze Mgieł, śmierć podczas seansu spirytystycznego, amatorskie śledztwo Madeline i tajemniczy Gabriel o hipnotyzujących oczach – to jednak coś mi w tej powieści zgrzytało. Po przeczytaniu całości doszłam do wniosku, że autorka za bardzo skupiła uwagę na wątku romansowym z elementami erotyki, który nawiasem mówiąc przypomina sceny rodem z niskonakładowego Harlequina. Im dalej brnęłam w lekturze, tym coraz większy zawód odczuwałam. Madeline stawała się coraz bardziej naiwną, a wręcz głupiutką kobietą, która nie potrafiła skojarzyć faktów i połączyć ich w logiczną całość. Wraz z coraz silniejszym uczuciem do Gabriela, które wręcz wybuchło przy pierwszej nadarzającej się okazji, panna Hyde coraz bardziej zaczynała tracić resztki rozumu i zdolność racjonalnego myślenia. Z młodej pokiereszowanej emocjonalnie kobiety stała się młódką, trzpiotką, która tylko szukała okazji do miłosnych harców z ukochanym. Z tego powodu początkowo dość dobrze zarysowany element kryminalny i podjęte przez nią amatorskie śledztwo schodzi na dalszy plan. Co prawda w końcu Madeline dociera do prawdy, ale dzieje się to w momencie, w którym czytelnik już dawno domyślił się kim jest Gabriel oraz morderca. Zatem zakończenie powieści nie jest zaskakujące, wręcz przeciwnie – oczekiwanie na ostateczne wyjaśnienie okazuje się dla czytelnika ogromnym wyzwaniem, skoro jedynie oczekuje na potwierdzenie swoich wcześniejszych przypuszczeń.

 

Istotnym mankamentem jest również język, którym pisana jest powieść. Jest on bardzo niespójny, z jednej strony za bardzo współczesny, a z drugiej – nużący z powodu pseudopoetyckich wynurzeń głównej bohaterki. Niestety wbrew usilnym chęciom autorki, aby dorównać mistrzyniom prozy wiktoriańskiej, powieść ,,Dama z wahadełkiem” jawi się jako typowe czytadło obyczajowe z wątkami erotycznymi i z nieco zaprzepaszczonym elementem kryminalnym. Z tego powodu powieść ujmowana jako całość prezentuje się nieco nijako, co stoi w sprzeczności z wrażeniami obiecywanymi nam przez wydawcę i osoby polecające powieść. 

 

Z uwagi na to, że rozdziały są dość krótkie i zawsze kończą się cliffhangerem, to ,,Damę z wahadełkiem” czyta się dość szybko, ale niestety równie szybko się o niej zapomina. Jednakże jestem przekonana, że książka znajdzie swoich zwolenników, którym takie lekkie i bardzo ograniczone podejście do tematyki wiktoriańskiej się spodoba, a brak skomplikowania niektórych wątków nie będzie przeszkadzał aż tak bardzo jak mi. Dlatego sami przekonajcie się, czy warto sięgnąć po powieść Pauliny Kuzawińskiej.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto